Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

11 ZARZUTÓW DLA RADNEGO

Tomasz Urbański | 2019-01-02 12:20

(Mysłów; Myszków) Do Sądu Rejonowego w Myszkowie trafił już akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi S., radnemu poprzedniej kadencji w Radzie Gminy i Miasta Koziegłowy. Prokuratura Rejonowa w Myszkowie zakończyła śledztwo dotyczące podania przez Dariusza S. nieprawdy w kolejnych oświadczeniach majątkowych, poprzez zatajenie faktu posiadania samochodów Renault Master i Infiniti. tj. o czyn z art. 233 par. 1 i 6 Kodeksu Karnego zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


 

Jak wyjaśnia Prokurator Rejonowy w Myszkowie Dariusz Bereza oskarżony nie przyznał się do winy, tłumaczył śledczym, że zrobił tak (nie wpisując samochodów w oświadczeniach majątkowych) ponieważ tak polecić mu miała inna osoba. Nie wyjaśnił kto konkretnie. Zarzuty Dariuszowi S. zostały postawione 2 września. W akcie oskarżenia skierowanym do sądu prokuratura powtórzyła wszystkie 11 zarzutów. Chodzi dokładnie o złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych, w których nie ujawnił faktu posiadania samochodów Renault Master i Infiniti FX 30, oświadczeń składanych od 29.04.2013 do 30.04. 2018 roku. Wobec Dariusza S. zastosowano też środek zapobiegawczy w formie poręczenia majątkowego w kwocie 10.000 zł.


 

Prokuratura Rejonowa w Myszkowie sprawdzała też legalność przyjętych przez Dariusza S. darowizn od ojca, w kwotach 2x po 100.000 zł. Do Urzędu Skarbowego w Myszkowie w tej sprawie śledczy wysłali pytania, czy Urząd Skarbowy badał okoliczności tych darowizn, zwłaszcza źródła pochodzenia tych pieniędzy, jak i sposób przekazania darowizn (w gotówce). Jak wynika z dokumentów śledztwa, odpowiedź Urzędu Skarbowego była taka, że odnośnie darowizn przyjętych przez Dariusza S. nie stwierdzono nieprawidłowości.


 

Śledztwo prokuratury myszkowskiej zostało wszczęte 1 marca 2018, po zawiadomieniu Gazety Myszkowskiej. Pierwsze sugestie, żeby przyjrzeć się majątkowi radnego Dariusza S. otrzymaliśmy… od jego wyborców, sąsiadów z Mysłowa, gdzie mieszka radny. Ci wskazali na wątpliwości, że radny ma kilka samochodów, ale ich nie wykazuje w oświadczeniach majątkowych. Prokuratura szybko potwierdziła, że trzy samochody zarejestrowane na żonę radnego, będące ich wspólną własnością na podstawie małżeńskiej wspólnoty ustawowej, nie są wpisane w oświadczenie majątkowe. Aktem oskarżenia objęte są czyny polegające na niewpisaniu w oświadczenia majątkowe tych samochodów, których wartość przekraczała 10.000 zł.


 

W oświadczeniu majątkowym każdy radny, podobnie wójt, burmistrz ma obowiązek wpisać ruchomości (samochody, biżuterię, zegarki, itp.) gdy ich wartość przekracza 10.000 złotych.


 

Dariusz S. był radnym z Mysłowa (sołectwa Gliniana Góra, Mysłów, Osiek) w radzie pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Gminy i Miasta Koziegłowy. W ostatnich wyborach nie zdecydował się już ubiegać o mandat radnego. (JotM)


Czytaj dalej w:

Komentarze