Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

BOGDAN DWORAK ZOSTAŁ HONOROWYM OBYWATELEM ZAWIERCIA

Tomasz Urbański | 2018-11-14 12:20

(Zawiercie) Literat, publicysta, felietonista, gawędziarz, regionalista z Zawiercia. Autor wielu książek i publikacji o historii, wydarzeniach i ludziach regionu zagłębiowskiego. Umiłował swe rodzinne miasto, które kocha go z wzajemnością. Bogdan Dworak – jeden z najsłynniejszych mieszkańców naszego miasta – został Honorowym Obywatelem Zawiercia. Prezydent Witold Grim wręczył Bogdanowi Dworakowi akt nadania w czasie październikowej sesji rady miejskiej. - Nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Zawiercia jest zaszczytnym dowodem uznania dla osoby o wysokim autorytecie moralnym, niepodważalnym wkładzie w rozwój naszego miasta, literaturę, jak również znaczenie miasta Zawiercie – mówił podczas obrad 17 października przewodniczący rady Paweł Kaziród.


 

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zawiercie jest największym wyróżnieniem, jakie tutejsza rada może przyznać ludziom zasłużonym dla Zawiercia i jego mieszkańców. W gronie Honorowych Obywateli Zawiercia znaleźli się Władysław Żuk, Leszek Dutka i Wiesław Ochman. W środę, 17 października do tego grona dołączył Bogdan Dworak. Zawiercianin, urodzony w 1933 roku uczęszczał do szkół średnich w Zawierciu i Katowicach (wówczas Stalinogród). Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, był członkiem Koła Związku Literatów Polskich. Bogdan Dworak jest autorem wielu książek i publikacji o historii, wydarzeniach i ludziach regionu zagłębiowskiego.


 

- Debiutował opowiadaniem w Polskim Radiu Katowice z cyklu „Młodzi, śląscy pisarze przed mikrofonem”. Drukował wiersze pod pseudonimami. W 1961 roku zadebiutował w Warszawskich Kierunkach pod własnym nazwiskiem. Twórczość prozatorską rozpoczął w 1963 roku w Poglądach artykułem „Afryka za 5 złotych, czyli o kulturze w Zawierciu”. W latach 70. i 80. działał na Rzecz Komitetu Obrony Robotników i wolnych związków zawodowych. (...) 25 lat Dworak mieszkał w Warszawie. Należał do grupy literackiej skupionej wokół pisma „Współczesność”. Po powrocie do Zawiercia przez wiele lat kierował Klubem Novum w Pałacyku Szymańskiego – od 1984 do 1 stycznia 1992 roku. Z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej był związany od zarania, był jednym z twórców Towarzystwa Krzewienia Kultury, z którego powstał TMZZ, członkiem zarządu TMZZ i jednym z czołowych miłośników Zawiercia. (...) Od 40 lat jest w Zawierciu organizatorem spotkań literackich. W latach 80. zorganizował pierwsze literackie spotkanie poświęcone twórczości Vaclava Havla, a pierwszy w Polsce wieczór poświęcony Czesławowi Miłoszowi po otrzymaniu nagrody Nobla odbył się właśnie w Zawierciu. Bogdan Dworak jest pomysłodawcą i współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu poetyckiego im. Rafała Wojaczka (...) oraz konkursu literackiego im. Haliny Snopkiewicz. Był współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Kazimierza Radonia w Olkuszu – mówił o działalności Bogdana Dworaka Michał Oleś, który podkreślał, że B. Dworak to człowiek, obok którego nie da się przejść obojętnie.


 

Bogdan Dworak jest Kawalerem Krzyża Odrodzenia Polski, Honorowej Odznaki Zasłużony Dla Kultury Polskiej i Złotej Odznaki Zasłużony Dla Województwa Śląskiego. Znany jest nie tylko ze swojej działalności artystycznej – w latach 1990-1994 zasiadał w Radzie Miejskiej w Zawierciu. - To z jego inicjatywy przywrócono dawne nazwy zawierciańskich ulic, które w okresie okupacji niemieckiej i PRL-u utraciły swoje pierwotne miano. To, że dziś nie mamy z tym problemu jest między innymi jego zasługą – wyjaśniał podczas październikowych obrad M. Oleś.


 

Zawierciańscy radni nie mieli wątpliwości – jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nadania Bogdanowi Dworakowi tytułu Honorowego Obywatela Zawiercia. - Pan Bogdan, jak wszyscy wiemy, lubi mówić. Ale pan Bogdan potrafi też słuchać i robi to z miłością i z szacunkiem dla obywateli Zawiercia. Mogę tylko powiedzieć: dziękuję, dziękuję, dziękuję (...) – mówiła posłanka Anna Nemś.


 

Prezydent Witold Grim, jako wnioskodawca, wyraził ogromną radość z nadania Bogdanowi Dworakowi zaszczytnego tytułu i wyróżnienia, dziękując również radnym za jednomyślne przychylenie się do jego propozycji.


 

- Można mieć różne poglądy polityczne, ale wierzcie mi państwo – mówię to serdecznie, jak autor, który pozostanie w historii literatury tymi dwoma arkuszami poetyckimi – to proszę państwa, kochajmy się! I to jest moje dzisiaj hasło.(...) Bądźmy dumni, kochajmy się, a poglądy polityczne to sobie w partiach politycznych, albo w rodzinie – tylko się nie bijmy – a my musimy kochać miasto, żeby było piękne, dobre i ludzie o sobie myśleli jak najlepiej (...) Dziękuję bardzo. Cokolwiek bym powiedział, to będzie za mało – mówił Bogdan Dworak. Artysta podkreślał, jak ważna jest znajomość historii i dziejów naszych i naszego miasta oraz że należy być dumnym z naszego pochodzenia. (es) Foto: UM ZawiercieGaleria zdjęć

Komentarze