Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

COROCZNA ZMORA POLSKICH STRAŻAKÓW JUŻ SIĘ ZACZYNA

Tomasz Urbański | 2019-03-27 12:20

Okres przejściowy pomiędzy zimą i wiosną to czas, w którym rozpoczyna się nielegalne wypalanie traw. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu, w tym roku na terenie naszego województwa z powodu wypalania traw zginęły już dwie osoby. Zarówno policjanci, jak i strażacy każdego roku prowadzą szeroko zakrojone akcje informacyjne, mające uświadamiać ludzi, że wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści – jedynie straty. Mimo tego wciąż znajdują się amatorzy ognia, którym wydaje się, że oni wiedzą lepiej. I mają rację – tylko im się tak wydaje.


 

Wypalanie traw to nielegalny proceder, trwający miesiącami. Nierzadko prowadzi do pożarów lasów, czy budynków znajdujących się w pobliżu. Niekontrolowane pożary, będące skutkiem bezmyślnego wypalania traw często powodują nie tylko znaczne straty materialne – w pożarach tracą zdrowie lub życie ci, którym nie udało się uciec przed szybko rozprzestrzeniającym się ogniem. Jak informuje w swym komunikacie KPP w Zawierciu, w ubiegłym roku odnotowano blisko 50 tysięcy pożarów, w których ogień strawił 18 tysięcy hektarów traw.


 

- Informujemy, że zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, można trafić do więzienia nawet na 10 lat! – czytamy w policyjnym komunikacie.


 

Oprócz grożących za wypalanie kar, warto pamiętać o tym, że wypalanie nie służy ziemi. To, że wypalanie traw poprawia jakość gleby, to mit. Ogień wyjaławia glebę. Wiele się mówi o zanieczyszczeniu powietrza – szczególnie zimą, gdy trwa okres grzewczy – a czy nie powinniśmy o tym pomyśleć również wtedy, gdy widzimy płonące łąki? Tysiące pożarów w całym kraju to emisja ton tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków chemicznych do atmosfery. Podpalanie traw to niszczenie roślin i zabijanie wielu zwierząt.


 

Warto również nadmienić, że każda interwencja straży pożarnej jest kosztowna – środki, które każdego roku pochłaniają pożary traw, mogłyby zostać spożytkowane na inne, ważne cele. Druhowie, którzy wiosną i latem wyjeżdżają do pożarów traw, mogą być potrzebni w innym miejscu, by ratować ludzkie życie. Przez liczne wyjazdy do płonących traw, ich dojazd w miejsce, gdzie np. pali się dom może zostać wydłużony. (es) Grafika: stoppozaromtraw.plGaleria zdjęć

Komentarze