Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

CZY MIESZKAŃCY DOCZEKAJĄ SIĘ SOLARÓW?

Tomek | 2017-07-02 12:20

(Koziegłowy, Niegowa) Od kilku tygodni wśród mieszkańców gminy Koziegłowy mówi się o trudnościach finansowych firmy Energia Polska S.A., która miała zamontować 500 instalacji solarnych na tym terenie. Do tej pory firma wykonała tylko 104 instalacje. Burmistrz Jacek Ślęczka szuka nowego wykonawcy tej inwestycji, choć informacje o upadku spółki nie są oficjalnie potwierdzone.

 

Energia Polska S.A. z Warszawy działa na rynku od 2013 roku. Na swojej stronie internetowej chwali się, że jest jednym z największych dostawców energii odnawialnej w kraju. Firma chwali się również znakomitymi specjalistami. Trudno jednak gdziekolwiek w Internecie znaleźć informacje o kłopotach finansowych spółki.

 

Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że Energia Polska S.A. na montaż 500 instalacji solarnych na terenie gminy Koziegłowy miała 60 dni. Oferta firmy opiewała na kwotę 2.604674,04 zł. Przetarg rozstrzygnięty został w styczniu, a montaż miał zakończyć się wraz z końcem kwietnia. Do tej pory jednak pracownicy zamontowali tylko 104 instalacje. Mieszkańcy gminy, którzy zgłosili się do programu na bieżąco interesują się pracami montażowymi. Jednak zamiast tego kiedy wreszcie będą mieli solary, dowiedzieli się, że spółka ma trudności finansowe i dlatego prace zostały przerwane. Zaczęli więc drążyć temat, prosząc o pomoc naszych dziennikarzy. W Internecie bowiem nie ma na razie żadnych informacji choćby o postępowaniu upadłościowym spółki, a Energia Polska S.A. do momentu oddania tego numeru gazety do druku nie odpowiedziała na nasze pytania.

 

Burmistrz Jacek Ślęczka szuka jednak nowego wykonawcy inwestycji. Mieszkańcy obawiają się, że będą musieli dopłacać do montażu, jeśli gmina znajdzie nowego wykonawcę, bo przecież ten wybrany był najtańszy. Domagaliśmy się wyjaśnień ze strony urzędu gminy, ale dotarła do nas tylko lakoniczna odpowiedź: -Do chwili obecnej wykonawca wykonał 104 instalacje z 500 instalacji, które miał zamontować zgodnie z podpisaną umową. Z uwagi nie wywiązywanie się przez wykonawcę z umowy, Gmina i Miasto Koziegłowy podjęła działania zmierzające do wykonania umowy przez inny podmiot.

 

Nie wiadomo zatem czy inwestycja pn. „Montaż instalacji służących do produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych na budynkach mieszkalnych na terenie Gminy i Miasta Koziegłowy” zostanie w ogóle zrealizowana. Nawet jeśli się uda znaleźć nowego wykonawcę mieszkańcy mogą szybko solarów się nie doczekać.

 

W NIEGOWIE DOPIERO PODPISALI UMOWĘ

 

Energia Polska S.A. kilka tygodni temu wygrała również przetarg na montaż solarów i paneli fotowoltaicznych w gminie Niegowa. Zgodnie z warunkami przetargu do września przyszłego roku, firma ma zamontować 288 instalacji solarnych i 32 układy fotowoltaiczne, a potem udzielić gwarancji na 10 lat. Wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur umowę z Energia Polska S.A. podpisała 10 maja br. Inwestycja ma kosztować 3.725.335,20 zł.

 

Czy jednak mieszkańcy gminy Niegowa doczekają się solarów, trudno na ten moment cokolwiek wyrokować. Urząd Gminy twierdzi, że wszystko odbywa się zgodnie z planem, a „inwestycja jest realizowana bez przeszkód”. Na razie wykonawca przedstawił dokumentację projektową ze schematami technologicznymi. Do połowy sierpnia mają powstać indywidualne projekty w domach mieszkańców. Dopiero po zakończeniu etapu projektowego rozpoczną się prace montażowe. Czy jednak solary zostaną zamontowane, można mieć obawy, patrząc na to co dzieje się w gminie Koziegłowy – firma przecież kilka tygodni temu opuściła budowę.

 

Jeśli dotrą do naszej redakcji jakiekolwiek nowe, potwierdzone informacje czytelników natychmiast poinformujemy.

 

Ewelina Kurzak

 Galeria zdjęć

Komentarze