Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

CZY PRZEJŚCIA W ZAWIERCIU ZOSTANĄ DOŚWIETLONE?

Tomasz Urbański | 2018-01-18 12:20

(Zawiercie) W ubiegłym tygodniu miały miejsce dwa kolejne zdarzenia z udziałem pieszych. Do obu potrąceń doszło w piątkowy wieczór 5 stycznia. Jak informują policjanci, życiu pieszych – 45-letniej mieszkance Zawiercia oraz 32-latkowi z Włodowic - nie zagraża niebezpieczeństwo. Jako przyczynę zdarzeń funkcjonariusze KPP w Zawierciu podają brak należytej ostrożności kierowców. Czy doświetlenie przejść dla pieszych mogłoby uchronić mieszkańców od potrąceń? A może główną przyczyną tego typu zdarzeń jest tylko nieuwaga kierowców i pieszych?

 

W piątek 5 stycznia około godziny 21.00 na oznaczonym przejściu dla pieszych przy ul. Piłsudskiego w Zawierciu (nieopodal sklepu „Biedronka”) potrącona została 45-letnia kobieta. Jak informują na swojej stronie internetowej funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu, 61-latek siedzący za kierownicą Volkswagena Passata nie zachował należytej ostrożności. - Kobieta przechodziła z prawej na lewą stronę drogi. Samochód znajdował się na środkowym pasie wyznaczonym do skrętu w ul. Parkową. Ranną 45-letnią mieszkankę Zawiercia przewieziono do szpitala – relacjonują policjanci.

 

Drugie potrącenie pieszego – również na oznakowanym przejściu – miało miejsce na ul. Kościuszki w pobliżu skrzyżowania z ulicą Westerplatte. 32-letni mieszkaniec Włodowic przechodził przez jezdnię w kierunku parku. Potrącony został przez jadący od ronda w kierunku dworca kolejowego samochód Renault Megane, którym kierował 33-latek.

 

- Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi, natomiast piesi spożywali wcześniej alkohol. Policjanci wykonali oględziny miejsc zdarzeń i sporządzili wymaganą dokumentację. Zatrzymali też kierowcom prawa jazdy i dowody rejestracyjne uszkodzonych samochodów – informują funkcjonariusze KPP w Zawierciu.

 

Policjanci po raz kolejny apelują do kierowców, by zachowali szczególną czujność i ostrożność po zmroku, przede wszystkim w rejonie przejść dla pieszych. Z kolei ci ostatni zachęcani są przez mundurowych do noszenia odblasków również w terenie zabudowanym. Dzięki elementom odblaskowym kierowca może dostrzec pieszego z odległości nawet 150 metrów. W przypadku pieszego poruszającego się bez żadnych odblasków kierowca czasami zauważy go w ostatniej chwili. Wtedy może być już za późno na jakąkolwiek reakcję.

 

WINA KIEROWCÓW, PIESZYCH CZY NIEDOŚWIETLONYCH PRZEJŚĆ?

 

Mieszkańcy komentujący potrącenia pieszych na zawierciańskich drogach zwracają najczęściej uwagę na trzy istotne elementy: po pierwsze brak ostrożności niektórych kierujących oraz oślepiające po zmroku światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka, które znacząco utrudniają kierowcom zauważenie pieszych. Po drugie – piesi wchodzący na pasy bez czekania aż jadący samochód zatrzyma się, by ich przepuścić oraz brak elementów odblaskowych. Po trzecie – niewystarczająco doświetlone przejścia.

 

O oświetlenie w rejonie pasów na terenie Zawiercia pytaliśmy miejskich urzędników pod koniec października ubiegłego roku. Krótko po tragicznym wypadku, do jakiego doszło na ul. Sikorskiego, w wyniku którego zmarła 57-letnia kobieta potrącona na przejściu dla pieszych.

 

Wówczas rzecznik zawierciańskiego urzędu zapewniał, że miasto monitoruje stan oświetlenia na drogach, które zostało wymienione i działa w technologii LED. - Monitorujemy stan oświetlenia przejść. W ostatnich miesiącach kilka z nich zostało dodatkowo doświetlonych. Wszelkie uwagi mieszkańców dotyczące niewystarczającego oświetlenia przejść dla pieszych będą weryfikowane w terenie i tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba będziemy sukcesywnie doświetlać przejścia dla pieszych. Dodatkowe oświetlenie przejść będzie zakładane wszędzie tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba – przekazywał nam Marcin Wojciechowski pod koniec października ubiegłego roku.

 

O złej widoczności na ulicach w centrum Zawiercia, w szczególności w rejonie przejść dla pieszych, w ciągu ostatnich miesięcy mówili również miejscy radni. Na grudniowej sesji Damian Świderski zaproponował, by miasto przeanalizowało tzw. aktywne przejścia. Z odpowiedzi prezydenta Witold Grim wynika, że w jego ocenie podstawą bezpieczeństwa pieszych jest stosowanie się kierowców do przepisów ruchu drogowego. Zapewnił również, że miasto ma plan doświetleń, a zagrożone miejsca będą sukcesywnie doświetlane. Prezydent powiedział też, że nie wyklucza wykorzystania zdobyczy techniki dla poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców na przejściach.

 

Konkretów jak dotąd brak. Sezon jesienno-zimowy trwa w najlepsze od kilku miesięcy. W tym czasie w centrum miasta doszło już do kilku potrąceń pieszych na oznakowanych przejściach. Wielu mieszkańców zwraca uwagę na zbyt ciemne ulice, niedoświetlone „pasy”. Czy – i kiedy – miasto postanowi zrobić coś w tym temacie? Samorządowcy oczywiście nie mają wpływu na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców lub noszenie odblasków przez pieszych. Ale władze miasta prawdopodobnie zdołałyby poprawić oświetlenie ulic i przejść dla pieszych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeśli władze Zawiercia podjęły konkretne kroki i zainstalowały dodatkowe oświetlenie w rejonie któregokolwiek przejścia dla pieszych, to efekt tych działań wydaje się być niewidoczny.

 

Edyta Superson,

Foto: KPP w ZawierciuGaleria zdjęć

Komentarze