Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

DROBNE URZĄDZENIE MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

Tomasz | 2019-11-23 08:20

Jak co roku, policja i straż pożarna przypominają, by zachować ostrożność i uchronić siebie oraz swoich najbliższych przed śmiercionośnym czadem. Okres jesienno-zimowy to czas, w którym wiele osób pali w kominkach, piecach lub korzysta z grzewczych urządzeń gazowych. Sezon grzewczy niestety wiąże się z przypadkami zaczadzeń. Co robić, by być bezpiecznym?


 

- Zaczadzenia często wynikają zwyczajnie z nieświadomości, a tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Problem z czadem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach – czytamy w komunikacie na stronie zawierciańskiej komendy.


 

Warto zainstalować w domach i mieszkaniach czujniki tlenku węgla. Jeśli urządzenie wykryje nadmierne stężenie czadu, zaalarmuje lokatorów. Czujnik umożliwia szybką reakcję w groźnych sytuacjach. Powinien się znaleźć w pomieszczeniach, w których używamy kominka lub pieca kaflowego, tam gdzie znajdują się kuchenki gazowe, w łazienkach, w których korzystamy z gazowych podgrzewaczy wody, w kotłowniach, garażach i warsztatach.


 

Czujnik wyda bardzo głośny dźwięk, sygnalizując w ten sposób niebezpieczeństwo. Błędem jest montowanie czujników przy oknach, kratkach i przewodach wentylacyjnych oraz w miejscach bardzo zawilgoconych. Złe ustawienie czujki może ograniczyć jej pracę i skuteczność.


 

Jeśli nie możemy zainstalować czujnika tlenku węgla, powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia, w których są urządzenia grzewcze. W szczególności przed położeniem się spać, gdy w perspektywie mamy kilka godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi. (es) Grafika: KPP Zawiercie/Komenda Główna Państwowej Straży PożarnejGaleria zdjęć

Komentarze