Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

DZIŚ KOLEJNA PIKIETA PRZED ZAWIERCIAŃSKIM SĄDEM REJONOWYM

Edyta | 2017-07-21 14:41

(Zawiercie) Już od kilku dni mieszkańcy Zawiercia oraz okolicznych miejscowości (np. Myszkowa) spotykają się przed siedzibą Sądu Rejonowego w Zawierciu. Protestują przeciwko zmianom w polskim sądownictwie autorstwa partii rządzącej. Mieszkańcy oburzeni atakiem na niezależność sądownictwa spotkają się również dzisiaj – w piątek 21 lipca – przed gmachem sądu przy ul. Leśnej 4 w Zawierciu.

Zawiercianie od kilku dni co wieczór zbierają się przed zawierciańskim sądem, by wyrazić głośny sprzeciw wobec pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, które – jak mówią uczestnicy protestów – są atakiem na niezależność sądownictwa i demokrację. Osoby biorące udział w cowieczornych pikietach nazwanych „Łańcuchem Światła” zapalają świece i znicze na znak protestu.

Pierwsza zawierciańska pikieta odbyła się we wtorek 18 lipca o 21:00, kiedy to na jednym z portali społecznościowych organizatorzy pikiety udostępnili o niej informację. W pierwszym dniu przybyło niewielu mieszkańców – około 20 – jednak z każdym kolejnym dniem liczba protestujących wyraźnie wzrasta.

- Po raz kolejny spotkajmy się, by wyrazić nasz sprzeciw wobec próby złamania Konstytucji i podporządkowania wpływom partii rządzącej Wymiaru Sprawiedliwości, a co za tym idzie życia każdego z nas. Prawo do obiektywnego sądu jest podstawowym prawem obywatelskim, ma korzenie w najstarszych przejawach kultury i cywilizacji ludzkiej i nie możemy pozwolić, by nam je odebrano.
Nie znajdziemy sprawiedliwości w Sądach, których zwierzchnikiem będzie polityk i nieważne z jakiej będzie on opcji - ważne, że interes jego partii będzie wpływał na decyzje kadrowe i premiował kierunek orzecznictwa. To będzie działać przeciw obywatelom i będzie tworzyć - krok po kroku - państwo policyjne. Nie możemy się na to zgodzić. Mamy prawo tu być i domagać zaprzestania prób uwikłania sądownictwa i naszego życia w interesy partyjne.
Jest nas coraz więcej! Wszędzie - w stolicy, wielkich miastach i małych miasteczkach.
Rozpalmy dziś znów tę nadzieję! Spotkajmy się dziś znów. Bez emblematów partyjnych, ze światłem w dłoniach i pewnością w sercach
– napisali na Facebooku organizatorzy wydarzenia pn. „Łańcuch Światłą Zawiercie – Chcemy VETA” (https://www.facebook.com/events/132229984042474/).

Pikietujący spotkają się ponownie dziś o godzinie 21:00 przed Sądem Rejonowym w Zawierciu. (es)Galeria zdjęć

Komentarze