Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

GDZIE NA BASEN, GDZIE NAD JEZIORO?

Tomek | 2017-07-08 12:20

(powiat zawierciański) Kalendarzowe lato już się rozpoczęło, więc na terenie powiatu zawierciańskiego uruchomione zostały obiekty wykorzystywane do kąpieli oraz baseny. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu na podstawie przedstawionych wyników badań wydała już ocenę jakości wody dla większości zbiorników. Zobaczcie, gdzie bezpiecznie i pod czujnym okiem ratowników wodnych można zażywać kąpieli.

 

Na terenie powiatu zawierciańskiego w sezonie letnim 2017 funkcjonować będzie jeden zbiornik wodny wykorzystywany do kąpieli, który znajduje się w Pilicy. Otwarcie obiektu zaplanowano na 1 lipca. Od początku lipca działać będzie także basen sezonowy zlokalizowany na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Orle Gniazdo” w Hucisku oraz basen odkryty w Kroczycach przy ul. Batalionów Chłopskich. Pod koniec czerwca uruchomione zostały już natomiast: pływalnia odkryta przy Hotelu Villa Verde w Zawierciu (ul. Mrzygłodzka 273), basen odkryty przy Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Morsko Plus” w Zawierciu (ul. Zamkowa 70), basen odkryty OSiR w Zawierciu (ul. Sienkiewicza 1), basen odkryty OSiR w Zawierciu – Blanowicach oraz basen odkryty zlokalizowany przy Ośrodku Wypoczynkowym „Krępa” w Ogrodzieńcu. Od 24 czerwca działa także darmowy basen w Porębie przy ul. Zakładowej 13. Zlokalizowany tuż przy tym obiekcie brodzik dla dzieci ze względu na prace remontowe uruchomiony zostanie na początku lipca.

 

Jak zapewniają pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zawierciu, w okresie wakacyjnym pozostają w gotowości do działań i będą sprawować wzmożony nadzór nad jakością wody: przeznaczonej do spożycia przez ludzi, w pływalniach, basenach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli oraz nadzór nad przestrzeganiem warunków bezpieczeństwa żywności i żywienia w stołówkach na koloniach, obozach, restauracjach, punktach małej gastronomii, obiektach tymczasowych i ruchomych oraz sklepach i kioskach znajdujących się w miejscowościach turystycznych i na trasie pielgrzymek.

 

Warto jednak dodać, że to po stronie organizatora miejsca wykorzystywanego do kąpieli leży obowiązek zgłoszenia obiektu i wykonania badania jakości wody. W sezonie letnim takie badania muszą być wykonane nie wcześniej niż 14 dni przed dniem otwarcia obiektu, przynajmniej jeden raz w trakcie jego trwania oraz każdorazowo w przypadku wzrokowego stwierdzenia zanieczyszczeń niekorzystnie wpływających na jakość wody i mogących stanowić zagrożenie zdrowotne dla kąpiących się tam osób.

 

- Na podstawie przedstawionych wyników badań PPIS (Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny - przyp. red.) w Zawierciu wydaje bieżącą ocenę jakości wody, którą organizator ma obowiązek umieścić na tablicy informacyjnej. Ponadto powinny tam być umieszczone dane teleadresowe organizatora oraz PPIS w Zawierciu oraz informacje o okresie, na jaki miejsce wykorzystywane do kąpieli zostało zorganizowane – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

 

Z bieżącą oceną jakości wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli można zapoznać się na stronie PSSE w Zawierciu w zakładce „Wakacje 2017” - (http://www.psse-zawiercie.internetdsl.pl), WSSE w Katowicach - (http://higienawody.wsse.katowice.pl/kapieliska.html.) oraz na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego pod adresem - (https://sk.gis.gov.pl). (JB)

 Galeria zdjęć

Komentarze