Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

GNIATKOWSKI CIĄGLE W MODZIE

Tomasz Urbański | 2018-07-11 12:20

(Poraj) Świadczy o tym choćby niesłabnąca popularność Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego, który w tym roku odbył się już po raz dziewiąty. Hity „Wielkiego Gniadego” chcą śpiewać zarówno dzieci, młodzież, a także dorośli wykonawcy. By zaprezentować swoje wersje „Apassionaty”, „Mexicany” czy „Indonezji”, do Poraja zjechali z całej Polski wykonawcy indywidualni jak i zespoły. Honorowy Obywatel Gminy Poraj rozsławia ją nawet po swej śmierci.

 

Trzydniowy Festiwal, który odbył się w dniach od 8 do 10 czerwca, zainaugurowała wystawa prac laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pt. „Janusz Gniatkowski – piosenka i osobowość”. Ekspozycję prezentowaną w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju przez wszystkie dni festiwalowe, uzupełniały materiały, książki, zdjęcia i kroniki dotyczące twórczości Janusza Gniatkowskiego.

 

Występujących, którzy przyjechali do Poraja z różnych zakątków Polski, oceniało Jury w składzie: Andrzej Dyszak- znakomity parodysta i piosenkarz, Edward Spyrka - kompozytor, dyrygent, dziennikarz muzyczny oraz wieloletni kierownik muzyczny i juror Festiwalu Piosenki w Opolu oraz Orest Tsymbala, ukraiński piosenkarz, miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego, ubiegłoroczna gwiazda porajskiego festiwalu. Dokonanie wyboru najbardziej udanych prezentacji scenicznych wcale – i można powiedzieć: jak zwykle - nie było łatwe. Ostateczny werdykt poprzedzony był długimi naradami i dyskusjami. Poniżej prezentujemy laureatów IX Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. W kategorii uczestników w wieku od 6 do 13 lat pierwsze miejsce przyznano Natalii Ochmańskiej z Kłobucka i Amelii Cierpiał z Częstochowy, drugie miejsce wyśpiewał Bartosz Bąk z Kłomnic, nagroda za trzecie miejsce trafiła z kolei do Mileny Bąk, także z Kłomnic. Jurorzy w tej kategorii przyznali także wyróżnienia. Otrzymały je Sandra Grabowska z Kielc, Nikola Cuber z Konopisk, Anna Majchrzak z Wręczycy Wielkiej oraz Zuzanna Pisarska z Poraja (wyróżnienie specjalne). W kategorii uczestników liczących sobie od 14 do 18 lat zwyciężyła Inga Kucharska z miejscowości Zawady, drugie miejsce przyznano Izabeli Drogosz z Bartkowa a trzecie Natalii Nowotnej z Częstochowy. W kategorii dorosłych wykonawców, powyżej 18 roku życia, równorzędne pierwsze miejsca otrzymali Elżbieta Jatulewicz z Żarek Letniska oraz Grzegorz Lesiński z Radomska. Co warte zaznaczenia, Grzegorz Lesiński to ojciec Juliana Lesińskiego, który rok temu, podczas ósmej edycji Festiwalu w Poraju zdobył nagrodę Grand Prix. Drugie miejsca w kategorii powyżej 18 lat zdobyli Roksana Sapota z Osin i Michał Bojczuk ze Skarżyska Kamiennej. Związek Artystów Scen Polskich uhonorował osobną nagrodą Amelię Cierpiał za wykonanie piosenki „Kuba wyspa jak wulkan gorąca”. Jak podkreślali jurorzy, wszyscy uczestnicy, którzy zostali zaproszeni do niedzielnego koncertu laureatów, zdobywcy miejsc i wyróżnień, prezentowali bardzo wysoki poziom. Wspomniany koncert odbył się w sali widowiskowo- kinowej „Bajka” w Poraju, poprowadził go zaprzyjaźniony z festiwalem Ryszard Rembiszewski. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili m.in. Jolanta Kubicka i Michał Gasz.

 

Podczas niedzielnego Koncertu Specjalnego wręczono także nagrody dla laureatów wspomnianego na początku Powiatowego Konkursu Plastycznego pt.: „Janusz Gniatkowski – piosenka i osobowość”. Zostali nimi (w poszczególnych kategoriach wiekowych uczniów ze szkół podstawowych): Adam Ociepka, Joanna Ociepka i Antoni Gacek (wszyscy ze Szkoły podstawowej w Choroniu), Monika Zębik, Dominika Kamieńska, Martyna Radosz, Paulina Jakubczak i Julia Kanak (Wszyscy Szkoła Podstawowa w Poraju). Wyróżnienia trafiły do Nadii Napieraj, Katarzyny Pelki, Dominiki Zemły i Igora Piwońskiego (wszyscy wymienieni to reprezentanci Szkoły Podstawowej w Poraju). W kategorii najstarszych uczestników konkursu (młodzież ponadgimnazjalna i dorośli) pierwsze miejsce przyznano Januszowi Marciszowi z Poraja, drugie miejsce przypadło jego krajance Mirosławie Romańskiej, a trzecie Annie Pasek z Jastrzębia. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze