Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

HECA BIBLIOTEKAREK W KRAINIE BAJEK

Tomasz | 2019-07-19 08:20

(Myszków) 13 czerwca 2019 r. w ramach akcji „Cała polska czyta dzieciom”, w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie, odbyły się dwa spektakle w wykonaniu pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Myszkowie wraz z przyjaciółmi, pt. „Heca w krainie bajek”. Przedstawienie adresowane było do dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Spektakl w zabawny sposób opowiadał o tym, jak bajkowe postacie opuściły swoje bajki i zamieszkały we współczesnym, zupełnie nie magicznym świecie. Jak się okazało, głównym powodem całego zamieszania było małe zainteresowanie dzieci książkami i bajkami.


 

- Co roku, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przychodziły dzieciaki i wspólnie czytaliśmy. Pomyślałam, żeby tym razem zrobić coś w zupełnie innej formie. Koleżanki zgodziły się od razu, nawet nie musiałam je jakoś szczególnie namawiać i zabraliśmy się do pracy. Do udziału zaangażowaliśmy również kilkoro dzieci ze szkół. Generalnie prób mieliśmy bardzo mało, w tym tylko dwie na scenie – mówi Jola Cesarz, jedna z bibliotekarek MiPBP w Myszkowie, pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia.


 

Opowieść zaprezentowaną na scenie, zaliczyć można do tych niekonwencjonalnych i szalonych. Dawno, dawno temu do Królowej Bajek, zamieszkującej Magiczny Las, przybyło rodzeństwo Jaś i Małgosia oznajmiając, że Baba Jaga opuściła ich bajkę i wybudowała sobie pensjonat. Wezwana przez Elfa Baba Jaga, potwierdziła ten fakt i oznajmiła, że została businesswoman Jadwigą, opuszcza bajkę i zamierza zająć się branżą turystyczną. Kolejną osobą, która przybyła do Królowej Bajek, była Zła Królowa z opowieści o Królewnie Śnieżce. Wspomniała o nagłej wyprowadzce krasnoludków do bloku i zniknięciu Królewny Śnieżki. Wielka Królowa Bajek, która już miała wyjechać na wakacje, postanowiła wezwać na pomoc Wróżkę Fantazję. Przybyłej na miejsce Wróżce na szczęście udało się odczarować wszystkie bajki, a dzieci zachęciła do czytania książek i rozwijania swojej wyobraźni.


 

- Moim zdaniem mieliśmy bardzo dobry odbiór. Jak później rozmawiałam z nauczycielkami, czy osobami, które były na tym spektaklu, mieliśmy bardzo pozytywne reakcje. Mam nadzieję, że w przyszłym roku koleżanki również się zgodzą, bo generalnie miały straszny stres przed wyjściem na scenę – mówiła już po przedstawieniu Jola Cesarz.


 

Oprawa muzyczna, barwna choreografia, kolorowe stroje, ciekawa scenografia oraz dobra gra bibliotekarek sprawiły, że młoda publiczność z uwagą i ciekawością oglądała przedstawienie. Na zakończenie dzieciaki wraz z występującymi odtańczyli wspólny taniec „Choccolate”.


 

- Wszystkie imprezy, które się teraz dzieją, mają związek z obchodami 70-lecia MiPBP w Myszkowie – dodała Jola Cesarz, podkreślając, że na wrzesień planowane jest specjalnie wydarzenie z tej okazji.


 

Warto podkreślić, iż kolejna już impreza zorganizowana przez pracowników MiPBP w Myszkowie pokazuje niezwykłe zaangażowanie i pasje wszystkich bibliotekarek, które w sposób interesujący i nieoczywisty promują czytelnictwo wśród najmłodszych. (AB)Galeria zdjęć

Komentarze