Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

KOALICJA OBYWATELSKA ZAPREZENTOWAŁA KANDYDATÓW

Tomasz Urbański | 2018-10-24 12:20

(Zawiercie) W środę, 10 października w Miejskim Ośrodku Kultury Centrum w Zawierciu Koalicja Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów w nadchodzących wyborach samorządowych. Nie zabrakło posłanki Anny Nemś, szefa PO w powiecie zawierciańskim (przewodniczącego Zarządu Powiatu Zawierciańskiego Platformy Obywatelskiej RP) Jarosława Kleszczewskiego, czy radnego wojewódzkiego Mirosława Mazura. Na sali obecny był także prezydent Zawiercia Witold Grim, który jest popierany przez Platformę Obywatelską i powalczy o reelekcję. Do zebranych przemawiał również marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. - Bardzo się cieszę, że widzę tyle uśmiechniętych, radosnych twarzy, bo taka jest drużyna Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy i Nowoczesnej. Jesteśmy ludźmi, którzy lubią to co robią, lubią służyć ludziom, lubią samorząd, kochają samorząd. Kochają realizować rzeczy, te piękne rzeczy, te wspaniałe rzeczy, te ważne rzeczy, które wokół nas powstają, a które są zasługą samorządów - wskazywał marszałek Saługa.


 

W. Saługa dodał, że nadchodzące wybory, to wybory radnych powiatu, gminy, to wybory prezydenta, burmistrza, wójtów, wybory do Sejmiku.


 

- Tak naprawdę wiemy, czujemy, że to wybory o czymś bardziej, o czymś więcej, czyli wybory o Polsce. Czy Polska będzie samo się rządzić, czy będzie samorządowa, czy sterowana centralnie. Czy Polska będzie wolna, czy wróci cenzura. Czy Polska będzie europejska, czy Europa to tylko jakieś tam chodniki, jakaś wyimaginowana wspólnota. O tym toczy się ta dyskusja. To bardzo ciężkie dla nas zadanie, szczególnie dla kandydatów, którzy startują na poziomie gminy, powiatu, czy województwa, bo my chcemy rozmawiać o mieszkańcach, o tym co nam doskwiera, o tym co nas boli, o tym co trzeba poprawić. Właśnie o tych chodnikach, o tych ścieżkach, o tych drogach, ale dyskusja jakby przebiega w innym kierunku, co innego się od nas dzisiaj oczekuje i co innego się chce. Sami będąc na ulicy to też pewnie czujecie. My mamy program, mamy program krajowy, regionalny, właśnie o tym będzie dzisiaj. Mamy programy powiatowe i miejskie. Najważniejsze, że te programy mamy nie oderwane od życia. My wypracowaliśmy te programy przy współpracy z ludźmi. My samorządowcy jesteśmy blisko ludzi, rozmawiamy z ludźmi, spotykamy się i tak tworzymy programy, nie za biurka, ale na ulicy. Te programy mamy. O tym chcemy dyskutować, chcemy zmieniać Polskę, ale najpierw musimy tę Polskę obronić, żebyśmy mogli się samo rządzić. Samorząd to wolność, samorząd to wolny wybór, ale jak sobie prześledzimy historię to wybory bezpośrednie to 2002 rok (bezpośrednie wójta, burmistrza, czy prezydenta) - dodał marszałek Saługa.


 

Nawiązał także do tego co ostatnio zaobserwował w przestrzeni publicznej. - Obniżenie pensji samorządowcom, ograniczenie do dwóch kadencji (zapewne chodziło o to, że wójt, burmistrz i prezydent będą mogli rządzić tylko przez dwie kadencje - przyp. red.) to też sygnały wysyłane wprost co dzisiaj rządzący krajem myślą o samorządach. Trzeba się sprężyć, wyjść odważnie do ludzi, przywrócić sobie te ideały z roku 89, gdy właśnie marzyliśmy o wolności. (...) Wiemy jak może się zmieniać Polska, jak dobrze może się zmieniać nasz kraj, jak nasz kraj się dobrze zmienia w porównaniu z innymi krajami, które wyszły z tych „demoludów”, które były w obozie komunistycznym. To myślę, że dzięki samorządom ta Polska się tak odmieniła, bo naprawdę potrafimy się samo rządzić - wskazywał W. Saługa.


 

ANNA NEMŚ: JESTEŚCIE WARTOŚCIĄ


 

- Najważniejsze jest to żebyście do ostatniego dnia byli wszędzie, byli od rana do wieczora. Jeżeli jest możliwość takiej aktywności to bardzo Was proszę. Każda ręka uściśnięta, to jest wasz wyborca i on poczuję tę bliskość. Ja wiem, że w Zawierciu stosunkowo jest bardzo dużo materiałów wyborczych - powiedziała posłanka Anna Nemś.


 

- Trzeba wyjść do ludzi i właściwie oni w tym ostatnim tygodniu będą na to czekać. Powiedzcie „proszę zaufaj mi, oddaj na mnie swój głos”. To wystarczy. Wiem, że macie dużo w sobie potencjału, że jesteście wartością i trzeba z otwartą przyłbicą wyjść do nich, bo my nie mamy czego się wstydzić – powiedziała.


 

TERESA MUCHA-POPIEL O WSPÓŁPRACY Z WITOLDEM GRIMEM


 

Głos zabrała także zastępca prezydenta Zawiercia do spraw społecznych Teresa Mucha-Popiel.


 

- Pan marszałek powiedział: wygramy. Jestem o tym święcie przekonana. Z resztą zachęca nas do aktywnego działania pani poseł, więc my nie możemy zrobić nic innego tylko działać zgodnie z tym co pokazuje i mówi nam serce. Ten rok, rok 2018 jest tak naprawdę bardzo szczególnym dla nas wszystkich Polaków rokiem, bo to jest 100-lecie odzyskania niepodległości. Tym bardziej dbajmy o tę niepodległość, o demokrację, o wolność słowa, żeby nam nikt nie zabrał możliwości wyrażania własnej opinii, własnych myśli. Byśmy stali się osobami, które będą kreowały tę rzeczywistość w naszej małej ojczyźnie. Powiedziane zostało, że wygramy. Jestem o tym święcie przekonana - powiedziała T. Mucha-Popiel.


 

Nawiązała również do udanej współpracy z Witoldem Grimem. Mimo tego, że nie była to długa współpraca zastępczyni ocenia tę współpracę z prezydentem Zawiercia bardzo dobrze.


 

- To był dla mnie jako członka Platformy Obywatelskiej jeden z najważniejszych roków w moim życiu. Nie tylko dla tego, że mogłam współpracować z takimi ludźmi z jakimi mogłam współpracować, ale również dlatego, że dla naszego Zawiercia udało nam się zrobić wiele rzeczy. Ten rok to jest rok kiedy udało nam się stworzyć Centrum Organizacji Pozarządowych. Dla wielu członków naszej społeczności jest to bardzo istotna działka, w której my się poruszamy - powiedziała zastępczyni Witolda Grima.


 

- Dzięki przychylności prezydenta mogłam przyczynić się do pewnych inicjatyw, które sprawiły, że nam mieszkańcom może się żyć lepiej, swobodniej i możemy zadbać o to co dla nas jest ważne – dodała.


 

MIROSŁAW MAZUR: TO JEST WALKA O POLSKĘ


 

Po raz kolejny do Sejmiku Województwa Śląskiego kandyduje Mirosław Mazur, który był również prezydentem Zawiercia w latach 2006-2010.


 

- Dla mnie te wybory i ten czas jest bardzo symboliczny. W 89 roku ja wchodziłem w swoje dorosłe życie. Pamiętam, że wtedy byliśmy pełni nadziei, ideałów i patrzyliśmy na to co się dzieje. Dzisiaj moje dzieci wchodzą w ten okres dorosłego życia i z wielkim niepokojem patrzę na to co się dzieje. Koło historii, to co przeżyliśmy przez te dwadzieścia parę lat, że to może po prostu wrócić i odwrócić się zupełnie ta karta. I sobie nie wyobrażam żebyśmy mogli jako społeczeństwo, jako ludzie, jako obywatele, jako Polacy na to pozwolić. Moi przedmówcy mówili, że w tych sprawach lokalnych ważne są chodniki, drogi - powiedział Mirosław Mazur.


 

Nawiązał do okresu swojego dzieciństwa. - Dreptaliśmy drogą gruntową, bitą. Tu w Zawierciu. To nie jest gdzieś na jakichś wielkich peryferiach. Kanalizacja to był odkryty rów na ulicy. To nie jest tak dawno, to jest 30 lat do tyłu. Zobaczmy w jakich warunkach dzisiaj żyjemy. I dla mnie ta walka to jest przede wszystkim walka o to żebyśmy mogli z powrotem dać naszym dzieciom (...), nie tylko dzieciom, ale też naszym wnukom, żebyśmy mogli dać z powrotem tę nadzieję, taką jaką myśmy mieli w 89 roku. To nie jest walka o chodnik, o krawężnik, o pomalowane przejście. To jest walka mogę powiedzieć o wszystko. To jest walka o Polskę, o to gdzie będziemy żyli, jak będziemy żyli, jak będziemy siebie traktować jako ludzie. Dla mnie to jest naprawdę bardzo ważne żeby osoba na osobę nie patrzyła wilkiem. Niestety władza, z którą mamy dzisiaj do czynienia skłóciła społeczeństwo tak jak się tylko da – dodał.


 

BOGUSŁAW PIOTROWSKI: NAJWAŻNIEJSZE WYBORY OD 89 ROKU


 

- Podsumowując to co tutaj już zostało powiedziane, to co mi się nasuwa: najważniejsze wybory od 89 roku. To (tego - przyp. red.) co w tym czasie nasz kraj osiągnął, co osiągnął samorząd nie możemy oddać w ręce tych, którzy tego nie potrafią uszanować. Wygramy. Mamy taką grupę do województwa, do powiatu i do miasta, że nie mamy tutaj obaw - przekazał obecny na sali wicestarosta Bogusław Piotrowski.


 

PAWEŁ KAZIRÓD: JESTEŚMY BARDZO MOCNĄ, ZWARTĄ GRUPĄ


 

- Myślę, że w tej chwili nie powinniśmy się zastanawiać nad tym co było, ale musimy zadbać o to co jest przed nami. Naprawdę ciężko, ciężko pracujemy na to aby w naszym regionie, w naszym powiecie i naszym mieście w Zawierciu działo się coraz lepiej. Mamy wspaniałych ludzi, wspaniałych kandydatów na naszych listach, czy to do powiatu, czy do miasta. Mamy ludzi, którzy są cały czas, w minionych latach blisko ludzi, są społecznikami. Uzupełniamy się: służba zdrowia, edukacja, wszystkie dziedziny. Naprawdę jesteśmy bardzo mocną, zwartą grupą. Naprawdę mamy szereg świetnych pomysłów do zrealizowania w naszym regionie, powiecie, mieście. Wszyscy się wspieramy. Program jakim musimy zmierzać (...) jest pisany przez mieszkańców naszego regionu, powiatu. My to wszystko scalamy i będziemy w najbliższych latach realizować - przekazał z kolei Paweł Kaziród, przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu.


 

WYBORY DO POZOSTAŁYCH RAD GMIN


 

Do Rady Gminy w Kroczycach startuje kilku kandydatów z ramienia Koalicji Obywatelskiej są to w okręgu numer 1 Łukasz Pasierb, w okręgu nr 3 Danuta Stencel, w okręgu nr 8 Andrzej Stolarski, w okręgu nr 9 Karol Grabowski (Gołuchowice), w okręgu nr 10 Janusz Bartos, w okręgu 14 Karol Grabowski (Lgotka), w okręgu numer 15 Sławomir Łysek.


 

Do Rady Gminy w Irządzach z kolei startuje z ramienia Koalicji Obywatelskiej Monika Piątkowska (okręg nr 2).


 

Monika Polak-Pałęga


 Galeria zdjęć

Komentarze