Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

KONIEC SPORU ZBIOROWEGO!

Tomasz Urbański | 2019-01-07 12:20

(Zawiercie) 28 listopada decyzją Rady Nadzorczej Zakładu Komunikacji Miejskiej w Zawierciu na stanowisko prezesa ZKM-u został powołany Marek Ciepaj. W przeszłości pełnił on już funkcję szefa miejskiego przewoźnika. Odszedł w listopadzie 2016 roku. Nagła rezygnacja prezesa była wtedy zaskoczeniem dla wielu pracowników. Stanowisko prezesa ZKM-u objęła po nim Joanna Brodzik-Kot. Warto dodać, że w ZKM do niedawna trwał spór zbiorowy. Ostatecznie 5 grudnia podpisane zostało porozumienie, które go zakończyło.


 

Marek Ciepaj pełnił w przeszłości między innymi funkcję wiceburmistrza Sławkowa. Działał także w firmach z zakresu branży surowców naturalnych.


 

ZKM (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jest jednoosobową spółką gminy Zawiercie. O zakładzie pisaliśmy w sierpniu, gdy Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Zakładu Komunikacji Miejskiej i Pracowników Samorządowych w Zawierciu zwróciła się do ówczesnego prezydenta Witolda Grima o przedstawienie radnym uchwały, która dotyczyłaby darmowych przejazdów między innymi dla rodzin pracowników przewoźnika. Związkowcy argumentowali, że zgodnie z uchwalonymi przez Radę Miejską darmowymi przejazdami dla różnych grup (które według związkowców są słuszne) ich postulat obejmuje bardzo nieliczne grono. Chodziło o bezpłatne przejazdy dla rodzin pracowniczych. Za darmo mieliby także jeździć emeryci i renciści, którzy kiedyś byli zatrudnieni u zawierciańskiego przewoźnika, a także ich bliscy. Dodatkowo związkowcy podkreślali, że popierają darmową komunikację dla osób, które ukończyły 70 lat. Z takich przejazdów mogą korzystać wszyscy, którzy mieszkają na kuli ziemskiej o ile wykażą się odpowiednim wiekiem.


 

- Nawet Eskimos po siedemdziesiątce, który przyjedzie do Zawiercia może korzystać z darmowych przejazdów autobusami ZKM-u. Uważamy, że grupa dla której chcemy darmowych przejazdów jest stosunkowo niewielka – zauważał wtedy Janusz Jarzyński przewodniczący MOZ NSZZ „Solidarność” w ZKM i Pracowników Samorządowych w Zawierciu.


 

Poprzednia prezes ZKM-u Joanna Brodzik-Kot złożyła rezygnację z pełnienia funkcji 4 listopada, jednak rezygnacja nie została przyjęta przez poprzednią radę nadzorczą. Jej członkowie zostali odwołani 28 listopada. Tego samego dnia ukonstytuowała się nowa rada. Odwołała ona ze stanowiska poprzednią prezes, a w jej miejsce powołany został Marek Ciepaj.


 

PODPISALI POROZUMIENIE


 

Warto dodać, że w ZKM do niedawna jeszcze trwał spór zbiorowy. Przypomnijmy, jeden z postulatów związkowców odnosił się do podwyżek płac. Chodziło między innymi o ujednolicenie stawek kierowców. W sporze zbiorowym z pracodawcą (stan na 4 grudnia) znajdował się tylko i wyłącznie jeden związek, czyli NSZZ Solidarność w ZKM.


 

- Dajemy szansę nowemu prezesowi. Jutro, 5 grudnia mamy z nim spotkanie. Będziemy chcieli zakończyć spór zbiorowy. O ustaleniach poinformujemy wkrótce – przekazał nam w rozmowie telefonicznej Janusz Jarzyński.


 

Ostatecznie jak udało nam się ustalić 5 grudnia podpisane zostało porozumienie kończące spór zbiorowy w zakładzie. Trwał on w takim lub innym zakresie od jesieni ubiegłego roku. Pracodawca i przedstawiciele związkowi zadeklarowali między innymi dobrą wolę do negocjacji w sprawie postulatów, które były przedmiotem poprzedniego sporu. (mpp)Galeria zdjęć

Komentarze