Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

KTO NIE BYŁ, STRACIŁ WSPANIAŁĄ ZABAWĘ. DNI PORAJA W GWIAZDORSKIEJ OBSADZIE

Tomasz Urbański | 2018-07-27 12:20

(Poraj) Tysiące ludzi bawiły się przez trzy ostatnie weekendowe dni na „Dniach Gminy Poraj”. Publiczność, prócz lokalnych artystów i zespołów, bawili m.in. Halina Benedyk i Marco Antonelli, Kamil Bednarek, Izabela Trojanowska, Kuba Sienkiewicz czy grupa Bajm z Beatą Kozidrak na czele. Organizatorzy zabawy po raz kolejny po mistrzowsku przygotowali jej program, tak, by każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie.
 

Poraj podczas swego święta miał w tym roku szczęście. Pogoda, która trochę kaprysiła i „straszyła” deszczem, ostatecznie okazała się łaskawa dla tysięcy osób bawiących się na terenie ośrodka nad porajskim zalewem.

 

Świętowanie Dni Gminy Poraj rozpoczęło się już w piątek 13 lipca, na terenie Ośrodka Żeglarskiego „Marina Poraj”. Zgodnie z charakterem miejscowości położonej nad urokliwym zbiornikiem, nie mogło zabraknąć darmowego pływania na wszelakim sprzęcie wodnym czy muzyki szanty. Dla jej miłośników zagrali Jurajski Oddział Bluesowy, Jarek „Kraken” Jura z zespołem, grupa „Oj TaM” czy zespół „Atlantyda”. Ten ostatni skład nie bez przyczyny był tzw. „Gwiazdą Wieczoru”. To zespół stworzony przez muzyków z Warszawy i Trójmiasta, którzy wcześniej związani byli z innymi znanymi formacjami grającymi muzykę szanty, m.in. „Mechanikami Shanty”. Znakiem charakterystycznym „Atlantydy” są wykorzystywane przez jej muzyków instrumenty, takie jak kontrabas czy banjo. Zespół jest gospodarzem Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni oraz laureatem plebiscytu na najbardziej znane piosenki morskie. Gwiazdami, które bawiły publiczność w sobotę 14 lipca byli z kolei Halina Benedyk i Marco Antonelli, Maciej Lipina oraz Kamil Bednarek. Ten pierwszy duet przypomniał publiczności m.in. swój największy przebój „Frontiera”, zaprezentował także sporą garść włoskich przebojów wykonywanych w oryginale przez Rominę Power i Al Bano. Maciej Lipina to z kolei bardzo udane wcielenie Ryśka Riedla. Wokalista, gitarzysta, autor piosenek, założyciel i lider grupy „Ścigani”. Jest odtwórcą głównej roli w granym w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach spektaklu „Skazany na bluesa”, w którym wciela się w rolę lidera legendarnej grupy „Dżem”. W 2009 roku Maciej Lipina otrzymał dwie statuetki Super Hit TVP2, za utwory „Niby razem” i „Uwierz mi, chociaż raz”. Kamila Bednarka chyba nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać, wokalista już raz gościł w Poraju, kilka lat temu jego koncert „storpedowała” wtedy pogoda, ze sceny padło wtedy zapewnienie, że Kamil Bednarek jeszcze na „Dniach Gminy” wystąpi. – I tak się dziś dzieje, bo my zawsze dotrzymujemy słowa – anonsował jego występ wójt Łukasz Stachera.

 

W niedzielę publiczność oklaskiwała m.in. Izabelę Trojanowską, Kubę Sienkiewicza, któremu towarzyszyli doskonale znani na naszym terenie muzycy: Sebastian Ruciński, Tomasz Wójcik i Przemysław Smaczny, oraz Beatę Kozidrak z zespołem „Bajm”.

 

Z równie ciepłym przyjęciem jak popisy „Gwiazd” porajska publika przyjęła występy lokalnych artystów. Ogromną porcję braw zebrała „Szalona Piątka Plus”, zespoły „Sąsiedzi”, „Cooltura”, „Dzika Plaża” i „Nastolatki” oraz Jurajska Kapela Biesiadna i Chorońska Kapela Biesiadna. Wśród widowni były i takie osoby, które na „Dni Poraja” przyjechały specjalnie dla tych, lokalnych wykonawców i to oni mieli dla nich status „Gwiazd”. Koncerty brawurowo poprowadził znakomicie czujący się w Poraju Dariusz Niebudek.
 

Jak co roku, Dniom Poraja towarzyszyło wiele innych atrakcji, nie tylko muzycznych. Było wesołe miasteczko dla najmłodszych, konkursy z nagrodami oraz liczne wydarzenia sportowe, w tym m.in. regaty żeglarskie, Wakacyjne Mistrzostwa w Futsalu i Streetballu, Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej. Nie mogło też zabraknąć widowiskowego pokazu sztucznych ogni, które publiczność zgromadzona na „Dniach Gminy Poraj” mogła podziwiać w sobotę. Kto „Dni Gminy Poraj” przegapił, ten może tylko żałować. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze