Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

KUCHNIA …NA WYSOKICH OBCASACH

Tomasz Urbański | 2018-05-23 12:20

(Bliżyce) Panie zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich większości z nas kojarzą się z nobliwymi, ale cały czas aktywnymi niewiastami, w tzw. „wieku matronalnym”. Od tej stereotypowej opinii zupełnie odbiega jednak obraz członkiń KGW „Wysokie Obcasy” z Bliżyc. Średnia wieku w nim jest bardzo niska, jak na „typowe” Koło Gospodyń Wiejskich. To przeczy kolejnej obiegowej ocenie, że tego typu organizacje nie są atrakcyjne dla osób młodych. Dziewczyny „na szpilkach” dały się poznać z dobrej strony już podczas ubiegłorocznych „Stołów Bożonarodzeniowych”, powiatowej imprezy świątecznej zorganizowanej w Niegowie. Na początku kwietnia znów dały znać o sobie, organizując dwudniowe warsztaty kulinarne dla mieszkańców swojej miejscowości i najbliższych okolic.

 

W sobotę 7 kwietnia 30 uczestników w różnym wieku (ci najmłodsi po raz pierwszy) gotowało, dzień później wszyscy chętni mogli spróbować przygotowanych potraw.  Uczestniczki sobotnich zajęć mogły poznać nowe przepisy i kulinarne tajniki przekazywane im przez gościa specjalnego imprezy, kucharza restauracji Gościniec Jurajski z Żarek i Restauracji Jaś i Małgosia w Poraju, Mariusza Cygana. Nie zabrakło także porad jak gotowe dania pięknie podawać, czyli ćwiczeń z kelnerem, który dzielił się swoim doświadczeniem, m.in. w zakresie nakrywania do stołu i prezentacji potraw.

 

- Panie z naszej wsi, które tworzyły poprzednie Koło Gospodyń Wiejskich, udzielały się jak tylko mogły, by reprezentować naszą wieś. Przy okazji warsztatów chciałyśmy, jako młode osoby tworzące obecne Koło, dowiedzieć się od nich ciekawych rzeczy i wysłuchać cennych rad, jakie te Panie mogą nam przekazać. Dodatkowo  przygotowałyśmy niespodziankę dla wszystkich  mieszkańców z Bliżyc, pod hasłem „Wspominamy wiejskie wesele”. Trzeba wiedzieć, że nasi mieszkańcy w roku 2005 jako aktorzy amatorzy wystawili przedstawienie teatralne pt. „Wesele”, z którym podczas konkursu w Koniecpolu zajęli 3 miejsce. Mogliśmy  je sobie przypomnieć poprzez… obejrzenie jego nagrania, które odtworzyliśmy z pomocą projektora. - Jako prezes Stowarzyszenia KGW „Wysokie Obcasy” z Bliżyc chcę podziękować wszystkim, którzy wsparli naszą imprezę, przede wszystkim Urzędowi Gminy Niegowa, naszym sponsorom, Szkole Filialnej w Bliżycach i strażakom z OSP w Bliżycach. Największą dla nas zapłatą za nasze działania jest zadowolenie innych. Wierzmy, że to co robimy jest pozytywnie odbierane i daje nam chęć do dalszego działania. Nasze stowarzyszenie powstało niedawno, 26 października 2017 roku. Zaczęliśmy od zorganizowania „wróżb andrzejkowych” dla młodzieży, potem był udział w „Stołach Bożonarodzeniowych” w GOK-u w Niegowie. Mamy zamiar działać dalej, mamy kolejne pomysły do działania na rzecz społeczności naszej wsi – deklaruje prezes Stowarzyszenia KGW „Wysokie Obcasy” z Bliżyc, Marta Łapaj. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze