Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

Mariusz Pompa przewodniczącym Rady w Żarkach

Tomasz Urbański | 2018-11-30 12:20

(Żarki) Mariusz Pompa 13 głosami za, przy jednym sprzeciwu został Przewodniczącym Rady Miejskiej w Żarkach w kadencji 2018-23. Był jedynym kandydatem. Po dwóch kadencjach „rządzenia” radą miasta nie zdecydowała się ubiegać o to stanowisko Stanisława Nowak. Ją z kolei radni jednogłośnie wybrali Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Żarkach. Przed głosowaniami wszyscy radni, i Burmistrz Klemens Podlejski złożyli uroczyste ślubowanie. I sesja Rady Miejskiej w Żarkach zaczynająca 5 letnią kadencję odbyła się 21 listopada.


 

Burmistrz: mój priorytet to walka ze smogiem


 

-Zaczynamy 6 kadencję samorządu -mówił Podlejski- nie będę w niej obiecywał basenu za 14 mln zł, ale zrównoważony rozwój. Szczególny nacisk chcę położyć na walkę ze smogiem. Nadal będziemy wymieniać piece, dokładać do montażu odnawialnych źródeł energii i wspierać działania proekologiczne. Z nowości, o których wcześniej nie słyszeliśmy, jest zapowiedź burmistrza, że chciałby uruchomienia systemu rowerów miejskich wspólnie z Myszkowem.


 

-Deklaruję współpracę ze wszystkimi -mówił Podlejski- ale cieszę się, że dostaliśmy, komitet KWW Niezależni Żarki, mocne poparcie mieszkańców, zdobywając 11 mandatów.


 

Sesję rozpoczął radny senior Alojzy Zieliński, prowadząc ją do chwili wyboru Mariusza Pompy na Przewodniczącego. Mariusz Pompka po głosowaniu powiedział: - Wprowadzę może troszeczkę więcej zdecydowania w prowadzenie obrad. Postaram się prowadzić sesje nie gorzej niż moja znakomita poprzedniczka w poprzedniej kadencji. Może uda mi się bardziej uspokoić pracę rady.


 

Warto podać ciekawostkę, że ojciec obecnego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarkach Jerzy Pompa pełnił tę funkcję w kadencji 1990-94, czyli w pierwszej kadencji samorządów po upadku PRL, na początku demokratycznych przemian Polsce zapoczątkowanych wyborami 4 czerwca 1989 roku. To te wybory wyłoniły pierwszy demokratyczny Rząd RP Premiera Tadeusza Mazowieckiego.


 

Nowy przewodniczący rady sam zaproponował Stanisławę Nowak na swojego zastępcę: -Liczę na jej długoletnie doświadczenie i wsparcie w zarządzaniu pracą Rady Miejskiej. Wiceprzewodnicząca została wybrana jednogłośnie.


 

Jarosław Mazanek


 Galeria zdjęć

Komentarze