Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

„MARSZ ŻYWYCH” UCZNIÓW Z JASTRZĘBIA

Tomasz Urbański | 2019-06-03 12:20

(Oświęcim) 2 maja br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jastrzębiu przeszli trzykilometrową „drogę śmierci” między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau, angażując się tym samym w Międzynarodowy Projekt Edukacyjny organizowany pod hasłem „Marsz Żywych”. Główne uroczystości odbyły się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie stoi pomnik ofiar Holokaustu.


 

W trzykilometrowym „Marszu Żywych” między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau przeszło blisko dziesięć tysięcy osób z 40 krajów, w tym również uczniowie z Jastrzębia wraz z nauczycielami Włodzimierzem Dudą oraz Anetą Hyra-Górecką. Sygnałem do wymarszu spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” był dźwięk szofaru, tj. baraniego rogu, który zgodnie z żydowską tradycją nawołuje do pokuty. Wcześniej, uczniowie zwiedzili ekspozycje w Muzeum Auschwitz. Zobaczyli wystawę poświęconą zagładzie Żydów oraz takie historyczne obiekty jak blok 11, zwany Blokiem Śmierci oraz jego dziedziniec, gdzie znajduje się Ściana Straceń.


 

- Uczniowie złożyli hołd ofiarom Holocaustu, by uczcić pamięć wszystkich zamordowanych w czasie II wojny światowej. Dla naszych uczniów było to niesamowite przeżycie, na własne oczy zobaczyli bowiem to, o czym do tej pory słyszeli tylko na lekcjach historii – mówi Jadwiga Kidawa, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Jastrzębiu.


 

Pierwszy Marsz Żywych odbył się w 1988 r. Dotychczas uczestniczyło w nich ok. 260 tys. osób z ponad 50 krajów. (AB) Foto: UG PorajGaleria zdjęć

Komentarze