Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

MIEJSKIE OBCHODY UPAMIĘTNIAJĄCE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Tomasz Urbański | 2019-03-25 12:20

(Zawiercie) Na początku marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach w Zawierciu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, policji, organizacji kombatanckich i społeczno-kulturalnych, uczniowie zawierciańskich szkół oraz mieszkańcy. Marcowe święto upamiętnia członków niepodległościowego podziemia, które po wojnie walczyło w Polsce z komunistami.


 

W piątek, 1 marca w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto państwowe, które obchodzone jest od 2011 roku, ma upamiętnić i oddać hołd żołnierzom wyklętym, czyli tym, którzy walczyli w antykomunistycznym i niepodległościowym podziemiu. Uroczystości w Zawierciu odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Powstańców Śląskich. Poprowadził je Włodzimierz Gorzelak.


 

- Święto to obchodzone jest w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległości bytu Państwa Polskiego walcząc o prawo do samoistnienia urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – mówił 1 marca Włodzimierz Gorzelak. (es) Foto: UM ZawiercieGaleria zdjęć

Komentarze