Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

NA GŁOWIE SIWY WŁOS, NA SZYBIE SREBRNY LIŚĆ

Tomasz Urbański | 2018-09-06 12:20

(Województwo śląskie) Zmniejszyć liczbę wypadków i sprawić, żeby seniorzy poczuli się pewniej za kierownicą. Takie jest przesłanie akcji „Srebrny listek”, z którą rusza właśnie śląska policja. „Srebrny listek” to nawiązanie do popularnych wśród młodych kierowców znaczków z zielonym listkiem, które przyklejone do szyby samochodu informowały, że mamy do czynienia z niedoświadczonym kierowcą i warto zachować ostrożność. „Srebrny listek” ma informować, że kierujący samochodem z takim emblematem na szybie nie zawsze zareaguje tak pewnie, jak „wytrawny, młody szofer” i warto się zastanowić, czy na jego jazdę reagować agresją, czy może lepiej zachować cierpliwość, a może nawet pomóc starszym osobom „odnaleźć się na drodze”.


 

Akcja „Srebrny listek” to odpowiedź na zapotrzebowanie seniorów. W przedsięwzięcie zaangażowali się policjanci garnizonu śląskiego, którzy zamierzają promować tytułowy emblemat, i zachęcać osoby starsze do przyklejania go na szyby swoich pojazdów.


 

- Każde zdrowie, każde życie uratowane na drodze to jest cel naszej pracy, dlatego te działanie ma pełne wsparcie policji. Każdy z nas będzie seniorem i słabszy refleks czy słabszy wzrok nie wykluczają nas z możliwości czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym, ale mogą sprawić, że czas reakcji się wydłuża, dlatego warto cierpliwie zaczekać i uniknąć w ten sposób niebezpiecznego zdarzenia – podkreśla starszy aspirant Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Akcja „Srebrny listek” jest kolejną inicjatywą związaną z realizowanym przez Województwo Śląskie programem „Śląskie dla Seniora”. - Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami. Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg – wyjaśnia Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. „Srebrne listki” będą rozdawane podczas imprez senioralnych organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i Policji. Organizatorzy kampanii chcą namówić do udziału w akcji miasta i gminy oraz centra handlowe, aby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze