Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

NOWA RZECZYWISTOŚĆ PO 30 LISTOPADA

MyszPress | 2014-12-11 15:09

(Poręba) 30 listopada odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Najbardziej zaskoczyła sytuacja w Porębie, gdzie nowym burmistrzem z ogromną przewagą głosów (66,89%) został Ryszard Spyra, który był opozycyjnym radnym miejskim z Klubu Jedność i Przyszłość. Końcówka kampanii była bardzo ciekawa, a mieszkańcy Poręby mięli okazję spróbować pączków rozdawanych przez zwolenników Marka Śliwy (Wspólnie dla Poręby), który przez dwie poprzednie kadencje rządził miastem. Słodycze nie pomogły. Zgodnie z przewidywaniami w Zawierciu fotel prezydenta zajmie Witold Grim (Nowe Otwarcie), a w Ogrodzieńcu wszystko zostaje po staremu, bo Andrzejowi Mikulskiemu (KWW RDL), który pozował nawet z mieszkańcami do wspólnego zdjęcia udało się pozostać przy władzy. Na fotografii jak się okazuje można dobrze wyjść i to nie tylko wizualnie.

 

W ostatniej kadencji Rady Miasta Poręba trzech radnych: Ryszard Spyra, Grzegorz Gąska i Janusz Widurski tworzyło opozycyjny Klub Radnych Jedność i Przyszłość. Opozycja wystawiła kandydatów na radnych we wszystkich 15 okręgach wyborczych. Do rady udało się jej wprowadzić, aż 8 kandydatów. Jeżeli chodzi o pierwszą turę wyborów na burmistrza najwięcej wyborców zaufało Ryszardowi Spyrze (1805 głosów), tuż za nim z niezłym wynikiem do drugiej tury przeszedł Marek Śliwa (1075 głosów). Jan Macherzyński, czyli radny powiatowy w kadencji 2010-2014 otrzymał 595 głosów, a Marcin Markowski -355 głosów.

 

NAJWIĘKSZA FREKWENCJA W OGRODZIEŃCU

 

II tura wyborów w Porębie pokazała, że mieszkańcy miasta chcą zmian. Ryszard Spyra otrzymał 2390 głosów, czyli 66,89%. Jego konkurent Marek Śliwa 1183 głosy, czyli 33,11%. W Porębie frekwencja w II turze wyniosła 42,96%, dla porównania w Zawierciu jedynie 19,53%. Najwięcej wyborców poszło do urn w Ogrodzieńcu, bo 50,90%.

 

SPYRA: TO NIE TYLKO MÓJ SUKCES

 

- Wiadomość o tym, że zostałem wybrany burmistrzem przyjąłem bardzo spokojnie. To ukoronowanie wysiłków, które włożyłem w pierwszą i drugą turę wyborów, a także w formułowanie komitetu wyborczego. Wyniki wyborów to nie tylko mój sukces, ale całego zespołu – mówi nowy burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

 

Nowy burmistrz ukończył studia na Wydziale Prawa, oraz studia podyplomowe na Wydziale Pedagogiki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W przeszłości pracował w policji w Komendzie Miejskiej w Katowicach, jako oficer w pionie dochodzeniowo-śledczym. Pracował także w Katowicach w Szkole Policji, gdzie był wykładowcą, a następnie ekspertem. Awansował na stopień podinspektora policji, oraz stanowisko Naczelnika Wydziału Dowodzenia w Szkole Policji w Katowicach.

 

DAWNA OPOZYCJA ZGARNĘŁA WSZYSTKO

 

28 listopada w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie w czasie inauguracyjnej sesji Rady Miasta Poręba radni wybrali na przewodniczącą rady Urszulę Milkę (14 głosów za i 1 głos nieważny).

 

Pierwszą sesję nowo wybranej rady otworzył i prowadził najstarszy wiekiem radny Edward Dorobisz. Powstały dwa kluby. „Jedność i Przyszłość”, to grupa radnych wprowadzonych z komitetu nowego burmistrza Ryszarda Spyry: Grzegorz Gąska, Janusz Widurski, Agnieszka Radwan, Barbara Gola, Tomasz Cebula, Elżbieta Kołodziej i Urszula Milka. R. Spyra także został radnym z okręgu numer 11, ale po wyborze na burmistrza będzie musiał z mandatu zrezygnować. Oznacza to konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających w tym okręgu.

 

Z ramienia klubu „Wspólnie dla Poręby” byłego burmistrza Marka Śliwy do rady weszli: Zofia Gocyła, Karol Hadrych, Gabriel Zieliński i Krystyna Rauk. Do żadnego z wymienionych klubów nie należą Agnieszka Andrzejewska, Edward Dorobisz i Marcin Kucia.

 

W czasie obrad udało się także ustalić składy komisji. Przewodniczącą komisji rewizyjnej została Agnieszka Radwan. Obok niej zasiądą Zofia Gocyła, Tomasz Cebula, Agnieszka Andrzejewska i Barbara Gola.

 

Przewodniczącym Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska jest Janusz Widurski, a pozostałymi członkami: Gabriel Zieliński, Grzegorz Gąska i Ryszard Spyra. Edward Dorobisz nie wyraził zgody uczestniczenia w tej komisji.

 

Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej szefować będzie Elżbieta Kołodziej, a oprócz niej w składzie znaleźli się: Karol Hadrych, Urszula Milka, Krystyna Rauk i Marcin Kucia.

 

NIE BĘDZIE ZASTĘPCY!

 

Już po pierwszej turze wśród mieszkańców Poręby pojawiła się informacja, że w razie wygranej Ryszarda Spyry jego zastępcą zostanie radny powiatowy w minionej kadencji Jan Macherzyński, który w latach w 2002 do 2006 był burmistrzem Poręby.

 

- Nigdy nie zakładałem, że będę wchodził z kimś w koalicję, że będę tworzył jakieś porozumienia, które ułatwią mi ewentualne pozyskiwanie głosów wyborczych w II turze. Sam stworzyłem swój program i wraz z członkami komitetu starałem się go rozpropagować wśród mieszkańców. Na spotkaniach podkreślałem, że program ten chcemy wdrażać samodzielnie. Nie przewiduję w ogóle w przyszłości stanowiska zastępcy burmistrza, nie będę tworzył takiej funkcji – zapewnia Spyra.

 

Monika Polak-Pałęga

 

 Galeria zdjęć

Komentarze