Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

NOWE STAWKI OPŁAT ZA ŚMIECI WE WŁODOWICACH

Tomasz Urbański | 2019-01-04 12:20

(Włodowice) Na sesji 11 grudnia radni Włodowic podjęli uchwałę dotyczącą zmian stawek opłat „śmieciowych”. Teraz przykładowo miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (w zależności od liczby mieszkańców) zamieszkujących nieruchomość w zabudowie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi będzie wynosiła 14,40 zł od gospodarstwa domowego w przypadku, gdy gospodarstwo zamieszkuje jedna osoba. Oczywiście stawka taka dotyczy sytuacji, gdy śmieci są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Dla porównania w uchwale z 2014 roku opłata ta wynosiła 9,60 zł.


 

Niedawno gmina ogłosiła przetarg na „Świadczenie usługi odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach na terenie gminy Włodowice”. Do przetargu na wywóz śmieci stanęły cztery firmy: PUK TAMAX Sędziszów z ceną 640.872 zł, ZGK Sp. z o.o. Zawiercie z ceną 999.216 zł, Remondis Sp. z o.o. Warszawa z ceną 999.739,20 zł oraz PHU REKO Myszków z ceną 716.312,16 zł. Gmina wybrała najtańsza ofertę firmy TAMAX. Umowa z firmą zawarta została na okres 1 roku.


 

- W związku z drastyczną podwyżką (61,55% w stosunku do roku 2018) usług wywozu odpadów komunalnych proszę o podanie, dlaczego nie został powtórzony przetarg na świadczenie powyższych usług (…). Dlaczego nie wykazał się Pan taką samą determinacją w dążeniu do obniżenia ceny wywozu nieczystości stałych jaką wykazał się Pan w przypadku przeprowadzenia postępowania w udzieleniu zamówienia publicznego na remont rynku we Włodowicach (przetarg został powtórzony trzykrotnie) – czytamy w interpelacji radnego Mariusza Boniszewskiego skierowanej do wójta Adama Szmukiera na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.


 

Jak argumentowali w czasie sesji przedstawiciele urzędu podwyżka opłat za śmieci oscyluje w granicach 50%.


 

- Jest to podyktowane tym, że ceny po przetargu drastycznie wzrosły. Zgodnie z ustawą mieszkańcy powinni pokrywać koszty za wywóz odpadów. (…) Dodatkowo od nowego roku wprowadzamy kosze oddzielne na popiół, nie będą to worki. Każda nieruchomość zostanie wyposażona w odrębny pojemnik na popiół. Natomiast pozostała segregacja typu papier, szkło, plastik zostaje dalej w workach. To też przeliczyło się na wzrost na pewno w jakimś stopniu ceny wywozu. W tym momencie firma musi nam opróżniać z każdej posesji dwa, albo trzy pojemniki w zależności od tego ile posesja posiada pojemników, ale co najmniej dwa muszą być opróżnione. Gabaryty zostają na tym samym poziomie, są dwa razy w roku wywożone – mówili przedstawiciele Urzędu Gminy.


 

SPRAWDŹ ILE ZAPŁACISZ


 

Ustalono, że stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi będzie wynosiła 14,70 zł od jednego mieszkańca i wyższą w wysokości 25 zł od jednego mieszkańca, gdy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.


 

Ustalono również miesięczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości zabudowanymi budynkami wielorodzinnymi w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość w wysokości 12,50 zł od jednego mieszkańca, za każdą osobę powyżej czterech osób i wyższą w wysokości 21,30 zł od jednego mieszkańca za każdą osobę powyżej czterech osób w przypadku, gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.


 

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zależności od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość w zabudowie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi będą się kształtowały następująco:


 

- 14,40 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkuje jedna osoba

- 28,70 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkują dwie osoby

- 42,90 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkują trzy-cztery osoby

- 58,80 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkuje pięć-siedem osób

-79,50 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkuje osiem osób i więcej


 

Wyższe opłaty obowiązują mieszkańców zamieszkujących nieruchomość w zabudowie budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny:


 

- 24,50 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkuje jedna osoba

- 48,80 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkują dwie osoby

- 72,90 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkują trzy-cztery osoby

- 100 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkuje pięć-siedem osób

- 135,20 zł od gospodarstwa domowego, gdy gospodarstwo zamieszkuje osiem osób i więcej


 

Radni oddali 14 głosów, z czego „za” 9, od głosu wstrzymało się 5 osób. Uchwała wchodzi w życie od stycznia 2019 roku.


 

SPRAWY RÓŻNE


 

Tomasz Leśniak w związku z remontem rynku we Włodowicach prosił o interwencję w sprawie przejścia dla pieszych na początku ulicy Żareckiej od strony rynku.


 

Radna Emilia Stróżecka zwróciła uwagę na problemy rodziców dzieci dojeżdżających do Szkoły Podstawowej we Włodowicach. Wnosiła o realizację dowozu dzieci do Morska i zachowanie trzech dotychczasowych przystanków.


 

- Uczniowie odwożeni są ze szkoły w poniedziałek i wtorek po ośmiu lekcjach, tylko do zatoczki przy OSP w Morsku. Uczniowie wracają do domu po zmroku wzdłuż drogi publicznej, nieoświetlonej, bez chodników i pobocza, przez co narażeni są na niebezpieczeństwo ze strony jeżdżących samochodów – argumentowała radna, prosząc o zachowanie dotychczasowych przystanków.


 

Z kolei Marcin Muchowicz pytał dlaczego we wsi Parkoszowice jest tak ciemno oraz dlaczego oświetlenie uliczne we wsi Parkoszowice włączane jest później. Pytał, kto i na jakiej podstawie ustalił różne godziny załączania i wyłączania się lamp ulicznych w poszczególnych miejscowościach gminy, skazując swoją decyzją jednoznacznie na nierówne traktowanie mieszkańców gminy.


 

Radna Katarzyna Makieła pytała jaki jest roczny koszt oświetlenia ulicznego w latach 2017-2018 w każdej z miejscowości gminy. Jakie działania podjęła gmina, aby zoptymalizować koszt i jakość oświetlenia ulicznego oraz ile lamp jest wyłączonych w porze nocnej w poszczególnych miejscowościach.


 

Monika Polak-Pałęga


 

Nasz komentarz:


 

Włodowice jedne z najdroższych


 

Kilka tygodni wcześniej w Niegowie śmieci podrożały z 6,50 na 12,70 zł od osoby. Radni i mieszkańcy byli przerażeni skalą (prawie 100%) podwyżki. Mieszkańcy Włodowic zapłacą jeszcze więcej. W Myszkowie od 2015 roku obowiązuje cena 11,30 zł/osoba, ale tam pojemniki na popiół są już stosowane od dawna. Niestety żadna z gmin nie promuje działań proekologicznych. Ktoś grzeje dom gazem, ciepłem systemowym (w Myszkowie) płaci tak samo, jak mieszkaniec trujący wszystkich w okolicy starym kopciuchem. Już montaż nowoczesnego kotła na węgiel znacznie ogranicza ilość popiołu. Niestety, koszty wywozu popiołu ponoszą wszyscy mieszkańcy równo, niezależnie od tego czy trują siebie i sąsiadów, czy nie.


 

Jarosław Mazanek


 


Komentarze