Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

NOWY SKARBNIK I SEKRETARZ, A PREZYDENT BEZ ZASTĘPCÓW

Tomasz Urbański | 2018-12-02 12:20

(Zawiercie) W ubiegłą środę odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Miejskiej w Zawierciu, podczas którego radni oraz prezydent Łukasz Konarski złożyli ślubowanie. Inauguracyjna sesja przyniosła kilka nowości – np. powołanie nowego skarbnika oraz sekretarza gminy. Nowy prezydent zdecydował, że nie będzie powoływał zastępców, bo miasta na to nie stać. Radni wybrali ze swojego grona przewodniczącego. Funkcję tę pełnić będzie Beata Chawuła, która w kadencji 2014-2018 była radną powiatową.


 

W rozpoczynającej się kadencji 2018-2023 Rada Miejska w Zawierciu liczyć będzie 21 radnych. Zasiadają w niej: Beata Chawuła, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Witold Grim, Edyta Grzebieluch, Joanna Janik-Jaworska, Dominik Janus, Paweł Kaziród, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Dariusz Kurek, Ryszard Mach, Ewa Mićka, Henryk Mól, Michał Myszkowski, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Jerzy Radosz, Damian Świderski, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska, Ryszard Zamora.


 

21 października do tutejszej rady wybrany został również Łukasz Konarski, który w II turze wyborów na prezydenta miasta pokonał Witolda Grima. Jego miejsce w radzie zajął Dominik Janus.


 

Podczas inauguracyjnej sesji, która odbyła się w ubiegłą środę 21 listopada radni oraz prezydent złożyli ślubowanie.


 

- Chciałbym gorąco podziękować za wybór, którego państwo dokonali. Chciałbym obiecać i obiecuję państwu, że będę pracować na państwa rzecz z całych sił i przede wszystkim wykorzystywał wszelkie szanse z możliwych dla państwa dobra. Chciałbym pogratulować moim kontrkandydatom, zarówno panu prezydentowi Witoldowi Grimowi, pani Beacie Chawule oraz panu Ryszardowi Machowi. Mam nadzieję na współpracę na rzecz mieszkańców i dobra naszego miasta ze wszystkimi radnymi, ze wszystkimi też kandydatami na prezydenta. Chciałbym, abyśmy razem budowali to miasto od nowa. Czeka nas wiele wyzwań, wiele zmian, na które jesteśmy przygotowani – mówił prezydent Łukasz Konarski. Byłym prezydentom, zasiadającym w zawierciańskiej radzie – Witoldowi Grimowi i Ryszardowi Machowi – nowy prezydent podziękował za wkład, który wnieśli w budowę Zawiercia. Zadeklarował również zacieśnienie współpracy z Młodzieżową Radą Miasta i zwiększenie jej wpływu na zarządzanie miastem, przekazując przedstawicielom MRM symboliczne klucze do miasta.


 

Prezydent Konarski poinformował również, że nie zamierza powoływać zastępców. - Chciałbym też zapewnić państwa – długo się nad tym zastanawiałem jak ma wyglądać urząd, jak ma wyglądać współpraca z pracownikami – podjąłem decyzję, że nie będzie zastępców prezydenta. Po prostu nie stać nas w tej chwili na to. Być może moje zdanie zmienię za jakiś czas, natomiast w tym momencie uważam, że to jest najlepsze rozwiązanie dla miasta – wyjaśniał 21 listopada Łukasz Konarski. Kolejną nowością, wprowadzoną przez prezydenta jest jego nieformalny młodzieżowy zastępca. - Natomiast chciałbym też przedstawić mojego zastępcę nieformalnego, chociaż tak naprawdę wszyscy go dobrze znacie. Zapraszam pana Jakuba Kosonia – będzie moim młodzieżowym zastępcą. Bardzo jestem im wdzięczny, że chcą ze mną pracować. (...) Mam nadzieję, że radni nie będą zajmowali się partyjnymi układankami, zagrywkami, tylko pierwszym celem będzie dobro mieszkańców i dobro naszego miasta. Dziękuję bardzo. Jestem zawsze do państwa dyspozycji i do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Moje drzwi zawsze są otwarte – zapewniał prezydent Ł. Konarski.


 

Łukasz Konarski przedstawił zebranym kandydatów na dwa istotne stanowiska w gminie – sekretarza i skarbnika. Sekretarzem miasta – którym dotychczas była Magdalena Pasierb – ma zostać Agata Jarza-Korpyś. Dotychczas pełniła funkcję sekretarza powiatu zawierciańskiego. Na stanowisko skarbnika Łukasz Konarski zaproponował Marcina Gawłowicza.


 

Jednym z punktów inauguracyjnej sesji było wybranie przewodniczącego rady. Na to stanowisko zgłoszono dwoje kandydatów – Pawła Kaziroda (przewodniczącego w kadencji 2014-2018) oraz Beatę Chawułę. Z 21 głosów, które oddali radni 1 głos był nieważny. Przewodniczącą rady została Beata Chawuła, na którą zagłosowało 11 radnych.


 

- Pełnienie funkcji przewodniczącej Rady Miejskiej w Zawierciu jest ogromnym zaszczytem. Wybór przez radę, która składa się z radnych pełniących mandat po raz pierwszy i radnych bardzo doświadczonych w pełnieniu mandatu, radę, która ma w swoim składzie dwóch byłych prezydentów miasta jest naprawdę nie lada gratką. Bardzo dziękuję za to zaufanie. W przerwie miałam okazję zamienić kilka słów z panem Pawłem Kazirodem, który również był zgłoszony do pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej i mam nadzieję, że ta nasza rozmowa i pana deklaracja o dobrej współpracy bez względu na podziały polityczne, bez względu na komitety, z których radni dostali się do rady miejskiej i pełnią mandat, jest wiążąca. Bardzo na to liczę, ponieważ chciałabym, abyśmy mogli razem dla dobra naszego miasta działać – przekazała po ogłoszeniu wyniku głosowania Beata Chawuła.


 

Nowej przewodniczącej pogratulował Paweł Kaziród. Podziękował on też radnym, którzy oddali na niego swój głos i wyraził nadzieję na owocną współpracę radnych i prezydenta na rzecz miasta.


 

Na wniosek prezydenta Konarskiego rozszerzono porządek środowych obrad o podjęcie uchwały ws. powołania skarbnika miasta. Radni jednogłośnie, 21 głosami „za” powołali na to stanowisko Marcina Gawłowicza. - Dziękuję za zaufanie. Dołożę wszelkich starań, aby nikogo nie zawieść i swoją funkcję pełnić z należytą starannością – mówił po przyjęciu przez radnych uchwały Marcin Gawłowicz.


 

Edyta Superson


 Galeria zdjęć

Komentarze