Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

NOWY SPRZĘT POJAWI SIĘ NA SOR

Tomasz Urbański | 2017-11-12 12:20

(Zawiercie) Szpitalny Oddział Ratunkowy w Zawierciu zostanie doposażony. Na tym nie koniec dobrych informacji. 363 tys. złotych kosztowało wyremontowanie i wyposażenie oddziału neurologicznego w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Odnowione zostały sale, korytarze, gabinety zabiegowe. Udało się także zakupić łóżka wielofunkcyjne z napędem elektrycznym, szafki przyłóżkowe, kardiomonitory, respirator stacjonarny oraz mobilny aparat EKG. Jak przekazała dyrektor lecznicy Anna Pilarczyk-Sprycha wprowadzone zmiany mają na celu poprawienie jakości i komfortu pobytu pacjenta w szpitalu.

 

Jeżeli chodzi o doposażenie oddziału neurologicznego, to część pieniędzy, czyli blisko 78 tysięcy zł stanowiła dotacja Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Reszta to środki własne lecznicy.

 

Jak podaje szpital modernizacja oddziału neurologicznego miała charakter kompleksowy i wiązała się z wymianą wszystkich mediów. Powstały nowe punkty internetowe. Ułożone zostały nowe instalacje elektryczne, w tym system przywoływania personelu medycznego. Wiele prac było wynikiem dostosowywania szpitala do coraz bardziej rygorystycznych przepisów przeciwpożarowych. Trzeba było zainstalować system do dystrybucji gazów medycznych w sali IOM (Intensywnej Opieki Medycznej). W wyniku robót modernizacyjnych powstała jednoosobowa sala z węzłem sanitarnym przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Wymienione zostały także drzwi, wykładziny podłogowe oraz płytki w pomieszczeniach sanitarnych i kuchennych. W oknach zawisły rolety. Oprócz wyposażenia medycznego, na oddziale pojawiły się też ławki dla pacjentów i krzesła. Dla chorych zadbano o nową pościel, kołdry, poduszki, koce i dużo innych niezbędnych rzeczy. Dzięki modernizacji zwiększyła się liczba łóżek neurologicznych z 14 do 24 oraz udarowych z 16 do 20.

 

Z kolei w ramach projektu „Poprawa jakości świadczeń zdrowotnych poprzez doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Powiatowego w Zawierciu” lecznica pozyskała dofinansowanie w konkursie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt to 799 700 zł, a przyznane dofinansowanie wynosi aż około 655 095 zł. Poza wspomnianym dofinansowaniem projekt zostanie zrealizowany ze środków własnych szpitala.

 

W ramach projektu szpital planuje zakupić na SOR sprzęt ratujący życie. Chodzi między innymi o zautomatyzowany system do kompresji klatki piersiowej (urządzenie wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 cm), przyłóżkowy aparat RTG (umożliwia szybką diagnostykę przy łóżku pacjenta), zaawansowany ratunkowy monitor/defibrylator, wózki do transportu pacjentów leżących i siedzących, mobilny system do badań EKG, zestaw do wkłuć doszpikowych. Poza tym lecznica chce zakupić również między innymi deski ortopedyczne, płachy ratownicze, reduktory tlenowe, zestawy pasów unieruchamiających, radiotelefony. (mpp)Galeria zdjęć

Komentarze