Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

OBOWIĄZKI DYREKTORA SZPITALA PEŁNI SŁAWOMIRA KUŹMICKA

Tomasz Urbański | 2019-01-27 12:20

(Myszków) Chirurg doktor Ireneusz Stokowacki 9 stycznia zrezygnował ze stanowiska Naczelnego Lekarza Szpitala Powiatowego w Myszkowie i przestał pełnić obowiązki dyrektora szpitala (w zastępstwie). Jak potwierdza Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk od 13 stycznia obowiązki p.o. Dyrektora SP ZOZ Myszków pełni Sławomira Kuźmicka.


 

Przypomnijmy, Sławomira Kuźmicka to osoba, która 13 XII pojawiła się w szpitalu w towarzystwie starosty Piotra Kołodziejczyka, wicestarosty Mariusza Morawca i oskarżonego o oszustwo Wojciecha P. (lekarz, wybrany Przewodniczącym Rady Powiatu Myszkowskiego). Wtedy jej pojawienie się i zachowanie wywołało konsternację, gdyż nie zostało wyjaśnione w jakiej roli występuje osoba, która zaczęła wypytywać pracowników, żądać też dostępu do akt osobowych. Jak późnej wyjaśniał na Sesji Rady Powiatu Myszkowskiego Nacz. Lek. Szpitala Ireneusz Stokowacki, Sławomira Kuźmicka została zatrudniona na umowę zlecenie dla zbadania sytuacji finansowej szpitala. Wtedy też Stokowacki rzucił szereg oskarżeń, jak to, że w poprzednich latach lekarzy zmuszano do odejścia ze szpitala; ostro na te słowa zareagowała radna i lekarz Dorota Kaim-Hagar. Zapowiedział też, że ze względu na brak lekarzy oddziałowi wewnętrznemu szpitala grozi zamknięcie. Inną informacją jaką usłyszeli radni było, że kilku lekarzy złożyło w tych dniach wypowiedzenia z pracy. Padło też stwierdzenie, że rezygnację ze stanowiska kierownika chirurgii miał złożyć lekarz pełniący tą funkcję. Później okazało się (potwierdził to sam zainteresowany), że inicjatywa odwołania nie wyszła od niego, lecz od I. Stokowackiego, gdyż -jak ten ostatni miał powiedzieć, wzywając medyka na rozmowę do swojego gabinetu- od początku 2019 przyjdzie inny lekarz na to stanowisko. I tak się stało. Od 2.01. kierownikiem chirurgii jest lek. med. Piotr Bańka. Od 13 XII do początku stycznia w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie w krótkim czasie zrobił się taki bałagan i zła atmosfera, że do starosty Piotra Kołodziejczyka musiało chyba dotrzeć, iż część decyzji kadrowych, sposób ich wprowadzenia, nieliczenie się ze środowiskiem lekarskim spowodowało falę wypowiedzeń składanych przez lekarzy. Że powołany na Naczelnego Lekarza Szpitala Ireneusz Stokowacki, choć jest świetnym chirurgiem, to z pewnością zarządzanie nie jest jego talentem. Stanowisko Naczelnego Lekarza Szpitala do dnia rezygnacji pełnił… 29 dni.


 

Starosta Piotr Kołodziejczyk: -Nie jest tajemnicą, że w dniach 7 i 8 stycznia spędziłem w szpitalu sporo czasu, na rozmowach z lekarzami i pielęgniarkami. Udało się nam doprowadzić do przywrócenia normalnej pracy oddziału wewnętrznego, który wcześniej wstrzymał przyjmowanie pacjentów. Podkreślam, że udało się to przy pomocy i zrozumieniu środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego. Lekarze i pielęgniarki dali mi kredyt zaufania.


 

Obowiązki kierownika Oddziału Wewnętrznego zgodziła się przyjąć gastroenterolożka Agnieszka Kowalska-Pawełek.


 

Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk wyraźnie stara się zażegnać kryzys w szpitalu, po tym jak ze stanowiska dyrektora szpitala zrezygnował Khalid Hagar, a powołany przez starostę dr Ireneusz Stokowacki do tymczasowego nim zarządzania okazał się totalną pomyłką. Szybko skłócił zespół i lekarze zaczęli składać wypowiedzenia z pracy.


 

Starosta Kołodziejczyk: -W tych rozmowach (z lekarzami i pielęgniarkami-przyp. red.) ustaliliśmy, że to niedopuszczalne, aby przerzucać się zarzutami destabilizującymi szpital. Szeroko będę chciał zdać radnym relację z moich działań w sprawie szpitala i jego obecnej sytuacji podczas sesji zaplanowanej na 30 stycznia br.


 

Czy to prawda, że Naczelnym Lekarzem Szpitala będzie kierownik Oddziału Ginekologiczno- Położniczego dr Andrzej Sosnowski?


 

-Potwierdzam, że rozmawiałem z nim o tym stanowisku, złożyłem taką propozycję. Jest to lekarz specjalista nie związany z polityką. Rozmawiałem z nim o mojej propozycji nawet dzisiaj (ze starostą rozmawiamy telefonicznie 15.01.)


 

GM:- Wypowiedzenia z pracy w reakcji na sytuację, jaka wytworzyła się w szpitalu złożyło kilku chirurgów. (złożyli wypowiedzenia w Sylwestra, gdy wiadomo już było, że za 2 dni ich szefem będzie lekarz Piotr Bańka, mocno związany z PiS-em; jest radnym Sejmiku Woj. Śląskiego z PiS) Czy sytuacja na tym oddziale uległa jakiejś zmianie na lepsze?


 

-Spotkałem się również z lekarzami z chirurgii. Rozmawialiśmy. Ale o szczegółach proszę, aby rozmawiał pan z nowym kierownikiem chirurgii doktorem Piotrem Bańką.


 

Jak mówiłem na początku rozmowy, chciałbym podkreślić że bardzo mi zależy na zrozumieniu środowiska lekarskiego, i za to jakie otrzymałem podczas rozmów bardzo dziękuję. Szczegółowo sytuację szpitala, wyniki rozmów przestawię radnym 30 stycznia - mówi Piotr Kołodziejczyk.


 

Wg naszych informacji żaden z trzech chirurgów, którzy 31 grudnia złożyli wypowiedzenia z pracy (dwóch z nich ma miesięczny okres wypowiedzenia, jeden 3-miesięczny) nie wycofał swoich wypowiedzeń. Z nowym kierownikiem chirurgii Piotrem Bańką nie udało nam się skontaktować telefonicznie dla uzyskania nowych informacji w tej sprawie.


 

Jarosław Mazanek


 


Komentarze