Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

ODRA ZA MIEDZĄ

Tomasz Urbański | 2019-03-30 12:20

(Myszków, Zawiercie) Od połowy lutego do połowy marca myszkowski sanepid potwierdził siedem przypadków zachorowania na odrę. Troje pacjentów trafiło do Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Siedem osób w miesiąc to bardzo dużo – w Myszkowie od 2013 roku do listopada 2018 nie odnotowano ani jednego przypadku odry. Póki co chyba nie ma się jeszcze czego obawiać w Zawierciu – jak poinformował nas w ubiegły wtorek, 19 marca tutejszy sanepid, dotąd odnotowano jeden przypadek podejrzenia odry.


 

Od połowy lutego do środy 13 marca, myszkowski sanepid otrzymał 18 zgłoszeń o podejrzeniu odry. Choroba została potwierdzona za pomocą badań laboratoryjnych w 7 przypadkach. Do Szpitala Powiatowego w Zawierciu trafiły 3 osoby, u których rozpoznano odrę bez powikłań Warto nadmienić, że jesienią ubiegłego roku, myszkowski sanepid przekazał, że od 2013 roku (do 31 października 2018r.) nie odnotowano w powiecie myszkowskim odry. A teraz? Siedem przypadków w miesiąc.


 

PLAMKI KOPLIKA I WYSOKA GORĄCZKA TO JEDNE Z OBJAWÓW ODRY


 

Odra to wirusowa, ogólnoustrojowa choroba zakaźna o ostrym przebiegu, której towarzyszy wysypka skórna. Ludzie są jedynym rezerwuarem wirusa, a zarazić można się drogą kropelkową oraz poprzez kontakt z zakaźnymi wydzielinami, np. z dróg oddechowych.


 

- Okres wylęgania do czasu pojawienia się wysypki wynosi 14 dni. Ryzyko zachorowania po kontakcie z osobą chorą jest bardzo duże. Chory zaraża inne osoby od momentu wystąpienia objawów zwiastunowych (wysoka gorączka do 40 C, suchy kaszel, katar, zapalenie spojówek lub światłowstręt) do 3-4 dni po wystąpieniu wysypki. Jednym z objawów charakterystycznych dla odry są plamki Koplika (szaro-białe liczne guzki na błonie śluzowej policzków w pobliżu zębów przedtrzonowych) pojawiające się na 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki i utrzymujące się 1-2 dni po jej ustąpieniu. Początkowo wysypka pojawia się na czole, za uszami, następnie na tułowiu i kończynach. Poszczególne wykwity zlewają się ze sobą. Zanikają po około 3 do 7 dni i ustępują w takiej kolejności jak się pojawiały – tłumaczy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Myszkowie dr n. med. Marek Olenderek.


 

W przypadku odry stosowane jest leczenie objawowe (tj. leki przeciwgorączkowe, odpoczynek). Kto najczęściej choruje? Dorośli, którzy nie byli szczepieni przeciw odrze i nie chorowali wcześniej na odrę oraz niezaszczepione dzieci. Nie można zapominać o możliwych powikłaniach po odrze, które mogą być bardzo poważne.


 

- Po przebyciu odry mogą wystąpić zwłaszcza u niemowląt i dorosłych powikłania w postaci: zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia mózgu. Śmiertelność w przypadku odry wynosi 0,1 – 1 na 1000 zachorowań. Przebycie choroby powoduje trwałą odporność – dodaje dr n. med. M. Olenderek.


 

JEDNO PODEJRZENIE ZACHOROWANIA W ZAWIERCIU


 

Na terenie naszego powiatu nie odnotowano tylu przypadków odry, co w sąsiednim Myszkowie. W ubiegłym roku (2018) nie było ani jednego przypadku odry, natomiast w roku bieżącym pojawiło się jak dotąd jedno podejrzenie choroby. - W dniu 18.03.2019 r., odnotowano 1 przypadek podejrzenia zachorowania na odrę u kobiety w wieku 37 lat. Pacjentka jest hospitalizowana w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Została zaszczepiona 1 dawką szczepionki monowalentnej przeciw odrze – poinformowała we wtorek 19 marca mgr Ewelina Sergiel-Błaszczyk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu. (es)


 Galeria zdjęć

Komentarze