Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PAMIĘĆ O POWSTAŃCACH STYCZNIOWYCH WCIĄŻ ŻYWA W PILICY

Tomasz Urbański | 2019-02-20 11:16

(Pilica) Coroczną tradycją w Pilicy jest złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy kurhanie powstańczym. Podczas uroczystości jej uczestnicy oddają hołd poległym powstańcom styczniowym z Pilicy. Przemarsz, który odbył się 20 stycznia, zorganizowało jak zawsze Stowarzyszenie Ziemi Pilickiej.


 

Zaraz po niedzielnej mszy świętej o 12.00 uczestnicy ruszyli sprzed kolegiaty ku powstańczemu kurhanowi. Historię mieszkańców Pilicy, którzy polegli w powstańczych walkach przypomniała zebranym Maria Lepiarczyk. Opowiedziała również legendę, jaka wiążę się z powstaniem kurhanu.


 

O tym, jak ważne są lokalne tradycje mówił burmistrz Artur Janosik, który podkreślił również istotę wspierania postaw i wartości patriotycznych na terenie Pilicy.


 

Hołd polickim powstańcom złożono minutą ciszy, po czym przy kopcu złożono kwiaty i zapalono znicze. W styczniowej uroczystości uczestniczyli burmistrz Artur Janosik, reprezentanci Stowarzyszenia Ziemi Pilickiej, jak również uczniowie tutejszej Szkoły Podstawowej. Wartę przy kurhanie dumnie pełniły harcerki z drużyny działającej przy SP nr 1. (es) Foto: UMiG PilicaGaleria zdjęć

Komentarze