Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PIERWSZA OBYWATELKA ŚLĄSKA W 2019 TO KLARA Z MYSZKOWA

Jaroslaw Mazanek | 2019-01-03 13:34

(Myszków) 10 minut po północy 1.01.2019 urodziła się Klara Mazur, córka szczęśliwych rodziców Agnieszki i Radosława Mazurów z Myszkowa. U wojewody to sprawdzili, że Klara urodzona w myszkowskim szpitalu to pierwsze dziecko urodzone w Województwie Śląskim w roku 2019. Na 3 stycznia zapowiedział się więc wojewoda Jarosław Wieczorek z prezentami. Dołożył się też Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk. Telewizja przyjechała, radio, więc i Gazety Myszkowskiej nie mogło zabraknąć.

Myszkowianka Klara Mazur to pierwsze dziecko młodego małżeństwa Agnieszki i Radosława. Oboje lat 27. A Klasa choć przyszła na świat przez nieplanowane cesarskie cięcie, jest piękną, zdrową dziewczynką, prawie 3 kg wagi na starcie w życie. Dziś zapewne już kilkanaście gram więcej.

Uśmiechy, prezenty, błyski fleszy. Miła choć nieco sztywna atmosfera jak dwóch urzędników: w imieniu Rządu RP -Wojewoda Jarosław Wieczorek, w imieniu samorządu powiatowego Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk. Młode małżeństwo nie może co prawda jak w filmie „Cesarskie Cięcie (1987) liczyć na mieszkanie dla „milionowego” (w filmie to właśnie obietnica zdobycia własnego „M” rozpaliła wyobraźnię rodzących) ale kilka upominków też było miłym gestem.

Wojewodę Wieczorka zapytaliśmy o analogię do filmowego „Cesarskiego cięcia”. Komedia w reżyserii Stanisława Moszuka została nakręcona na kanwie prawdziwych wydarzeń, gdy władze PRL, w ramach propagandy sukcesu (w kraju, którego polityczny system chylił się ku upadkowi) hucznie wykorzystywały fakt urodzeń 35 milionowego Obywatela, dokładnie 35 milionowej Polki urodzonej 24 czerwca 1978 roku Pauliny Zalewskiej z Wrocławia. PRL był już, można powiedzieć „na końcówce”, wkrótce upadł po fali strajków. Aż trudno nie zauważyć analogii, które same pchają się na afisz. Polska rządzona przez PiS od 3 lat stała się pośmiewiskiem Europy, mieliśmy wstać z kolan, a wizerunkowo leżymy na łopatkach. Po COP24 w Katowicach (szczyt klimatyczny) w cały świat poszedł mocny sygnał, że Polska trucicielem Europy. Jeszcze wydaliśmy na to 250 mln zł. Weszcie, pierwsza obywatelka Województwa Śląskiego rodzi się w Myszkowie, co nas bardzo cieszy, ale to, że lekarze myszkowskiego szpitala masowo rezygnują z pracy, cieszy mniej. Po informacji, że w Sylwestra zrezygnowało z pracy 3 na 4 chirurgów, dowiedzieliśmy się po kolejnej rezygnacji. Wypowiedzenie złożyła też Ordynator Oddziału Neonatologii spec. Jolanta Koclęga-Bryndal. To na jej oddziale Wojewoda Śląski wręczał prezenty uroczej pierwszej obywatelce Województwa Śląskiego.

Gdy zapytaliśmy o tę historyczną analogię (pokazaną w filmie „Cesarskie cięcie”) Jarosław Wieczorek przypomniał, że wręcza prezent rodzicom pierwszego urodzonego dziecka w województwie od 3 lat.

-Czy będzie taka „nowa świecka tradycja”?

-Trzeci rok z rzędu odwiedzam pierwsze narodzone dziecko w województwie. Rok temu było to w Pyskowicach, a dwa lata temu w Bielsku-Białej.

Pytaliśmy dalej wojewodę, czy ta wizyta nie ma przypudrować poważnych problemów służby zdrowia, a problemów myszkowskiego szpitala w szczególności (od Bożego Narodzenia lekarze rezygnują z pracy, w Sylwestra kolejni złożyli wypowiedzenia, a oddział wewnętrzny wstrzymał przyjmowanie pacjentów). Ciężko było z okrągłych słów wojewody wycisnąć jakąś konkretną merytoryczną wypowiedź z morza ogólników, ale obiecał, że „przyjrzy się sytuacji”. A dzisiaj nie przyjechał w tym celu, „nawet nie zna problemu”. (JotM)Galeria zdjęć

Komentarze