Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PIESZY BEZ ODBLASKÓW MOŻE BYĆ NIEWIDOCZNY DLA KIEROWCY

Tomasz Urbański | 2017-11-10 12:20

Już od ponad trzech lat piesi poruszający się po zmierzchu na drogach poza terenem zabudowanym mają obowiązek nosić odblaski. Policjanci regularnie informują, przypominają i apelują do pieszych, by nie zapominali o elementach odblaskowych, podkreślając przy tym jak ważne mogą się one okazać dla niechronionych uczestników ruchu. Choć na terenie zabudowanym odblaski nie są obowiązkowe, to warto, by wszyscy piesi je nosili – w trosce o własne bezpieczeństwo.

 

W okresie jesienno-zimowym wcześnie zapadający zmierzch oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (mgła, opady deszczu lub śniegu) mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Słaba widoczność wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego zwiększonej czujności, ostrożności i koncentracji. Piesi od września 2014 roku mają obowiązek noszenia odblasków, gdy poruszają się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym. Warto jednak, by wszyscy piesi zadbali o bycie dobrze widocznym – nawet, jeśli wybierają się na wieczorny spacer po centrum oświetlonego miasta. Pomimo ulicznych latarni, świecących po obu stronach jezdni, złe warunki atmosferyczne mogą skutecznie ograniczyć widoczność kierowcom i sprawić, że pieszy bez odblasków, ubrany w ciemną odzież staje się niewidoczny.

 

- Najmniej chroniony uczestnik ruchu drogowego - pieszy, nawet na oznakowanych przejściach dla pieszych jest zagrożony, bądź stwarza zagrożenie dla siebie samego i dla innych. Przejście dla pieszych to część jezdni, z której winien korzystać pieszy spełniając wcześniej pewne obowiązki. Przy nieprzestrzeganiu przepisów o ruchu drogowym, zarówno przez pieszego jak i kierującego, w każdym przypadku zdarzenie drogowe z udziałem pieszego kończy się poważnymi obrażeniami tego pierwszego – informują policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, podkreślając jak ważne w przypadku pieszych są elementy odblaskowe.

 

Wydawać by się mogło, że mocne, czasami wręcz oślepiające po zmroku światła samochodowe oświetlają pieszego bez odblasków na tyle dobrze, że siedząca za kierownicą osoba doskonale widzi pieszego, tak jak pieszy z daleka widzi nadjeżdżający pojazd. Nic bardziej mylnego. Osoba nie mająca żadnych elementów odblaskowych może zostać dostrzeżona przez kierowcę w ostatniej chwili. Samochód, jadący nawet z niewielką prędkością, nie może nagle zatrzymać się w miejscu. Drogę hamowania mogą dodatkowo wydłużyć często spotykane jesienią i zimą warunki – np. mokra nawierzchnia, liście pokrywające jezdnię. Bycie dobrze widocznym na drodze oznacza bycie bezpiecznym i może uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem. (es)Galeria zdjęć

Komentarze