Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PILICKA PIELGRZYMKA DO JĘDRZEJOWA

Tomasz Urbański | 2019-04-01 12:20

(Pilica, Jędrzejów) Już po raz czwarty piliczanie uczestniczyli w Pielgrzymce Samorządowców. Na początku marca pątnicy udali się do Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie, gdzie znajdują się relikwie błogosławionego Wincentego Kadłubka. Przed powrotem do domu, piliczanie zwiedzili Muzeum im. Przypkowskich.


 

Tegoroczna Pielgrzymka Samorządowców odbyła się w sobotę, 9 marca. Tym razem piliczanie udali się do Jędrzejowa, gdzie modlili się w Klasztorze Cystersów, w którym znajdują się relikwie błogosławionego Wincentego Kadłubka.


 

W pielgrzymce uczestniczyli burmistrz Artur Janosik, przewodnicząca gminnej rady Barbara Przybylik, wiceprzewodniczący rady Wojciech Gamrot i Tomasz Karpała, radni, sołtysi i mieszkańcy Pilicy oraz proboszcz parafii w Kidowie.


 

- Opactwo w Jędrzejowie zostało ufundowane w 1140 r. przez Janika Jaksę – późniejszego arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz jego brata Klemensa i jest najstarszym opactwem cystersów na ziemiach polskich. Jego historia związana jest z osobą biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka, który w 1210 r. dokonał konsekracji rozbudowanego wówczas kościoła, następnie osiem lat później porzucił biskupstwo wstępując do jędrzejowskiego zgromadzenia zakonnego. W 1764 r. Kongregacja Obrzędów zatwierdziła kult Wincentego. Decyzja ta potwierdzona przez papieża Klemensa XIII była równoznaczna z urzędową beatyfikacją – informuje pilicki urząd.


 

W klasztorze pątnicy uczestniczyli w mszy świętej w intencji pielgrzymów i parafian sprawowanej przez ks. Zbigniewa Grzesińskiego. Po nabożeństwie piliczanie poznali historię powstania i działalności klasztoru i zostali po nim oprowadzeni.


 

Przed powrotem do domu, uczestnicy pielgrzymki odwiedzili Muzeum im. Przypkowskich, gdzie obejrzeli m.in. kolekcję zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. (es) Foto: UMiG PilicaGaleria zdjęć

Komentarze