Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PO 5 LATACH POLICJANCI WRÓCILI DO PORĘBY

Tomasz Urbański | 2017-11-04 12:20

(Poręba) Przy ul. Chopina 1 w Porębie, w ubiegły czwartek 19 października uroczyście otwarto posterunek policji. To historyczny dzień dla mieszkańców tego miasteczka. Po 5 latach przerwy znowu będą mieć na miejscu stróżów prawa.

 

- Posterunek policji w Porębie istniał jeszcze w okresie międzywojennym. Do 1939 roku był jednym z 13 posterunków, które podlegały pod powiat zawierciański. W okresie powojennym posterunek w Porębie również istniał, początkowo przy ulicy Zakładowej, a od lat 70-tych przy ulicy Chopina. 30 września 2012 został zamknięty i dzisiaj po 5 latach, dzięki staraniom władz samorządowych i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ponownie otworzony – mówił insp. Ryszard Skowroński – komendant KPP w Zawierciu

 

Posterunek policji ma swoją siedzibę w budynku należącym do gminy przy ulicy Chopina 1. Warunkiem otwarcia jednostki był gruntowny remont i przystosowanie budynku do pracy policji. W tegorocznym budżecie gminy uwzględniono zatem modernizację obiektu.

 

W budynku została odnowiona elewacja, pokrycie dachu, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, położono nowe wylewki podłogowe i gładzie gipsowe. Konieczna była także wymiana instalacji elektrycznej, odgromowej i teleinformatycznej w całym obiekcie.

 

Na remont z gminnej kasy wydano ok. 500 tys. zł.

 

Nad bezpieczeństwem mieszkańców Poręby czuwa czterech funkcjonariuszy patrolowo-interwencyjnych, dwóch dzielnicowych oraz kierownik zarządzający posterunkiem asp. sztab. Tomasz Kmita.

 

Uroczyste otwarcie posterunku rozpoczęło się wręczeniem kluczy. Burmistrz Poręby Ryszard Spyra przekazał klucze do obiektu kierownikowi posterunku. Natomiast insp. Piotr Kucia, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach wręczył kluczyki do radiowozu.

 

Ks. Lucjan Nowakowski, kapelan policji wspólnie z ks. prałatem Andrzejem Michalakiem oraz ks. proboszczem Jerzym Kulisiem dokonał uroczystego poświęcenia budynku przy Chopina 1.

 

- To mieszkańcy są adresatem naszych wszystkich wysiłków. Naszym celem było to, aby powstała jednostka policji w Porębie, służyła wam, zapewniała bezpieczeństwo dla waszego życia i zdrowia, bezpieczeństwo publiczne w mieście. Taka jest istota działania samorządu i wszystkich służb publicznych, że one mają wspólnie pracując przyczyniać się do poprawy warunków życia społeczeństwa. Jest mi niezmiernie miło, bo jest to dzień wielkiej satysfakcji dla mnie. Cieszę się, że udało mi się tak szybko zrealizować jeden z ważniejszych celów, które sobie wyznaczyłem jako burmistrz 3 lata temu obejmując stanowisko. Jako były funkcjonariusz policji miałem świadomość tego, jak ważną rzeczą jest zapewnienie tego bezpieczeństwa dla mieszkańców, dlatego też robiłem wszystko, aby do tego doprowadzić. Ale nie przypisuję sukcesów tylko swoim działaniom, bo do tego, że ten posterunek dzisiaj jest otwierany przyczyniła się też Rada Miasta oraz mieszkańcy Poręby, bo to dzięki temu, że mieszkańcy tak cierpliwie znoszą niedogodności programu naprawczego pozwoliło to wygospodarować pieniądze, które mogliśmy przeznaczyć na rewitalizację budynku, co było podstawowym elementem przywrócenia posterunku. Zatem to jest nasz wspólny sukces drodzy mieszkańcy – mówił burmistrz Ryszard Spyra.

 

Burmistrz służbie więziennej złożył także podziękowania za nieodpłatną pracę osób osadzonych w zakładzie karnym w Ciągowicach, które wykonały większość prac remontowych. Zadeklarował również wsparcie policji ze strony gminy.

 

Insp. Piotr Kucia na koniec części oficjalnej dodał, że posterunek w Porębie jest trzecim przywróconym w województwie śląskim, a kolejnym będzie posterunek policji w Kroczycach.

 

Uroczystość otwarcia posterunku uświetnił występ uczniów i przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Porębie. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury dzieci zaprezentowały program artystyczny, który z nutą humoru, a zarazem realizmu przedstawił ciężką pracę policjantów. Młodzi artyści za wspaniałe „dzieło artystyczne” zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia ze wzruszeniem podziękował dzieciakom za inscenizację i wręczył młodym artystom wraz z burmistrzem pamiątkowe opaski odblaskowe i słodkie upominki. Uroczystości towarzyszyły również dwie wystawy. Jedna z nich powstała we współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury z mł. insp. Pawłem Dratwińskim, naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Informacji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wystawa powstała dzięki prywatnej kolekcji mł. insp. Dratwińskiego. Można było zobaczyć m.in. umundurowanie i odznaki policyjne z różnych stron świata.

 

Natomiast druga wystawa zatytułowana była „Posterunek Policji w Porębie Mrzygłodzkiej w latach 1919-1939”, to fragment historii lokalnej, prezentujący zbiory Zdzisława Kluźniaka, członka Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej. Wystawy nadal są dostępne dla odwiedzających w godzinach otwarcia domu kultury.

 

Na dzień przed otwarciem posterunku Urząd Miasta poinformował media, że w uroczystości weźmie udział i posterunek otworzy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Jednak można przypuszczać, że to był blef, bo minister na uroczystości się nie pojawił.

 

Ewelina Kurzak

 Galeria zdjęć

Komentarze