Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PO BOLOŃSKIEJ PRZYGODZIE ZOSTAŁY PIĘKNE WSPOMNIENIA

Tomasz Urbański | 2018-07-07 12:20

(Zawiercie) Na początku roku osiemnastu uczniów z Zespołu Szkół im. O. Langego w Zawierciu wyjechało na praktyki zawodowe do Włoch. Podczas pobytu w Bolonii, młodzież zdobywała nowe doświadczenia i poszerzała nabyte w szkole umiejętności związane z kierunkiem kształcenia. Oprócz pracy i nauki młodzi ludzie mieli też szansę poznać włoską kulturę, zabytki i piękne krajobrazy.

 

Wyjazd był realizacją projektu pod nazwą „Praktyka, rozwój, kariera zawodowa”. Odbywał się w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry i kształcenia zawodowego”. Zrealizowany został ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Bolońska przygoda rozpoczęła się na początku marca. - Po kilkunastu godzinach w autokarze, przed południem dotarliśmy do miejsca zakwaterowania. Residence Terzo Millennio stało się naszym tymczasowym domem - opisywały wyjazd opiekunki młodzieży Katarzyna Zgryźniak i Monika Bugajska.
 

Podczas miesięcznego pobytu uczniowie mierzyli się z codziennymi obowiązkami takimi jak: utrzymywanie porządku w pokojach, pranie i gotowanie obiadów. Pierwszego dnia pobytu, jedna z włoskich opiekunek pokazała im okolicę – dzięki niej uczestnicy dowiedzieli się, gdzie są najbliższe sklepy, przystanki autobusowe i dworzec.

 

Wieczorem, podczas spotkania z koordynatorką każdy został przydzielony do miejsca, w którym odbywał praktykę. Kolejny dzień był pełen wrażeń i emocji. Każdy po raz pierwszy zobaczył hotel lub agencję reklamową, w której pracował. Uczniowie poznali współpracowników i zakres obowiązków. Początkowa niepewność i strach związane z wyzwaniem, przed którym stanęła młodzież, szybko zamieniły się w satysfakcję i zadowolenie.

 

Po kilku dniach pracy okazało się, że młodzi ludzie świetnie sobie radzą. Strach jak zawsze miał wielkie oczy. Młodzież zdobywała nowe umiejętności, poznawała programy komputerowe, uczyła się pracować z dokumentacją. Hotelarze dbali o wystrój pokoi, przygotowywali desery, pracowali w restauracji; organizatorzy reklamy tworzyli loga, projektowali strony internetowe, tworzyli mini sesje zdjęciowe. Wiele się działo.
 

Poza praktykami, w czasie wolnym udało się zwiedzić urokliwą Bolonię. Odkrywanie włoskiego miasteczka zaczęło się od głównych atrakcji turystycznych jakimi są Piazza Maggiore i Bazylika San Petronio. Spacery bolońskimi uliczkami zaskakiwały ilością i różnorodnością miejsc wartych zobaczenia.
 

- Na długo zapamiętamy wizytę w bolońskich katedrach i bazylikach. Kościół San Stefano oraz katedra Di San Pietro wywarły na nas ogromne wrażenie. Ciekawym przeżyciem była też wyprawa do sanktuarium Di Madonna Di San Luca – przyznają uczniowie wraz z opiekunkami młodzieży K. Zgryźniak i M. Bugajską.
 

Młodzież zwiedziła także miasto kanałów, czyli Wenecję i przepiękną Florencję. Opiekunkami uczniów były również Karolina Kindler-Skowronek, Agata Ciszewska, a koordynatorką cennego projektu Małgorzata Wasik. (mpp), Foto: Zespół Szkół im. O. Langego w ZawierciuGaleria zdjęć

Komentarze