Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

POSTERUNKI POWRÓCĄ DO PORĘBY I KROCZYC

Tomasz Urbański | 2017-10-01 12:20

(Poręba, Kroczyce) Od października zostanie przywrócony posterunek policji w Porębie. Są plany, by w przyszłym roku podobna jednostka zaczęła działać w gminie Kroczyce. Likwidacja posterunków w 2012 roku spotkała się z niezadowoleniem mieszkańców. Cięcia wpisywały się w strategię przyjętą wówczas przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Główne założenie było takie, by funkcjonariusze byli bardziej widoczni (więcej patroli). Miały za to zmniejszyć się koszty utrzymania budynków.

 

Posterunek policji w Porębie będzie zlokalizowany w budynku przy ul. Chopina 1. Swoją siedzibę miała w nim swego czasu straż miejska. Potrzebna była adaptacja budynku, remont wewnątrz i na zewnątrz obiektu, wykonanie nowej inwestycji w postaci instalacji elektrycznej i teleinformatycznej.

 

- Środki na ten cel gmina posiada z oszczędności, które zostały wygenerowane w wyniku realizacji Programu Postępowania Naprawczego. Tylko determinacja i skutecznie podjęte przeze mnie działania doprowadziły do tego, że w obecnej chwili miasto może inwestować i poprawiać komfort życia i bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców Poręby – chwalił się jakiś czas temu burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

 

Na remont i adaptację pomieszczeń na potrzeby policji miasto zabezpieczyło kwotę 119 000 zł brutto. Wykonawcą inwestycji jest firma PWP Katowice z siedzibą w Mysłowicach. Jeżeli chodzi o wykonanie nowej instalacji elektrycznej, odgromowej i teleinformatycznej- wyłoniony został ten sam wykonawca z kwotą ofertową 246 965,43 zł.

 

Jak przyznaje burmistrz, przywrócenie posterunku policji należy do kompetencji i decyzji komendanta wojewódzkiego.

 

- Niemniej jednak oczywistym jest, że aby do Poręby mogła wrócić policja miasto jako właściciel budynku przy ul. Chopina 1 musi dokonać wskazanych w uzgodnieniach remontów i inwestycji, aby sprostać standardom i wymogom jakie dzisiaj obowiązują w całym kraju. Przypominam, że budynek ten poza malowaniem nie był remontowany od wielu lat, więc wymagał gruntownego remontu (odgrzybiania ścian, tynkowania, skuwania zawilgoconych powierzchni podłogowych, wymiany spróchniałej stolarki okiennej, naprawy łazienek itp.), a zwłaszcza wykonania nowej instalacji elektrycznej, ponieważ istniejąca instalacja nie spełniała żadnych wymogów BHP i ppoż. – napisał burmistrz Poręby.

 

Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu Andrzej Świeboda, przewidywane stany etatowe posterunków w Porębie i Kroczycach wynoszą po 7 funkcjonariuszy (w tym kierownik). W przypadku Kroczyc posterunek policji ma zostać utworzony w budynku, w którym mieścił się wcześniej (ul. Batalionów Chłopskich 23). (mpp)Galeria zdjęć

Komentarze