Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PRAWIE 400 OSÓB SKORZYSTAŁO Z BEZPŁATNYCH BADAŃ W TROSCE O ZDROWE NERKI

Tomasz Urbański | 2017-12-23 12:20

(Zawiercie) W ubiegłą niedzielę 10 grudnia w ramach 68. edycji akcji NEFROTEST w Centrum Dializ Fresenius 360 pacjentom zrobiono bezpłatne badania krwi. Ich wyniki mogą wskazać stan nerek i zaalarmować o możliwej chorobie. Jak podkreślają lekarze choroby nerek mogą rozwijać się niezauważone. Pacjenci zaczynają odczuwać objawy choroby dopiero wtedy, gdy stan nerek jest już bardzo zły.

 

Liczba chętnych mieszkańców powiatu do wykonania darmowych badań krwi przewyższyła wstępne szacunki organizatorów akcji. W niedzielę 10 grudnia w Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu badaniu poziomu eGFR i kreatyniny we krwi poddało się 360 osób – o 60 więcej niż początkowo zakładano. Wśród nich znalazł się również prezydent Witold Grim. Badania były prowadzone w godzinach od 8.00 do 16.00, a poprzedzone były dwudniową telefoniczną rejestracją pacjentów.

 

- Przewlekła choroba nerek może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia życia. Szansą na jego uratowanie jest stały program dializ albo przeszczep. Dlatego zachęcam do regularnych badań – przekazuje dr n. med. Ryszard August, szef Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu. Wpływ na stan nerek mają m.in. cukrzyca i nadciśnienie. Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z tego, że niewydolność nerek bardzo często rozwija się niezauważona, a chorzy zaczynają odczuwać objawy choroby dopiero wtedy, gdy nerki są już bardzo zniszczone. Przewlekła choroba nerek została uznana za schorzenie cywilizacyjne, z którym według szacunków zmaga się ponad 600 milionów pacjentów na całym świecie. Dlatego też Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z Centrum Dializ Fresenius organizują kampanię społeczną NEFROTEST, która ma zwrócić uwagę Polaków na to, jak ważne dla zdrowia są nerki i jak dużą rolę odgrywają w organizmie człowieka.

 

- Organizujemy kampanię po to, aby mieszkańcy uniknęli ciężkich chorób nerek. Przez wiele lat dializa, czyli sztuczne oczyszczanie organizmu, była jedynym sposobem na utrzymanie przy życiu chorego na niewydolność nerek. Obecnie na świecie oprócz dializy otrzewnowej i hemodializy (nazywanej czasem sztuczną nerką) stosuje się coraz częściej hemodiafiltrację, która oszczędza serce i pozwala na większy komfort życia. Niestety w Polsce ten rodzaj leczenia jest niedostępny. NFZ go nie refunduje – wyjaśnia dr Ryszard August. Jak dodaje jednym z największych problemów zarówno dla pacjentów jak i lekarzy jest zbyt późne wykrywanie chorób nerek. Pomocne w ocenie ich stanu może być badanie krwi. W ramach zawierciańskiego finału akcji NEFROTEST skorzystało z niego 360 osób. Akcja przeprowadzana została bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu.

 

O BADANIE WARTO RÓWNIEŻ ZAPYTAĆ LEKARZA RODZINNEGO

 

Jeśli komuś nie udało się skorzystać z bezpłatnych badań 10 grudnia, może zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego po odpowiednie skierowanie.

 

- Na terenie powiatu zawierciańskiego lekarze rodzinni jeszcze przed świętami otrzymają w ramach akcji NEFROTEST komplety skierowań na badania krwi i moczu dla osób powyżej 45. roku życia. Wystarczy się do nich zgłosić po takie skierowanie – informują przedstawiciele Stacji Dializ Fresenius w Zawierciu.

 

Na nerki chorują pacjenci w każdym wieku, jednak najliczniejsza grupą osób zmagających się z ich chorobami są osoby w średnim wieku i starsze. - Choroby nerek występują w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy to starszych. Dlatego nasza akcja skierowana jest przede wszystkim do tej grupy wiekowej. Ogółem, jedna trzecia populacji dorosłej ma czynniki ryzyka chorób nerek, a u co czwartej osoby z tej grupy - czyli u jednej na około 12 dorosłych – choroba się rozwinie – tłumaczy dr Ryszard August.

 

Jak informują organizatorzy akcji w Zawierciu, darmowe badania krwi dla zdrowia nerek honorowym patronatem objęli m.in. Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski, Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, Witold Grim – Prezydent Zawiercia, Krzysztof Wrona – Starosta Zawierciański, Anna Pilarczyk-Sprycha – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu oraz Khalid Hagar – Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Myszkowie. Wsparcia dla akcji na terenie Zawiercia udzielił prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii. (es) Foto: UM ZawiercieGaleria zdjęć

Komentarze