Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

PRZEPEŁNIONE RADOŚCIĄ SERCA DOBRYCH LUDZI ZADRŻAŁY W NIEDZIELNY WIECZÓR

Tomasz Urbański | 2019-01-28 12:20

(powiat myszkowski) W ubiegłą niedzielę, 13 stycznia odbył się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W organizację corocznej imprezy przygotowały się sztaby z całego powiatu myszkowskiego. Padły kolejne rekordy na licytacjach. A w całym powiecie wspólnie wrzuciliśmy do puszek ponad 170 tys. zł, czyli znacznie więcej niż rok temu. Okazuje się, że przeszkodą nie jest ani pogoda, ani niehandlowa niedziela. Kto chce pomóc, zawsze znajdzie sposób.


 

Choć Finał co roku był dniem niezwykle radosnym, łączącym ludzi w całej Polsce, a przyświecał mu niezmiennie piękny i wielki cel – pomaganie innym, chorym, potrzebującym – to tegoroczny, 27. Finał bez wątpienia zapisze się czarną kartą w historii Fundacji. Podczas wieczornego Światełka do Nieba w Gdańsku zaatakowany został prezydent miasta Paweł Adamowicz. W wyniku ran zadanych przez nożownika, którym był 27-letni gdańszczanin Stefan W., prezydent Adamowicz zmarł w poniedziałek. Niedzielne wydarzenie i śmierć samorządowca wstrząsnęła całą Polską i skutecznie przyćmiła radość z tegorocznego Finału WOŚP.


 

ŻARKI


 

W ubiegłą niedzielę w Żarkach udało się uzbierać dokładnie 36.048,48 zł. Do żareckiego sztabu włączyli się wolontariusze z Janowa, którzy kwestowali na terenie swojej gminy. Łącznie w Żarkach i Janowie działało 50 wolontariuszy, choć w samą organizację Finału WOŚP zaangażowało się dużo więcej osób.


 

Koncert niedzielnego Finału rozpoczął się o godzinie 16.00. Na scenie Domu Kultury w Żarkach wystąpili uczniowie z Jaworznika, podopieczni Studia Piosenki Marleny Labochy, jak również dzieci ze szkoły podstawowej w Zawadzie. Taneczne pokazy przygotowały też przedszkolaki z Kotowic, uczennice z SP w Żarkach, podopieczni Ogniska Baletowego z Żarek oraz grupa Breakin’ Squad.


 

Po tanecznych występach scenę w Żarkach przejęli wokaliści ze szkoły podstawowej w Przybynowie. Wieczorem nie zabrakło tradycyjnego Światełka do Nieba. Tegorocznemu Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy towarzyszyły m.in. loteria fantowa, licytacje gadżetów WOŚP, pyszne ciasta oraz kalendarze LKS-u Zielonych Żarki.


 

PORAJ


 

Jak zawsze swój rekord pobił Poraj. W porównaniu do 2018 roku udało się zebrać ok. 8 tysięcy złotych więcej. Na rzecz fundacji WOŚP porajanie przekazali podczas 27. Finału 38.310,49 złotych, a na terenie gminy kwestowało 55 wolontariuszy.


 

W Poraju Finał wystartował o godzinie 15.00 w „Bajce”. Na scenie wystąpili: Nastolatki, Plus Minus, The Rivers, Antoni Gorgoń Grucha StandUp, Ampera oraz Aeroplan. Oprócz licytacji i koncertów, Finałowi towarzyszyło morsowanie na Marinie oraz turniej piłki nożnej, który został rozegrany w hali sportowej w Poraju. Organizatorami sportowych zmagań była Polonia Poraj i Porajskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu. Dodatkową atrakcją – po wrzuceniu czegoś od siebie do puszki wolontariuszy - była też przejażdżka wozem strażackim i nauka pierwszej pomocy


 

Podczas aukcji można było wylicytować między innymi autografy, sprzęt do prac domowych, budy dla psów, zestawy prezentowe, jak również prace artystów plastyków. W czasie aukcji udało się zebrać blisko 8 tysięcy złotych.


 

W tym roku inna formułę niż dotychczas przyjęło Światełko do Nieba. Tradycyjny pokaz sztucznych ogni, zastąpił pokaz w wersji audiowizualnej, któremu towarzyszyło kolorowe konfetti w porajskiej „Bajce”.


 

NIEGOWA


 

Ja co roku Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie aktywnie włączył się w organizację Finału WOŚP. Tradycyjnie już GOK był bazą dla wolontariuszy, a także miejscem artystycznych prezentacji scenicznych. Podczas występów na scenie pojawili się: Julia Tosiek- finalistka Przeglądu Kolęd, Justyna i Sylwia (w tańcu artystycznym), Zespół Dziecięcy „Niegowskie Iskierki” oraz Teatr Straszydło w bajce Z. Adamczyka „Historia krótka o Patii i krasnoludkach”. Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazu ratownictwa przygotowanego przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niegowie. W przerwach prowadzone były aukcje. Najdroższy z podarowanych fantów został zlicytowany za ponad 1500 zł. Był to kurs prawa jazdy. Łącznie w całej gminie kwestowało 24 wolontariuszy, do których puszek trafiło 10.773,83 zł i 15 euro.


 

KOZIEGŁOWY


 

W Koziegłowach Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 18. Wielkie zaangażowanie wolontariuszy oraz otwarte serca mieszkańców sprawiają, że całe rodziny każdego roku tłumnie odwiedzają koziegłowski dom kultury i chętnie wrzucają datki do puszek. W domu kultury przez kilka godzin odbywały się liczne występy artystyczne. Na scenie pojawiła się Gminna Orkiestra Dęta Koziegłowy, Formacja Tańca Estradowego „Pokusa”, uczniowie Studia Piosenki, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pińczyc oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy.


 

Z licytacji do puszki trafiło ponad 2 tys. zł. Zlicytowano m.in. możliwość zostania na jeden dzień zastępcą burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy. Najwyższą kwotę zaoferował sam burmistrz Jacek Ślęczka. Zwycięzca zadecydował, że jego zastępcą zostanie najmłodszy wolontariusz WOŚP. W Gminie Koziegłowy zebrano łącznie 18.633,46 zł. Najwięcej, aż 2.465,26 zł uzbierał najmłodszy wolontariusz - Kacper Skubis.


 

MYSZKÓW


 

W Myszkowie finał WOŚP ruszył punktualnie o 9 rano. Rozpoczął się biegiem, który swój start miał z siedziby Myszkowskiego Klubu Motocyklowego. Zgłosiło się 50 biegaczy i kijomaniaków, którzy przebiegli 11 km. Natomiast w tym samym czasie, w liceum ogólnokształcącym odbył się turniej piłki nożnej, w którym udział wzięło 7 drużyn. W klasyfikacji końcowej pierwsze miejsce przypadło „ZUP J. Dorobisz”, drugie „AC FC po nalewce”, a trzecie „High Life”.


 

Do akcji tradycyjnie już włączył się Myszkowski Klub Morsa. Kąpiele, tym razem odbywały się w zbiornikach umieszczonych przed Miejskim Domem Kultury. 50-osobowa grupa morsów z Myszkowa, Zawiercia, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Poraja oraz Jurajskie Morsy, a także osoby niezrzeszony chętnie wskakiwały do wody.


 

Tradycją stała się też grochówka serwowana przez Myszkowski Klub Motocyklowy. Podczas tej kwesty zebrano 4838 zł.


 

Natomiast na ulicach Myszkowa już wczesnym rankiem pojawili się wolontariusze. W Myszkowie było ich niemal 130. Najwięcej datków zebrała Zofia Jastrzębska.


 

Na korytarzu w domu kultury przez całe popołudnie trwała „miasteczkowa kwesta”. Sprzedawane były również gadżety WOŚP. Z tej akcji trafiło do puszki 1884,04 zł.


 

W zbiórkę włączyli się także uczniowie z ogólniaka. Przygotowali na licytację kilka gadżetów, m.in. figurkę Jurka Owsiaka oraz obrazy.


 

Po południu mieszkańcy Myszkowa po brzegi wypełnili salę widowiskową Miejskiego Domu Kultury. To tutaj zawsze odbywają się koncerty oraz licytacje. Tym razem licytacje poprowadził Michał Wójcik z kabaretu Ani Mru Mru wspólnie z Krzysztofem Ferdynem.


 

Z licytacji zebrano łącznie 8650 zł, a najwyższe kwoty aż trzy razy uzyskał właściciel firmy handlującej wózkami widłowymi „JAKIMA” Marcin Drząszcz


 

Na scenie zagrali i zaśpiewali: Jacek Rudnicki, Cooltura, Tribute to Kora – Młodzieżowa Orkiestra Muzyki Rozrywkowej Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie, Grejpfrut oraz Therivers. W tym czasie w holu odbywał się pokaz pierwszej pomocy.


 

- W tym roku mieliśmy bardzo dużo obaw, czy zbiórka uda się tak dobrze jak w zeszłym roku. W dniu finału pogoda była niekorzystana, ale też po raz pierwszy w historii zbiórki odbywała się w niedzielę niehandlową. Wolontariusze narzekali, że nie mają gdzie zbierać, że mało mieszkańców można spotkać na ulicach. Ale wynik finału potwierdził, że to nie były przeszkody, aby pokazać, że Myszków i cały powiat mocno wspiera WOŚP. Zebraliśmy wraz z Niegową 85 tys. złotych, a licząc cały powiat to kwota ponad 170 tys. złotych. Chciałbym podziękować całemu Sztabowi, wolontariuszom, partnerom i sponsorom, wszystkim tym którzy wsparli nasz sztab. Jak co roku, nie zawiedliście, zawsze możemy na Was liczyć.
Niestety w tym roku naszą radość przerwała tragiczna informacja z Gdańska, a następnie decyzja Jurka o rezygnacji z prezesowania Fundacji. Wierzę, że to tragiczne wydarzenie przyczyni się do tego, że na co dzień będziemy wzajemnie traktować się z większym szacunkiem. Postanowiliśmy, że w najbliższą niedzielę 20 stycznia o godz. 20.00 spotkamy się przed MDK, aby zamanifestować solidarność z Jurkiem i zaprotestować przeciw mowie nienawiści i agresji. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Myszkowa – Rafał Kępski Koordynator WOŚP w Myszkowie


 

Edyta Superson

Ewelina KurzakGaleria zdjęć

Komentarze