Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

RECYTACJA WYSZŁA Z MODY?

MyszPress | 2014-04-21 20:46

(Zawiercie) Tak niskiej frekwencji podczas miejskich i powiatowych eliminacji 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych nikt się nie spodziewał. Na zgłoszonych 12 uczestników (9 kwietnia) w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” zaprezentowało się zaledwie 10. Komisja konkursowa, w której zasiedli specjaliści w dziedzinie teatru, języka polskiego i muzyki nie kryła zawodu i żalu z powodu tak znacznego spadku zainteresowania recytacją wśród osób dorosłych.

Uczestnicy przystępując do eliminacji miejskich i powiatowych 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych mogli spróbować swoich sił w takich kategoriach jak: turniej poezji śpiewanej, turniej recytatorski, wywiedzione ze słowa, turniej teatrów jednego aktora. Do udziału w dwóch ostatnich kategoriach chętnych zabrakło. Tylko 3 osoby zdecydowały się na poezję śpiewaną, a 7 osób przystąpiło do turnieju recytatorskiego.

- Bardzo skromnie w tym roku wystąpili uczniowie, studenci i dorośli. Pamiętamy, że zawsze sala ta wypełniona była w 100%. Tej garstce chcę pogratulować, że podjęła trud. By wystąpić publicznie troszeczkę odwagi trzeba mieć, trzeba troszkę być oczytanym, przygotowanym i tekstu trzeba się nauczyć – mówił przewodniczący komisji Józef Niedźwiecki, który pochwalił także dobór repertuaru, w którym dominowała poezja współczesna na czele z Różewiczem, Herbertem, Białoszewskim, Szymborską.

 

Komisja konkursowa, w której oprócz Józefa Niedźwieckiego zasiedli: Bogumiła Murzyńska, Maria Kusina i Jerzy Kazior do 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Częstochowie wytypowała 3 laureatów: Karolinę Czubak, Agnieszkę Łazarowicz i Michała Stefaniaka, którzy zaprezentowali poezję śpiewaną. Wyróżnienia za recytację otrzymali: Jacek Kaziród, Agata Ślęzak i Łukasz Ziernicki. Nagrody książkowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Zawierciu, a bony, dyplomy i poczęstunek dla uczestników przygotowali pracownicy MOK „Centrum” w Zawierciu. (JB)Galeria zdjęć

Komentarze