Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

ROLNICY ŚWIĘTOWALI

Tomasz Urbański | 2017-09-16 12:20

(Niegowa) Drugi rok z rzędu gospodarzem Dożynek Powiatowych była Gmina Niegowa. Mszę Św. w intencji rolników odprawił ks. Jan Batorski. Po zakończeniu nabożeństwa poświęcone zostały dożynkowe wieńce. Dalsza część uroczystości odbywała się na terenie amfiteatru w Niegowie, gdzie barwny korowód, dotarł z kościoła w asyście Orkiestry Dętej Bliżyce pod batutą Karola Pospieszalskiego. Rolę starościnej dożynek pełniła w tym roku Alfreda Kłósek, a starostą był Mateusz Beleć.

 

Dożynki to szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykła atmosfera i koloryt imprezy wynikają z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika i przypomina całemu społeczeństwu o tym, że jedzenie nie rośnie po prostu na półkach sklepowych, ale jest wynikiem skomplikowanego łańcucha działań, którego pierwszym, ale ogromnie ważnym ogniwem są właśnie gospodarstwa rolne, znajdujące się w rękach takich ludzi jak nasi rolnicy. Stąd święto to przynosi radość i nadzieję na przyszły rok.

 

Uroczystość w Niegowie tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą, którą odprawił ks. Jan Batorski. Po zakończeniu nabożeństwa poświęcono wieńce przygotowane przez: KGW Nowowsianki, KGW Cynków, KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Tomiszowice, KGW Malwy, KGW Choronianki, ZŚ Kłos z Jaworznika, ZŚ Wysoczanki, ZŚ Kalina, ZŚ Ostrówiolinki, ZŚ Lira, KGW Stara Huta, KGW Gorzków Stary, KGW Gorzków Nowy, KGW Łutowiec, KGW Trzebniów, KGW Bliżyce, KGW Mzurów, ZŚ Carmen, KGW Postaszowice, KGW Ludwinów, KGW Dąbrowno. Następnie wszyscy w barwnym korowodzie przemaszerowali na teren niegowskiego amfiteatru, gdzie odbyła się m.in. występy artystyczne.

 

Starostowie dożynek Alfreda Kłósek i Mateusz Beleć wręczyli włodarzom, czyli wójt Niegowy Doroci Hajto-Mazur i staroście Dariuszowi Laseckiemu bochny chleba.

 

- Dożynki są świętem sięgającym daleko w przeszłość i staropolską tradycję. Dziś składamy ukłon przed Wami, Drodzy Rolnicy, i dziękujemy za całoroczny trud. Jesteśmy pełni wdzięczności za Waszą codzienną, ciężką i mozolną pracę, dzięki której na naszych stołach zawsze leży świeży chleb. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – składam Wam słowa najwyższego uznania. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w bardzo konkretny sposób włączyli się w przygotowanie dzisiejszych uroczystości - Starostom Dożynek, sponsorom, radnym, sołtysom, twórcom wieńców dożynkowych, naszym strażakom, pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie oraz Ośrodków Kultury z Żarek, Koziegłów, Poraja, Myszkowa, pracownikom Starostwa Powiatowego, Kołom Łowieckim i wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach dożynkowych. Słowa podziękowania kieruję również do naszych księży, a szczególnie do ks. Dziekana Jana Batorskiego za celebrowanie mszy świętej dziękczynnej oraz do gospodarza parafii w Niegowie ks. kanonika Jerzego Ręczaka. Niech dzisiejsze Dożynki pozostaną w Waszej pamięci jako wyraz naszego szacunku oraz dowód wielkiej wdzięczności za Wasz wysiłek, którego plon jest podstawą naszego życia - mówił starosta Dariusz Lasecki.

 

Jak każe obyczaj, gospodarze wspólnie pokroili bochny i reprezentanci i udali się z koszami pełnymi świeżego chleba częstować dożynkowych gości.

 

Następnie odbyło się uroczyste wręczenie przygotowanych wcześniej wieńców dożynkowych. Po wspólnych zdjęciach, na scenie w galowych strojach pojawili się myśliwi z Kół Łowieckich Powiatu Myszkowskiego. Niejako w rewanżu za szkody na uprawach zaserwowali rolnikom i wszystkim przybyłym kilka sztuk pieczonego dzika. Rozbrzmiały dźwięki sygnalistów i koła łowieckie zaprezentowały się w swoich paradnych mundurach. A były to: KŁ Szarak z Myszkowa, KŁ Jeleń z Będzina, KŁ Bekas z Poraja, KŁ Orle Gniazdo w Myszkowa, KŁ Dublet z Myszkowa, KŁ Dzik z Gliwic, KŁ Sarni Stok z Nowej Kuźnicy.

 

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie rolników i stowarzyszeń ludowych z Powiatu Myszkowskiego, którzy w ciągu minionego roku wyróżnili się szczególnie w działalności rolniczej i ludowej. Nagrody wręczali przedstawiciele samorządu gmin i powiatu.

 

Nagrodę Wójta Gminy Poraj otrzymało Koło Pszczelarskie z Choronia, nagrodę burmistrza Myszkowa otrzymali: Elżbieta i Antoni Błaszczakowie z Myszkowa oraz Zespół Śpiewaczy Nowowsianki, nagrodę ufundowaną przez samorząd Miasta i Gminy Żarki otrzymał ZdzisławTylkowski z Zaborza, nagrodę burmistrza Koziegłów otrzymał Rafał Paliga z Gniazdowa, nagrodę wójt Gminy Niegowa otrzymała Bożena Maciąg z Niegowy. Nagrodę Starosty Myszkowskiego otrzymał Adam Rudawski z Nowej Huty.

 

Po długiej części oficjalnej nadeszła pora na chwilę oddechu. Rozpoczęła się część artystyczna obchodów. Jak zwykle otworzyły ją koła gospodyń wiejskich, które na tę okazję przygotowały specjalny program. To bardzo lubiana część dożynek, w której do głosu dochodzi kultura ludowa z całym swoim dziedzictwem. Koła zaprezentowały szereg popularnych pieśni i przyśpiewek, a także własnych kompozycji odwołujących się do spraw lokalnych i bieżących wydarzeń.

 

Po występach KGW nastąpiła krótka przerwa, podczas której na scenie zainstalowała się pierwsza gwiazda wieczoru, czyli Sosnowiecka Orkiestra Dęta pod batutą dyrygenta Sebastiana Jandy. W swoim repertuarze muzycy mają światowe hity muzyki rozrywkowej, które bardzo przypadły do gustu publiczności. Tego wieczoru dyrygent Orkiestry wystąpił również w roli piosenkarza.

 

W ramach zabawy z publicznością dyrygent przeprowadził konkurs dla kilku osób, których zadaniem było odgadnięcie tytułów seriali, z których pochodziły odegrane tematy muzyczne.

 

Szczególnym momentem koncertu był udział wójt Doroty Hajto-Mazur i starosty Dariusza Laseckiego w nowej interpretacji Marsza Radetzkyego Johanna Straussa. Oboje zagrali razem z orkiestrą używając przygotowanego wcześniej kowadła. Całość wypadała znakomicie, a wykonawcy otrzymali certyfikaty gry z Sosnowiecką Orkiestrą Dętą.

 

Następnym punktem programu był występ Kapeli Biesiadnej z Choronia, która uraczyła publiczność znanymi przebojami polskiej muzyki rozrywkowej.

 

Tuż po Kapeli na scenę wkroczyła kolejna druga gwiazda, czyli utworzony przez artystów estradowych śląskich scen i aktorów Kabaret w programie PRL – „Przeżyjmy to jeszcze raz”. Widzowie mogli pośmiać się z żartów na rzeczywistość tamtych czasów; było wiele żartów sytuacyjnych, politycznych, a przy tym nie zabrakło minionych przebojów. Artyści wcielali się w najsławniejszych wokalistów tamtych czasów. Na koniec do późnej nocy zagrał dla wszystkich zespół My Młodzi, który tradycyjnie już momentalnie porwał publiczność do tańca.

 

Organizatorem Dożynek był Powiat Myszkowski oraz Gmina Niegowa. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, darczyńcom – firmom, instytucjom i osobom prywatnym – którzy gotowi byli wesprzeć tę uroczystość. W organizację Dożynek włączyły się wszystkie ośrodki kultury z Powiatu Myszkowskiego: Gminny Ośrodek Kultury w Poraju, Miejsko Gminny Ośrodek Promocji Kultury, Miejski Dom Kultury w Myszkowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach  i oczywiście Gminny Ośrodek Kultury w Niegowie. (ek)Galeria zdjęć

Komentarze