Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

RUSZYŁ SEZON KĄPIELOWY

MyszPress | 2011-07-01 08:37

(powiat zawierciański) Zgodnie z tradycją w dniu imienin Jana, 24 czerwca rozpoczął się kalendarzowy sezon kąpielowy. Chyba wszystkim lubiącym letni wypoczynek nad wodą znane jest przysłowie: „Gdy Św. Jan ochrzcił wszystkie wody, można się kąpać dla ochłody”. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich miejscach dostępnych do kąpieli w latach ubiegłych będzie można kąpać się w tym sezonie. Wiadomo już, że w Dzibicach na zalewie legalnie nie będzie można się wykąpać.

Na terenie powiatu zawierciańskiego w sezonie letnim 2011 funkcjonować będą następujące miejsca wykorzystywane do kąpieli:


SIAMOSZYCE

Przy 20 ha zbiorniku położony jest ośrodek wypoczynkowy Ciechan Zdrój, przy którym na plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci i wodna zjeżdżalnia. Na przystani można od ratowników wynająć sprzęt wodny m.in. kajaki, rowery wodne i łódki. Organizatorem jest Elżbieta Ciechanowicz.


WŁODOWICE

Miejsce wykorzystywane do kąpieli we Włodowicach otoczone jest przez lasy. Jesienią przy zbiorniku powstały ławeczki, wiaty i paleniska, gdzie można miło spędzić czas. Organizatorem jest Urząd Gminy we Włodowicach.


IRZĄDZE

Tuż za Zajazdem „Pstrąg” w Irządzach znajdują się 2 zbiorniki. W jednym można zażyć kąpieli, a w drugim łowić ryby. Organizatorem jest Monika Sosnowska.


ŁAZY

Zalew „Mitręga” w Łazach  to właśnie tam odbywa się większość plenerowych imprez począwszy od Dni Łaz, a kończąc na zlotach tuningowych. Zbiornik jest zarybiony, dlatego cieszy się także dużą popularnością wśród wędkarzy. Organizatorem jest OSiR Łazy.


PILICA

Zbiornik położony jest za „Mlekovitą” (dojazd drogą powiatową z Pilicy w kierunku Złożeńca). W ramach budowy sieci tras rowerowych przy zalewie powstały miejsca odpoczynku. Choć oficjalne zakończenie zadania będzie dopiero w połowie lipca, nowopowstałe wiaty i ławeczki już stały się obiektem wandalizmu. Organizatorem jest UMiG w Pilicy.


ZAWIERCIE

Miejsce wykorzystywane do kąpieli przy Czarcim Młynie w Zawierciu jest odpowiednie szczególnie dla miłośników wędkowania. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas także znajdą coś dla siebie – można wypożyczyć tam sprzęt wodny lub zagrać w piłkę plażową czy badmintona. Organizatorem jest Piotr Tylkowski.

Według wyników badań przeprowadzonych przez sanepid na zlecenie organizatorów wszystkie zgłoszone zbiorniki wodne spełniają wymagane warunki i mogą służyć, jako miejsca wykorzystywane do kąpieli. Do sezonu świetnie przygotowano także wszystkie baseny kąpielowe.


ZAWIERCIE

Basen o wymiarach 50 x 25m położony jest w parku miejskim. Tuż obok ośrodka znajduje się restauracja „Sportowa”.


BLANOWICE

Basen o wymiarach 70 x 30m znajduje się na polanie otoczonej lasem. Tuż przy basenie znajduje się boisko do gry w piłkę plażową. Obok basenu znajduje się rzeka.


MORSKO

Basen znajduje się na terenie Ośrodka Rekreacyjnego „Morsko”. Tuż przy nim znajduje się plac zabaw dla dzieci i bufet, w którym można kupić jedzenie z grilla oraz napoje, w tym także alkoholowe.


OGRODZIENIEC

Na terenie Ośrodka „Krępa” tylko dzieci mogą zażyć kąpieli wodnej, ponieważ kąpielisko dla dorosłych wiele lat temu zostało wyłączone z użytku. Teraz zarośnięta i zniszczona niecka basenu jedynie odstrasza swoim wyglądem. Na ogrodzonym terenie znajduje się brodzik ze zjeżdżalnią oraz niewielki plac zabaw.


KROCZYCE

Teren basenu ma bardzo charakterystyczny wygląd. Na terenie basenu kilka rzeźb, amfiteatr i plac zabaw. Basen znajduje się przy ul. Batalionów Chłopskich w Kroczycach.


PORĘBA

Basen na terenie Ośrodka Rekreacyjno –Wypoczynkowego „Poręba” posiada dwupoziomową wieżę do skoków oraz brodzik ze zjeżdżalnią. Na miejscu można skorzystać także z boiska do piłki plażowej.


W okresie letnim będą także funkcjonowały pływalnie całoroczne: Kryta Pływalnia  w Zawierciu ul. Pomorska i Kryta Pływalnia w Łazach przy ul. Kościuszki, trzy baseny kryte w hotelach: „Villa Verde” w Zawierciu, „Fajkier” w Lgocie Murowanej, „Centuria” w Ogrodzieńcu.


ŻADNEGO KĄPIELISKA W POWIECIE


Po zmianie przepisów w powiecie ani jednego zbiornika nie można określić już jako kąpieliska. Wszystkie w świetle obowiązującego prawa określa się jako miejsca wykorzystywane do kąpieli. Na czym polega różnica? Otóż, jako kąpielisko rozumie się wyznaczony uchwałą rady gminy zbiornik wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Zgodnie z nowym prawem woda w kąpielisku musi być kontrolowana przynajmniej cztery razy w sezonie, co oczywiście wiąże się z kosztami, jakie musi ponieść organizator. Na barkach organizatora spoczywa także wyznaczenie miejsc, w których można zażywać kąpieli.


W przypadku miejsc wykorzystanych do kąpieli organizator ma obowiązek zlecić wykonanie badania wody przed rozpoczęciem sezonu, przynajmniej raz w trakcie jego funkcjonowania i oczywiście każdorazowo w przypadku stwierdzenia zanieczyszczeń stanowiących zagrożenie dla kąpiących się w nim osób. Miejsce wykorzystywane do kąpieli oznacza się przy użyciu tablicy informacyjnej, która zawiera napis: „Miejsce wykorzystywane do kąpieli”, nazwę zbiornika albo informacje na temat organizatora, kontakt do państwowego inspektora sanitarnego, bieżącą ocenę jakości wody, informację o okresie, na jaki miejsce wykorzystywane do kąpieli zostało zorganizowane.


W DZIBICACH NIE POPŁYWAMY


W tym roku nie będzie można legalnie korzystać ze zbiornika w Dzibicach, który jest położony wśród lasów i wapiennych skałek, ponieważ organizator nie wystąpił do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej o przeprowadzenie kontroli. Nie wiadomo, więc czy woda w zbiorniku nie zagraża zdrowiu lub życiu wczasowiczów. (JB)

 Galeria zdjęć

Komentarze