Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

TARGI EDUKACYJNE – WSZYSTKIE SZKOŁY W JEDNYM MIEJSCU

MyszPress | 2013-04-15 08:58

(Zawiercie) Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu był gospodarzem tegorocznej XI edycji Powiatowych Targów Edukacyjnych, które odbyły się 14 i 15 marca. Jak podkreślają organizatorzy targów, możliwość zaprezentowania się w jednym miejscu powiatowych szkół ponadgimnazjalnych jest dla gimnazjalistów dużym ułatwieniem. Mogą dzięki temu porównać oferty wszystkich placówek i wybrać najbardziej dla siebie odpowiednią. Szacuje się, że w targach wzięło udział około tysiąca gimnazjalistów z terenu powiatów: zawierciańskiego i myszkowskiego.

 

Już po raz jedenasty Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Zawierciu oraz NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania umożliwiły gimnazjalistom zapoznanie się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. W uroczystym otwarciu targów uczestniczyli: wicestarosta Rafał Porc, Adam Rozlach - Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego, radni powiatowi Krystyna Koczur i Dariusz Bednarz, Jerzy Muc - naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Zawierciu, Anna Gacek - przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Zawierciu, Halina Janoska - dyrektorka Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Zawierciu, a także Robert Nieroda, dyrektor Biura Związku Gmin Jurajskich, z którym Zespół Szkół współpracuje od 2011 roku.

 

- Targi organizowane są już po raz 11 i można powiedzieć, że stały się tradycją. Zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli wszystkich placówek ponadgimnazjalnych z terenu powiatu, daje młodzieży okazję do zapoznania się ze wszystkimi ofertami w jednym czasie. Nie zawsze przecież młodzież ma czas na wzięcie udziału w szkolnych „Dniach Otwartych” – podkreśla Anna Gacek.

 

Na przygotowanych stanowiskach placówki szkolne oraz Ochotnicze Hufce Pracy z Myszkowa i Katowic, Biblioteka Pedagogiczna i Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, prezentowały swoje osiągnięcia. Dla uczniów trzecich klas gimnazjum była to doskonała okazja do wyboru dalszego kierunku kształcenia. Uczniom w dokonaniu właściwego wyboru pomagało także grono specjalistów tj. doradców zawodowych.

 

- Oferujemy swoją pomoc w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, a także pomagamy w określeniu predyspozycji zawodowych. Dysponujemy testami dla uczniów, którzy chcą określić swoje predyspozycje i zainteresowania. Uczeń, aby wybrać najlepszy kierunek kształcenia, musi poznać samego siebie. Samoocena, czynniki zdrowotne, umiejętności, temperament – to wszystko także wpływa na wybór kierunku kształcenia. Uczniowie nie zawsze o tym wiedzą. Młodzież chętnie uczestniczy w takich testach, ponieważ chce wiedzieć jaki zawód wybrać. Trzeba jednak pamiętać, że my możemy nakreślić uczniowi ścieżkę, którą może podążyć, ale decyzja zawsze należy do ucznia – mówią doradcy zawodowi z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego w Zawierciu Katarzyna Kostrzejowska i Anna Miśta – Kurzak.

 

Targom towarzyszyły także „Dni Otwarte” ZS im. S. Staszica, podczas których uczniowie odwiedzający mury szkoły mieli także możliwość poznania zaplecza technicznego, bazy dydaktycznej oraz specyfiki poszczególnych zawodów oferowanych przez placówkę. (JB)Galeria zdjęć

Komentarze