Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

TERESA MUCHA-POPIEL ZASTĄPI KONARSKIEGO?

Tomasz Urbański | 2017-12-04 12:20

(Zawiercie) 18 października Łukasz Konarski (PO) został odwołany ze stanowiska zastępcy prezydenta Zawiercia do spraw społecznych. Przez długi czas jego odwołanie owiane było mgłą tajemnicy. Sprawy nie komentował (nadal tego nie robi) ani główny zainteresowany, ani władze miasta. Niedawno pojawiły się niepotwierdzone informacje o tym, że nowym zastępcą prezydenta może zostać Teresa Mucha-Popiel, która była radną miejską w dwóch kadencjach (2006-2010, 2010-2014). W ostatnich wyborach samorządowych startowała do rady z KW Platforma Obywatelska RP, ale bezskutecznie. Wśród innych typowanych osób pojawia się nazwisko miejskiej radnej Ewy Mićki (PO). Do składu tego numeru (22 XI) nie wiadomo było jeszcze, kto zastąpi Łukasza Konarskiego.

 

Przypomnijmy Łukasz Konarski na początku kadencji krótko pełnił funkcję radnego powiatowego. W ostatnich wyborach samorządowych startował z list PO. Radni powiatowi jeszcze w 2014 roku jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie rezygnacji radnego Konarskiego z funkcji członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Rezygnacja wiązała się właśnie z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta Zawiercie. Łukasz Konarski w przeszłości był także radnym miejskim (2006–2010). Pracował również jako kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Będzinie.

 

Wiceprezydentowi Konarskiemu podlegały prace prowadzone przez Wydział Spraw Obywatelskich, Wydział Promocji, Kultury i Sportu oraz przez Urząd Stanu Cywilnego; podlegał mu MOK, OSiR, ZGM, Agencja Rozwoju Zawiercia, MOPS. Opiekował się Młodzieżową Radą Miasta i Radą Seniorów, przewodniczył komitetowi rewitalizacji i komitetowi rozwiązywania problemów społecznych w Zawierciu. Rozwiązanie stosunku pracy z wiceprezydentem nastąpi z końcem okresu wypowiedzenia, który upłynie 30 listopada.

 

Jestem zaskoczony decyzją prezydenta Witolda Grima. Nie wiem co powiedzieć. Współpraca zawsze jest możliwa, jeżeli strony chcą ze sobą rozmawiać. Mam nadzieję, że mój następca będzie kontynuował moją pracę – komentował tuż po odwołaniu Łukasz Konarski.

 

Dziś odwołany zastępca W. Grima także nie chce się wypowiadać. Czy to możliwe, że wiceprezydent Konarski mógł stanowić polityczne zagrożenie? Niektórzy mieszkańcy zadają sobie takie pytanie. Jedni w to wierzą, a inni nie. A może na usunięcie Ł. Konarskiego miały wpływ wewnętrzne rozgrywki partyjne? Tego raczej się nie dowiemy.

 

CO ICH PORÓŻNIŁO?

 

Poprzednio w krótkim komunikacie przesłanym do naszej redakcji urzędnicy napisali, że powodem odwołania Ł. Konarskiego była różnica zdań uniemożliwiająca dalszą współpracę.

 

- W jakich kwestiach preydent Witold Grim nie zgadzał się z odwołanym zastępcą? Pojawiły się spekulacje, że Ł. Konarski został odwołany, ponieważ nie zgadzał się na podwyżkę opłat za śmieci. Czy to prawda? Na jednym z blogów został opublikowany wpis sugerujący istnienie listy nazwisk, jaką prezydent miałby otrzymać od władz wojewódzkich Platformy Obywatelskiej. Lista ta miałaby zawierać nazwiska kandydatów z PO na stanowisko po odwołanym Łukaszu Konarskim. Czy to prawda? Czy prezydent wybrał już kogoś na stanowisko zastępcy do spraw społecznych? Kiedy możemy spodziewać się rozstrzygnięcia w tej sprawie? Jakie kandydatury prezydent bierze pod uwagę? Nieoficjalnie mówi się, że Łukasza Konarskiego może zastąpić obecna radna Ewa Mićka lub Teresa Mucha-Popiel, która pełniła funkcję radnej w poprzedniej kadencji. Czy prezydent Witold Grim rozważa którąś z tych kandydatur? – takie pytania wysłaliśmy do rzecznika prasowego zawierciańskiego magistratu Marcina Wojciechowskiego.

 

- Mogę raz jeszcze powtórzyć, iż były to różnice zdań tak daleko idące, iż uniemożliwiały dalszą współpracę. Cała reszta to jak sama Pani Redaktor zauważyła są to jedynie spekulacje, a do nich nie będę się odnosił. Nazwisko nowego wiceprezydenta ds. społecznych poznamy w najbliższym czasie – odpisał M. Wojciechowski.

 

Im dłużej trwa milczenie urzędników, tym skuteczniej nakręca się spirala politycznych spekulacji.

 

MÓWI SIĘ O DWÓCH NAZWISKACH

 

Ostatnio na „giełdzie nazwisk” pojawiły się dwa. Ponieważ nieoficjalnie mówiło się, że wśród kandydatur na stanowisko zastępcy prezydenta do spraw społecznych pojawia się nazwisko Teresy Muchy-Popiel, prosiliśmy ją o komentarz w tej sprawie. Interesowało nas między innymi, czy otrzymała propozycję, by zostać zastępcą prezydenta Witolda Grima.

 

Teresa Mucha-Popiel jest obecnie prezesem Fundacji „Warto Żyć”, której celem jak czytamy w statucie jest rozwijanie współpracy międzypokoleniowej między dziećmi, młodzieżą a osobami samotnymi, starszymi mającymi otwarte serca. Współpraca ta opierać się ma na zasadzie, że każdy dając może zyskać – ludzie starsi i osoby niepełnosprawne pomoc w załatwieniu bieżących spraw i zagospodarowaniu czasu wolnego, a dzieci i młodzież zrozumienie dla problemów ludzi słabszych i potrzebujących.

 

W odpowiedzi na naszego e-maila Teresa Mucha-Popiel napisała jedynie, że nie odnosi się do wiadomości nieoficjalnych.

 

EWA MIĆKA PROPOZYCJI NIE DOSTAŁA

 

Czy zastępcą prezydenta mogłaby zostać Ewa Mićka? Ta ostatnia jak sama przyznaje propozycji zastąpienia Łukasza Konarskiego nie otrzymała. Radna Ewa Mićka znana jest z tego, że potrafi bronić swojego zdania, a to nie wszystkim może się podobać.

 

- Prezydent Witold Grim we własnym zakresie prowadzi politykę kadrową, nie znam przyczyn odwołania ze stanowiska Łukasza Konarskiego. Prezydent nie konsultuje z radnymi swoich decyzji. Jeżeli chodzi o listę nazwisk osób wskazanych przez Platformę Obywatelską na stanowisko wiceprezydenta Zawiercia, oczywiście taka lista nazwisk była – wspomina radna Mićka.

 

- Oficjalnie nie dostałam propozycji zostania wiceprezydentem Zawiercia. Biorąc jednak pod uwagę, że od 11 lat jestem radną znam i żyje problemami tego miasta, jeżeli taka propozycja się pojawi na pewno ją rozważę, szczególnie mając na uwadze to co mogłabym dla Zawiercia i jego mieszkańców zrobić – mówi radna.

 

Monika Polak-Pałęga

foto www.zawiercie.eu

 Galeria zdjęć

Komentarze