Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

TOPOLOWA JUŻ PO REWITALIZACJI

Tomasz | 2019-08-07 10:42

(Żarki) W sobotę, 20 lipca w ramach Święta Sąsiadów uroczyście przekazano do użytkowania zrewitalizowane budynki socjalne przy ul. Topolowej w Żarkach. Na zaproszenie gospodarzy spotkania, tj. Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego oraz mieszkańców ul. Topolowej 1 i 3, ksiądz kanonik Stanisław Kotyla poświęcił teren i odmówił krótką modlitwę. W imieniu wszystkich mieszkańców ul. Topolowej, Danuta Bednarek i Marek Grabowski, złożyli serdeczne podziękowania na ręce burmistrza Podlejskiego oraz kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Unijnych i Krajowych Małgorzaty Banaszczyk oraz pracownicy tego referatu Anny Stodółkiewicz.


 

- Zadanie wykonano za 2.771.156,58 zł, i aż 90 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne. Poprawiono zdecydowanie warunki zamieszkania, otoczenia, są strefy zabaw w postaci boiska, placu z zabawkami, altanki do wypoczynku, parkingi, wygodne dojścia do budynków. Z środków budżetu gminy wykonano w ubiegłym roku modernizację ulicy Topolowej – podkreślił burmistrz Klemens Podlejski.


 

Wstęgę oficjalnie przecięto wraz z udziałem projektanta Konrada Zymka, przedstawicieli firmy Rak Invest Łukasza Kamińskiego i Szymona Maciągowskiego, inspektora nadzoru Marcina Wodzyńskiego, mieszkańców Stanisławy Lebiockiej i Mariuszka Wierzchowskiego oraz przedstawicieli samorządu: burmistrza Podlejskiego i radną Moniką Radosz.


 

Projekt „Odnowa Topolowa! Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Topolowej” obejmował swym zakresem remont budynków socjalnych i komunalnych - wymieniono dachy, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje zewnętrzne, ocieplono ściany. Powstały: boisko, plac zabaw, miejsca spotkań i rekreacji. Mieszkańcy zyskali nowe, estetyczne strefy wejściowe do swoich domów, oświetlenie, monitoring. Warto jednak podkreślić, że to nie koniec zmian. Nadal realizowany jest projekt społeczny dotyczący wsparcia w zakresie aktywizacji lokalnej społeczności.


 

- Mieszkańcy nie mają już powodów do wstydu. Poprawa warunków życia jest bardzo ważna, ale zachodzą i zmiany w sposobie życia. Mieszkańcy mogą chodzić z podniesiona głową. Realizowany projekt społeczny ma na celu wzmocnienie ich aktywności, wskazanie nowych rozwiązań, przekonanie, że można żyć inaczej – poinformował Waldemar Jan, konsultant ds. rewitalizacji w projekcie „Nasza Szansa”.


 

Projekt „Nasza szansa! aktywizacja zawodowa, społeczna, edukacyjna i kulturalna społeczności lokalnej w Gminie Żarki” realizowany będzie do końca tego roku. W ramach działań projektowych prowadzonych jest szereg czynności edukacyjno-aktywizujących, środowiskowych, integracyjnych, oraz co niezwykle ważne, działań z zakresu odbudowania tożsamości lokalnej. Jednym z nich było właśnie Święto Sąsiada, w trakcie którego nie zabrakło zabaw z animatorami, basenu z kulkami czy gier sportowych poprowadzonych przez LKS Zieloni Żarki. W słodkiej rywalizacji na najlepsze wypieki pierwsze miejsce zajęła Teresa Gajek, z kolei druga lokata przypadła w udziale Danucie Bednarek. Była wesoła zabawa, był smaczny poczęstunek. Pamiętać trzeba jednak, że rewitalizacja to nie tylko zmiana estetyki, to również ożywienie lokalnej społeczności - i bardzo dobrze, że władze Żarek nie zapomniały i o tym elemencie całego trudnego procesu zmian.


 

Adam Bugaj

Foto: Jan Waldemar, Katarzyna Kulińska-Pluta


 Galeria zdjęć

Komentarze