Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

UCZĄ SIĘ DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

MyszPress | 2013-11-18 10:21

(Zawiercie) Taką salą, jaką od niedawna posiada Przedszkole Integracyjne nr 3 w Zawierciu, nie może się poszczycić żadne inne przedszkole w powiecie zawierciańskim, a nawet powiatach sąsiednich. Sala Doświadczania Świata została stworzona specjalnie do realizacji Terapii Snoezelen, która polega na silnym stymulowaniu wszystkich zmysłów. Sala ma służyć głównie dzieciom niepełnosprawnym, jednak ze względu na wspaniałe wyposażenie, jest to także ulubione miejsce wszystkich przedszkolaków z „trójki”.

 

Sala, którą oficjalnie oddano do użytku 17 października nosi nazwę Sali Doświadczania Świata i jest związana z holenderską metodą Terapii Snoezelen. Metoda ta wywodzi się z Holandii, gdzie w ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych pierwszy raz zastosowano urządzenia silnie pobudzające zmysły: wzroku, słuchu, dotyku, węchu oraz smaku. Odkryto wówczas, że terapia powoduje poprawę stanu osoby niepełnosprawnej przez jej aktywność lub nawet bierny odbiór bodźców. Działanie metody postanowiono więc sprawdzić również w Zawierciu.

 

- Urządzenia, które zakupiliśmy mają na celu dostarczanie wielorakich doznań, szczególnie wzrokowych, słuchowych, dotykowych. Dzieci przebywające na tego rodzaju zajęciach reagują w różnorodny sposób: pobudzeniem, wyciszeniem, radością czy zaskoczeniem. Jednak nigdy nie są obojętne wobec różnorodności bodźców. Proponujemy dzieciom skorzystanie z kilku urządzeń: domku lustrzanego, kolumn wodnych, stymulujących między innymi rozwój mowy, z lampy dotykowej, tapety UV rafa koralowa, wyspy światłowodowej, tarcz żelowych i rzutnika solar do ich wyświetlania – mówi Beata Sabuda, dyrektorka Przedszkola Integracyjnego nr 3 w Zawierciu.

 

W Sali Doświadczania Świata panuje półmrok i gra muzyka, a zapachy sprawiają, że czas w niej spędzony jest pełen niespodzianek, pobudzenia lub wyciszenia i relaksu. Żadna z osób w niej przebywających nie pozostaje obojętna wobec napływających bodźców.

 

- Bardzo się cieszę z tego, co dzieje się w zawierciańskiej oświacie. Mamy bardzo dobry zespół nauczycieli, profesjonalistów, którzy są bardzo oddani dzieciom. Ta sala to kolejny instrument nowoczesnej technologii metodycznej i edukacyjnej w oświacie – mówił podczas otwarcia sali prezydent Zawiercia Ryszard Mach.

 

Zawiercie, rzeczywiście ma powody do dumy, ponieważ jest to pierwsze tego typu miejsce na terenie powiatu zawierciańskiego.

 

- Takiej sali nie ma żadna placówka oświatowa, ani terapeutyczna. Najbliższe placówki, które posiadają elementy wyposażenia tej sali są w Sosnowcu i Katowicach. Sala nie powstałaby jednak, gdyby nie zaangażowanie pracowników przedszkola oraz pomocy finansowej ze strony Rady Rodziców i sponsorów – dodaje Sabuda. (JB)Galeria zdjęć

Komentarze