Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

UCZCILI ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Tomasz Urbański | 2017-05-19 12:20

(gm. Poraj) Mieszkańcy Myszkowa, Poraja, Choronia i Dębowca uczcili 78 Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy gminy Poraj każdego roku licznie gromadzą się przy Mogile Poległych podczas II wojny światowej, tak było i w tym roku.

 

W Myszkowie rocznicę uczczono pod Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską. Hołd naszym zmarłym bohaterom oddali kombatanci, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta. Porucznik Edward Homik wygłosił okolicznościowe przemówienie. Kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje: burmistrz Włodzimierz Żak wraz z zastępcą Iwoną Franelak i sekretarzem Sławomirem Matyją oraz radnym Rady Miasta Robertem Czerwikiem.

 

W imieniu Powiatu kwiaty złożył przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski i członek Zarządu Rafał Kępski, a także Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Jacek Kurdybelski, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Sebastian Jurczyk, młodzież z Zespołów Szkół Publicznych nr 3 i 5. Uroczystość dopełnił występ Wojskowego Zespołu Eskadra.

 

Natomiast mieszkańcy Choronia i Dębowca co roku gromadzą się na wspólnej modlitwie przy Mogile Poległych w II wojnie światowej, by złożyć hołd poległym w obronie Ojczyzny. Msza święta za Ojczyznę, koncelebrowana przez ks. prof. Mariana Dudę i ks. kanonika proboszcza Jana Lisieckiego odbyła się z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców miejscowości, przy obecności harcerzy, uczniów, w asyście sztandarów Związku Kombatantów i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Władze gminy Poraj reprezentowali wicewójt Katarzyna Kaźmierczak, przewodniczący rady Andrzej Pawłowski oraz sołtysi Edward Mizera z Choronia i Anna Ociepka z Dębowca, a także dyrektor szkoły Dorota Mizera i kierownik Andrzej Kozłowski.

 

Przypomniano o wszystkich ofiarach wojny, wskazując na potrzebę upamiętniania ofiary poniesionej przez naszych przodków w obronie Ojczyzny. Przypomniano o działaniach żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 7 Dywizji Piechoty, którzy rankiem 3 września 1939 r. stoczyli bitwę z żołnierzami niemieckimi z 2 Pomorskiej Dywizji Lekkiej. Po mszy świętej, w intencji obrońców Ojczyzny uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na Mogile Poległych.

 

Mogiła zawiera szczątki 41 osób, w tym 2 osób cywilnych i 39 żołnierzy. Poświęcony został również nowy krzyż na mogile, ufundowany przez Radę Sołecką Dębowca. (ek)Galeria zdjęć

Komentarze