Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

UCZNIOWIE Z LO IM. MALCZEWSKIEJ NAGRODZENI W MINISTERIALNYM KONKURSIE

Tomasz Urbański | 2018-04-27 12:20

(Zawiercie) „On the way to Norway” to tytuł filmu nakręconego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Został on nagrodzony w edukacyjnym konkursie polsko-norweskim „Na tropie”. Nagrodzeni licealiści pojechali do Warszawy, gdzie zwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. W stolicy spotkali się również ze swoimi rówieśnikami z Norwegii.

 

Konkurs „Na tropie” organizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych miał na celu zainteresowanie młodzieży relacjami polsko-norweskimi w różnych dziedzinach. Nastolatkowie pracowali w 7-osobowych grupach pod opieką nauczyciela. Co było ich konkursowym zadaniem? Odnalezienie wątków łączących Polskę i Norwegię. – (…) uczniowie w 7-osobowych zespołach wraz z opiekunem-nauczycielem musieli wyszukać i przedstawić wątki polskiej historii, kultury, sztuki, nauki, tradycji, w których pojawia się aspekt norweski (lub odwrotnie) albo miejsca ważne dla Polski i Norwegii – czytamy w informacji prasowej nadesłanej przez realizatorów konkursu.

 

Uczniowie ze szkół położonych w gminach o liczbie mieszkańców nie większej niż 100 tysięcy przez trzy tygodnie pracowali nad konkursowym zadaniem. Efekty poszukiwań wątków łączących Polskę i Norwegię nastolatkowie przedstawili w zrealizowanych przez siebie materiałach filmowych. W pracach pojawiał się często wątek np. córki Mieszka I oraz bitwa o Narwik. - Największą popularnością cieszyła się postać Świętosławy, córki Mieszka I, która poślubiła norweskiego króla i znana jest jako Sygryda Storrada. Innym często przejawiającym się motywem była historyczna bitwa o Narwik. Wśród nadesłanych prac znalazły się też niezwykle oryginalne ujęcia tematu: zespół z Suwałk połączył historię głazów obecnych w ich regionie z lodowcem z Norwegii (…). Młodzież szukając inspiracji w swoim regionie odkrywała także niezwykłe miejsca, w których splatają się wątki polskie i norweskie, m.in. Świątynię Wang, natomiast zespół z Augustowa (I LO z Augustowa) skorzystał z potencjału jaki dają panujące lokalne warunki klimatyczne i perfekcyjnie odtworzył atmosferę panującą na północy Norwegii! – przekazują realizatorzy zmagań.

 

W konkursie „Na tropie” wyłoniono trzy zwycięskie zespoły, a wśród nich znaleźli się młodzi reprezentanci Zawiercia. Nagrodzeni zostali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej Zawierciu za film „On the way to Norway”. W najlepszej trójce znalazły się również grupy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży.

 

Nagrodą dla zwycięskich zespołów była wycieczka do Warszawy. Tam uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. Ponadto licealiści uczestniczyli w polsko-norweskich warsztatach kulinarnych.

 

- Warto podkreślić, że edukacyjny konkurs polsko-norweski „Na tropie” pozwolił uczniom nie tylko zgłębić wątki polsko-norweskie, ale również rozwijać umiejętności pracy w grupie i szkolić swój warsztat filmowy. Dzięki spotkaniu z norweskimi rówieśnikami polscy uczniowie mieli możliwość poznać ich kulturę, tradycję czy styl – poinformowali realizatorzy konkursu „Na tropie”. (es) Foto: materiały prasoweGaleria zdjęć

Komentarze