Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

ULICA 22 LIPCA JEDNAK ZOSTAJE!

Tomek | 2017-06-24 12:20

(Niegowa) Ulica 22 Lipca w Niegowie, ku radości jej mieszkańców, jednak nazwy nie zmieni. Radni podczas ostatniej sesji 29 maja musieli podjąć uchwałę z nowym uzasadnieniem nazwy. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej, do którego o opinię zwróciła się Gmina Niegowa, nazwa „22 Lipca” bezsprzecznie symbolizuje komunizm, ale jeśli samorząd chce upamiętnić inne wydarzenie związane z tą datą należy zmienić uzasadnienie do uchwały. Dlatego też radni jednogłośnie podjęli uchwałę, w której data 22 Lipca upamiętnia nadanie w 1807 roku Księstwu Warszawskiemu Konstytucji przez Napoleona Bonaparte.

 

16 stycznia br. Urząd Gminy w Niegowie ogłosił konkurs na nową nazwę ulicy w Niegowie, która od kilku lat nosi nazwę 22 Lipca. Zmiana nazwy ulicy to nie był pomysł wójt, jak sugerowali podczas jednej z sesji radni Gminy Niegowa. 1 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa, która nakazuję zmianę nazw ulic w każdej miejscowości, jeśli nazwy te kojarzą się z komunizmem.

 

22 lipca, to rocznica podpisania Manifestu PKWN w 1944 roku w Chełmie. W rzeczywistości tekst był  napisany 20 lipca 1944 w Moskwie. Utworzony w wyniku manifestu Rząd Tymczasowy (Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego) w istocie nie był Polski, lecz z nadania Moskwy. Aby ominąć zamieszania ze zmianą ulicy, mieszkańcy Niegowy zaproponowali zmianę nazwy z 22 Lipca na…22 Lipca. Tylko odnoszącej się do innych wydarzeń - upamiętniających nadanie Konstytucji Księstwa Warszawskiego przez Napoleona Bonaparte.

 

Wojewoda Śląski, do którego wójt zwróciła się z prośbą o opinię dotyczącą nowej nazwy ulicy, odesłał gminę do Instytutu Pamięci Narodowej, który jako jedyny może wydać opinię na temat nazwy ulicy.

 

W odpowiedzi IPN wskazał, że nazwa 22 Lipca symbolizuje komunizm i jako taka podlega zmianie, jednak gdyby samorząd chciał tę datę upamiętnić musi podjąć nową uchwałę precyzując w uzasadnieniu, że nowa nazwa ulicy 22 Lipca ma na celu upamiętnienie nadania w 1807 roku przez Napoleona Bonaparte Księstwu Warszawskiemu Konstytucji – najwyższego aktu prawnego regulującego podstawy funkcjonowania Księstwa Warszawskiego.

 

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę z nowym uzasadnieniem, a mieszkańcy mogą się tylko cieszyć, że nie będą musieli zmieniać dokumentów, co przecież najbardziej uciążliwe jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Ewelina Kurzak

 Galeria zdjęć

Komentarze