Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

UROCZYŚCIE PODZIĘKOWALI KAPELMISTRZOWI RAKOWSKIEMU

Tomasz Urbański | 2018-04-09 12:20

(Żarki) Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się13  marca, Henryk Rakowski z Żarek otrzymał specjalne podziękowania za pracę społeczną oraz prowadzenie od 1975 roku Orkiestry Dętej OSP Żarki. Henryk Rakowski był kapelmistrzem do końca 2017 roku, prowadził także próby z Orkiestrą OSP Przybynów, a w 1997 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki.

 

Henryk Rakowski był gościem specjalnym na sesji Rady Miejskiej w Żarkach.

 

Był on przewodniczącym Rady Miejskiej w latach 1998 – 2002. Słowa podziękowania za wieloletni wkład w prowadzenie orkiestry dętej OSP Żarki skierował burmistrz Klemens Podlejski oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Żarkach Stanisława Nowak. Specjalny prezent - kopie protokołów Komitetu Obywatelskiego ze stycznia 1945 r. przekazał radny Alek Zieliński. Wiceprzewodniczącym ówczesnego komitetu był ojciec pana Henryka - Stanisław Rakowski. - Dziękuję, że zostałem zaproszony na sesję. To dla mnie bardzo ważne. Dziękuję wszystkim, którzy o to zadbali o to, abym mógł odebrać podziękowanie – mówił Henryk Rakowski.

 

Henryk Rakowski funkcję kapelmistrza Orkiestry OSP Żarki pełnił od 1975 r. do końca 2017 r. Prowadził także próby z orkiestrą OSP Przybynów. Pan Henryk spisuje kroniki historyczne dotyczące przeszłości miasteczka, zbiera archiwalne zdjęcia. W 1997 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Żarki.

 

Były kapelmistrz przypomniał, iż w 1975 r. orkiestra liczyła zaledwie 3 osoby. Gdy ogłoszono nabór, zgłosiło się 20 zainteresowanych. Bywało, że na próbie jednym instrumentem dzieliło się trzech grających.Bo instrumentów na początku mieliśmy siedem. Spotykaliśmy się w remizie, w małym nieogrzewanym pomieszczeniu, nieraz grało się w płaszczach. Czasem konieczna była przeprowadzka z próbą do garażu, gdzie było jeszcze zimniej. Nie było ksero. Nuty na próby za każdym razem przepisywałem ręcznie - wspominał Henryk Rakowski.

 

Orkiestra od początków swego istnienia bierze udział we wszystkich ważnych uroczystościach państwowych i samorządowych na terenie gminy Żarki. Za czasów kapelmistrza H. Rakowskiego orkiestra występowała także w Bytomiu, na Jasnej Górze i na Świętym Krzyżu. Brała również udział w wojewódzkich przeglądach orkiestr dętych. Szczególnie miło kapelmistrz wspomina coroczny udział przez 20 lat w spotkaniach orkiestr dętych w Wadowicach pod hasłem „Strażacy w hołdzie Janowi Pawłowi II”. - Najlepszy okres dla orkiestry to czas, gdy burmistrzem został Klemens Podlejski. Zapewniono nam ogrzewane sale do ćwiczeń w remizie. Jedną dużą, drugą mniejszą do nauki gry. Zadbano o umundurowanie i wspierano w zakresie zakupu instrumentów – mówił Rakowski.

 

Obecnie w orkiestrze gra 35 osób. Prowadzenie przejął nowy, młodszy kapelmistrz Tomasz Radosz. - Dbajcie Państwo o orkiestrę. To ważne, aby samorząd troszczył się o grających. Pamiętajcie, że ważne jest to, aby zachęcać młodych ludzi do grania, bo jeśli nie będzie chętnych ani naborów, to nie będzie orkiestry – prosił gość specjalny. (ek)Galeria zdjęć

Komentarze