Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

Uroczystości kościuszkowskie w 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki

Tomasz Urbański | 2017-11-09 12:20

(Szczekociny-Kraków) W imieniu Komitetu Honorowego obchodów Roku Tadeusza Kościuszki Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie Mieczysław Rokosz zaprosili środowiska kościuszkowskie na uroczystości do Krakowa. Wśród uczestników uroczystości była delegacja uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach, członków Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach i Urzędu Miasta i Gminy w Szczekocinach.

 

Centralną część obchodów na zakończenie Roku Kościuszkowskiego rozpoczął zlot młodzieży szkół im. T. Kościuszki. Szkoła Podstawowa nr 1 ze Szczekocin brała udział w iluminacji Kopca Kościuszki w Krakowie przez korowód z pochodniami. Zasadzono również nową odmianę róży „Kościuszko”.

 

W dniach 13-14.10. w Sali Rady Miasta Krakowa odbyła się Międzynarodowa Konferencja środowisk kościuszkowskich z udziałem prelegentów z Australii, Brazylii, Ameryki Północnej, Irlandii i Solury. Na Rynku Głównym dużą atrakcją dla mieszkańców i turystów było wspólne pamiątkowe zdjęcie w czapkach krakuskach. Odbyła się także lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich  ze śpiewnikami „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”.

 

15 października, dokładnie w 200 rocznicę śmierci T. Kościuszki, delegacje środowisk kościuszkowskich z kraju i zagranicy złożyły kwiaty na sarkofagu T. Kościuszki w Krypcie św. Leonarda na Wawelu. O godz. 10.00 odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Zabrzmiał również dzwon Zygmunta. W uroczystościach na Wawelu uczestniczył Prezydent R P  Andrzej Duda wraz z małżonką.

 

Natomiast w Szczekocinach w dn. 16.10 spotkali się przy pomniku dzieci, młodzież, lokalne środowiska, aby wspomnieć w wierszu i piosence postać T. Kościuszki i bohaterów Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794 r. Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach złożyli uroczyste ślubowanie przy pomniku patrona szkoły.

 

Czesław Orliński

 Galeria zdjęć

Komentarze