Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

UROCZYSTOŚCI PRZY RUINACH KOŚCIOŁA ŚW. STANISŁAWA

Tomasz Urbański | 2019-05-28 12:20

(Żarki) Tradycyjnie, 8 maja, przy ruinach kościoła św. Stanisława odbyły się uroczystości związane z patronem tego miejsca. Mieszkańcy i turyści uczestniczyli nie tylko w specjalnie przygotowanym programie artystycznym, ale również w nabożeństwie majowym, które poprowadzili bracia Paulini z Leśniowa oraz jedynej w roku Mszy św. przy ruinach kościoła.


 

Jak co roku, 8 maja, przy ruinach kościoła św. Stanisława odbyły się uroczystości związane z patronem tego pięknego miejsca. Licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści uczestniczyli w przygotowanym specjalnie na ten dzień programie artystycznym, który uwzględniał m.in. koncert Sylwii Majchrzak i zespołu ISKRA ze Szkoły Podstawowej w Żarkach. W ramach uroczystości bracia Paulini z Leśniowa poprowadzili nabożeństwo majowe oraz jedyną w roku mszę św. przy ruinach kościoła. Dzień uroczystości to również imieniny proboszcza żareckiej parafii, ks. Stanisława. Nie zabrakło więc kwiatów od przedstawicieli samorządu – Burmistrza Klemensa Podlejskiego oraz w-ce Przewodniczącej Rady Stanisławy Nowak. Gromkie „Sto lat” zaśpiewali wszyscy zgromadzeni na uroczystości goście.


 

Warto również przypomnieć o historii tego miejsca - kościół pw. św. Stanisława, biskupa-męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem. Wymurowano go z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej kaplicy, wzmiankowanej w 1595, 1748 i 1763 roku, jako przydrożna, drewniana kaplica, przy ważnym trakcie handlowym, prowadzącym z Krakowa do Częstochowy. Pozostałości murów zostały uporządkowane i zakonserwowane w latach osiemdziesiątych XX wieku, dzięki staraniom członków Towarzystwa Przyjaciół Żarek. (AB) Foto: UMiG ŻarkiGaleria zdjęć

Komentarze