Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

VII TURNIEJ RYCERSKI NA BŁONIACH ZAMKU SIEWIERSKIEGO

Tomasz Urbański | 2018-08-24 12:20

(Siewierz) Ostatni weekend lipca w Siewierzu obfitował w moc historycznych atrakcji. Na błoniach Zamku Siewierskiego odbył się VII Turniej Rycerski. Podczas dwudniowej imprezy rozegranych zostało kilka turniejów (m.in. turniej łuczniczy, turniej miecza długiego i krótkiego, turniej artyleryjski, turniej tańca dawnego), w sobotnie popołudnie stoczona została bitwa o zamek, odbyły się również pokazy rzemieślnicze. Pierwszego dnia tegorocznego Turnieju Rycerskiego koncert zagrał zespół Castle Dreams, a po nim odbył się fire show, czyli pokaz tańca z ogniem i efektami pirotechnicznymi.


 

Organizatorami tegorocznego VII Turnieju Rycerskiego byli: Stowarzyszenie Chorągiew Rycerska Księstwa Siewierskiego, gmina Siewierz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu oraz Bojowy Hufiec Południe, a Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz objął wydarzenie swoim patronatem.


 

Ciesząca się niesłabnącą popularnością impreza zorganizowana została w ostatni weekend lipca (28 i 29.07) na błoniach Zamku Siewierskiego. Tutejszy coroczny turniej to jedno z największych wydarzeń o tym charakterze w regionie, które za każdym razem przyciąga do Siewierza wielu turystów oraz kilkuset rekonstruktorów historycznych.


 

Pierwszego dnia imprezy, w sobotę, bractwa uczestniczące w tegorocznym turnieju przemaszerowały na rynek. Po otwarciu VII Turnieju Rycerskiego rozegrano kilka turniejów – turniej łuczniczy i turnieje bojowe (walki XIII, XIV i XV w., miecza długiego i krótkiego, turniej Grażyn, czyli turniej bojowy pań, artyleryjski i zapasów). Popołudniu odbył się turniej tańca dawnego oraz bieg dam. O godzinie 18.00 rozpoczęła się bitwa o zamek, a po niej przyszedł czas na walki drużynowe. Wieczorem zagrał zespół Castle Dreams. Pierwszy dzień VII Turnieju Rycerskiego zamknął fire show, czyli pokaz tańca z ogniem i efektami pirotechnicznymi.


 

W niedzielne południe rozegrane zostały finały turnieju łuczniczego i walk bojowych, po których zwycięzcom wręczono nagrody. Po południu odbywały się konkursy dla dzieci. Imprezie towarzyszyły również quizy z nagrodami, pokazy rzemieślnicze, gry historyczne na zamku. Niemałą atrakcją było również Katostwo Nyskie, czyli bliskie – i z pewnością niezapomniane - spotkania z katem.


 

Uczestnicy tegorocznego Turnieju Rycerskiego w Siewierzu mogli przenieść się w czasie i obejrzeć z bliska jak wyglądało życie w średniowieczu.


 

- Wydarzenie stanowi jedną z najważniejszych imprez plenerowych Siewierza. Przyciąga do miasta przede wszystkim wielu turystów chcących podziwiać wyjątkowe rywalizacje sportowe rycerzy, ale też tych zainteresowanych historią średniowiecza. Goście mogą dzięki temu poznać niezwykły zamek książąt siewierskich, który wyróżnia jego niespotykana architektura oraz wyjątkowa historia związana z funkcjonowaniem przez wieki Księstwa Siewierskiego. Turyści mogą bezpłatnie zwiedzać zamek, wejść na zamkową wieżę czy zobaczyć eksponaty wydobywane podczas badań archeologicznych – przekazuje gmina Siewierz na swojej stronie internetowej. (es) Foto: UMiG SiewierzGaleria zdjęć

Komentarze