Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

W KOZIEGŁOWACH BYŁ POLONEZ NA RYNKU

Tomasz Urbański | 2018-11-27 12:20

(gm. Koziegłowy) W Koziegłowach świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości miało szczególny wymiar. Dzięki realizacji projektu „W drodze do Wolnej Polski”, dofinansowanego w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, od kilku miesięcy Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach aktywnie włączał wszystkie pokolenia mieszkańców w przygotowania do tego wydarzenia. Finałem projektu był trzydniowy cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. 


 

W piątek 9 listopada odbył się na uroczysty koncert pt. „Bo To Polska Właśnie”, w którym wystąpili artyści Polskiej Opery Kameralnej: Małgorzata Kulińska, Ewa Szpakowska, Małgorzata Kustosik oraz Kazimierz Kowalski - polski śpiewak operowy (bas), związany z Teatrem Wielkim w Łodzi. Podczas koncertu rozbrzmiały pieśni i piosenki: „Przybyli ułani pod okienko” „Wojenko, wojenko”, „My Pierwsza Brygada”, arie z dzieł muzyki poważnej „Straszny dwór”, „Halka” i inne utwory związane z historią Polski. Występ spotkał się z gorącym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco. 


 

Natomiast w sobotę (10 listopada) seniorzy z Koziegłowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci uczestniczące w warsztatach teatralnych zaprosili na emocjonalną podróż do wolności przygotowaną pod okiem reżyserki i aktorki Agnieszki Raj-Kubat, pt. „Bajkowy pociąg do wolności”. Przedstawienie pełne było autentycznych historii, które trafiają do każdego odbiorcy bez względu na wiek. Przedstawienie to było kroniką codzienności, wspomnień i marzeń kobiet biorących udział w spektaklu. Wspólnie podróżujących, spotykających się w jednym miejscu i w tym samym czasie. Kobiety podróżowały z walizkami, jako symbolem swoich wewnętrznych tęsknot, często skrywanych rodzinnych tajemnic. Dla każdej z nich „ Bajkowy pociąg do wolności” był czymś innym. Bawiące się beztrosko, na scenie, szczęśliwe dzieci, były zaś ich odzwierciedleniem, a sam tytuł spektaklu został potraktowany tutaj metaforycznie. 


 

Warto podkreślić, że 11 listopada mieszkańcy gminy licznie przybyli na koziegłowski rynek Najpierw jednak w kościele pw. św. Marii Magdaleny odbyła się uroczysta Msza Święta. Natomiast z Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury wyruszył orszak, który udał się na Rynek krokiem poloneza. Na Rynku zgromadzonych powitał burmistrz Jacek Ślęczka, który podkreślił wagę odzyskania przez Polskę Niepodległości i trudną drogą prowadzącą do niej. Głównym punktem programu było odtańczenie przez uczniów Szkoły Podstawowej w Lgocie Górnej „Poloneza dla Niepodległej”. A później wszyscy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystość zakończyło wypuszczenie przez burmistrza biało-czerwonych balonów oraz wspólne zdjęcie.


 

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości zakończono w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury Koncertem Pieśni i Piosenek Niepodległościowych i Patriotycznych. Przygotowany został on z myślą o wspieraniu wychowania patriotycznego młodego i starszego pokolenia. Widownia zapełniła się do ostatniego miejsca. Organizatorzy zadbali, aby każdy mógł włączyć się we wspólne śpiewanie, dzięki wyświetlanym tekstom.


 

Koncert „Niepodległa Pieśnią Malowana” zgromadził na scenie ponad 120 wykonawców, którymi byli laureaci „Festiwalu Pieśni i Piosenek Niepodległościowych”. Wystąpili soliści, zespoły wokalne i Chór Zespołu Szkół w Koziegłowach. Koncert był okazją do zaprezentowania szerokiego repertuaru od pieśni legionowych po współczesne utwory patriotyczne. Koncertowi towarzyszył film obrazujący historię 100 lat niepodległej Polski. Wydarzeniom towarzyszyła również wystawa fotograficzna poświęcona historii Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz wystawa malarska - przygotowane w MGOPK Koziegłowy.


 

Dla gości wyłożona została księga pamiątkowa z prośbą o wpis z życzeniami dla nas, Polaków, i naszego kraju, na następne sto lat. (ek)Galeria zdjęć

Komentarze