Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

W POWIECIE MYSZKOWSKIM PADŁ KOLEJNY REKORD ZBIÓRKI NA WOŚP!

Tomasz Urbański | 2018-01-28 12:20

(powiat myszkowski) Ustanowiony w ubiegłym roku powiatowy rekord – jeśli chodzi o kwotę uzyskaną ze zbiórki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – nie przetrwał długo. Rezultat z 2017 roku: 112 tysięcy 270 złotych i 54 grosze został poprawiony podczas 26. Finału o przeszło 19 tysięcy złotych. Działające na terenie powiatu myszkowskiego sztaby w Myszkowie (wraz z Niegową), Poraju, Koziegłowach i Żarkach zebrały łącznie 131 tysięcy 304 złote 15 groszy! Powtórzymy się, ale tyle w historii Orkiestry na naszym terenie nie zebrano jeszcze nigdy! Od 2000 roku, kiedy to w powiecie myszkowskim organizowane są oficjalne zbiórki, na rzecz WOŚP udało się zebrać przeszło 1 milion 400 tysięcy złotych!

 

Druga niedziela stycznia to dla sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całej Polsce dzień wielkiej mobilizacji. Nie inaczej jest w powiecie myszkowskim, który oficjalnie „gra” w Orkiestrze od 18 lat. Tradycyjnie orkiestrowe sztaby skupiające wolontariuszy zawiązały się w Myszkowie (w jego szeregach grali ponownie także mieszkańcy gminy Niegowa), w Żarkach, Poraju i po kilku latach przerwy w gminie Koziegłowy. Łącznie na terenie powiatu myszkowskiego udało się zebrać rekordowe 131 tysięcy 304 złote 54 grosze oraz niewielkie kwoty w obcych walutach!

 

MYSZKÓW

 

W myszkowskim sztabie, w którego pracę włączyli się także mieszkańcy gminy Niegowa, „pracowało” 150 wolontariuszy, którzy m.in. kwestowali na ulicach. Najskuteczniejszą znów okazała się Zofia Jastrzębska, która uzbierała do puszki niemal 3 tysiące złotych. Z licytacji organizowanej podczas myszkowskiego Finału WOŚP uzyskano 5140 złotych. Najwyższe kwoty w aukcjach ofiarowali Marcin Drząszcz oraz Mariusz Balwierz. Świetnie wypadła „grochówkowa kwesta” zorganizowana „zgodnie z tradycją” przez członków Myszkowskiego Klubu Motocyklowego. Pysznej zupy „sprzedano” (częstowano nią za datek do puszki) za 2160 złotych i 88 groszy. Myszkowskiemu finałowi towarzyszył turniej halowej piłki nożnej rozegrany 13 stycznia w hali LO w Myszkowie (wzięło w nim udział 7 drużyn, zwyciężyła ekipa High Life), biegi na dystansach 4 i 10 kilometrów, w których wystartowało łącznie 30 zawodników, przed Miejskim Domem Kultury dla WOŚP zimnej kąpieli zażywali także zimnolubni z klubów Morsa z Myszkowa, Poraja oraz Zawiercia. Łącznie zebrano w Myszkowie 66819,69 złotych plus mniejsze kwoty w walutach obcych. - Finał WOŚP w Myszkowie dostarcza nam mnóstwo pozytywnej energii i tak było także w tym roku. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, a zebrane środki to znów rekordowa kwota. Chciałbym podziękować całemu Sztabowi, wolontariuszom, partnerom i sponsorom, wszystkim tym, którzy wsparli nasz sztab. Jak co roku, nie zawiedliście, zawsze możemy na Was liczyć (…) Jeszcze raz w imieniu całego Sztabu dziękuję – mówi Rafał Kępski Koordynator WOŚP w Myszkowie.

 

PORAJ

 

Kolejny rekord jeśli chodzi o uzyskaną kwotę ze zbiórki dla WOŚP padł w Poraju. - Mamy to! 30097,72 złote! Ponad 5 tysięcy złotych więcej niż w roku ubiegłym! A ponadto: 19,56 euro, 7 USD, 33 korony norweskie, 1 funt i 6 pensów GB, 1 lira turecka, 2 korony czeskie, 3 kuny chorwackie. Wielkie dzięki za ofiarność naszych mieszkańców, pracę wolontariuszy i wszystkich osób i sponsorów, którzy wsparli porajski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – cieszyła się po 26.Finale Katarzyna Kaźmierczak, wicewójt gminy Poraj, związana ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „Aspera”, które jest także organizatorem orkiestrowego grania w Poraju. Podczas imprezy zorganizowanej w Sali kinowej „Bajka” na scenie wystąpiły „Nastolatki”, soliści ze studia piosenki Marleny Labochy, zespoły The Galahads, „Bo janek Musiał”, „Plus Minus”,  „Chłop Polski” i „Johny Mayer Songs”. Nie zabrakło licytacji, a na końcu tradycyjnego „Światełka do nieba”, czyli pokazu sztucznych ogni.

 

KOZIEGŁOWY

 

Po kilku latach przerwy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała także w gminie Koziegłowy. Orkiestrowy sztab  mieścił się w Szkole Podstawowej w Koziegłówkach, ale sam finał odbył się 14 stycznia w Miejsko – Gminnym Ośrodku Promocji w Koziegłowach. „Motorami napędowymi” gminnego WOŚP-u byli Mateusz Frączek i Sandra Gradek.

 

Na scenie koziegłowskiego domu kultury wystąpiły przedszkolaki z Koziegłów, wokaliści ze Studia piosenki –MGOPK Koziegłowy, iluzjonista Wojciech Napora, Marcin Zbigniew Wojciech Stend-up, Wiktoria Kijanka i Patryk Nowak ze Szkoły Podstawowej w Koziegłówkach oraz zespół muzyczny Jurajski  Oddział Bluesowy. Program finału uzupełnił pokaz w wykonaniu ratownika medycznego, pokazowe walki Capoeira w wykonaniu Grupy Camangula z Myszkowa, oraz popisy sportowe kickbokserów z Medi Gym Warriors w Koziegłowach. - Chociaż niedziela była bardzo chłodna, 25 wolontariuszy z puszkami wyruszyło w teren. Nasza wspaniała młodzież - od przedszkolaków po licealistów – kwestowała wszędzie: przy kościołach, wśród uczestników i kibiców 81 Mistrzostw Polski w Kolarstwie Przełajowym, na ulicach wsi na terenie gminy i w samych Koziegłowach.

 

Udało nam się zebrać 17613,91 złotych, z czego do puszek trafiło 13223,10 złotych, a  reszta pochodziła z licytacji (2580 złotych), działalności kawiarenki, oraz datków od przedszkolaków z Koziegłów oraz Pińczyc – wylicza szef koziegłowskiego Sztabu WOŚP Mateusz Frączek.

 

Dodajmy, że podczas orkiestrowej licytacji „pod młotek” poszła m.in. flaga z autografami Drużynowych Mistrzów Świata w skokach narciarskich z 2017 roku, Kamila Stocha, Piotra Żyły, Dawida Kubackiego i Macieja Kota. Uzyskano za nią 1500 zł ! Spośród wolontariuszy rekordzistami zostali Kacper Skubis (1766,62 zł), Adrianna Gocyła (1273,70 zł), Jakub Gross (1230,41 zł) i Wiktoria Świerczewska (1228,71 zł). Pozostali wolontariusze także z wielkim zapałem starali się zebrać jak najwięcej, pomimo chłodu ich serca biły w minioną niedzielę bardzo gorąco.

 

ŻARKI

 

W Sztabie WOŚP w Żarkach kwestowało w tym roku 44 wolontariuszy, ale zaangażowanych w organizację gminnego Finału było dużo więcej osób. Na scenie jako pierwsi zatańczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzniku. Po ich Teatr Odjazd z Żarek wystąpił w etiudzie „W pogoni za Elfami”. Kolejnym punktem programu były prezentacje taneczne Koła Tanecznego i wszystkich grup z Przedszkola w Żarkach. Również tanecznie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie. Następnie publiczność zebrana podczas Finału mogła podziwiać wokalne i taneczne występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przybynowie.  Po nich, na scenie zaprezentowali się podopieczni Nauki Gry na Instrumentach z Domu Kultury w Żarkach. Kolejnym punktem programu był pokaz wokalny i taneczny Ogniska Baletowego w Żarkach.  Na scenie grali i zaśpiewali także uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarkach oraz członkowie działającej przy niej zespołu Iskra. Swoimi umiejętnościami popisywała się także m.in. grupa Zumba Kids z Positive Energy, tancerze HTF Kids z Domu Kultury w Żarkach, wokaliści ze Studia Piosenki Marleny Labochy czy uczniowie Gimnazjum w Żarkach. Muzycznym podsumowaniem Finału w Żarkach były występy zespołów „Stip” z Kielc oraz  Jura Brass Band z Żarek. W niebo wystrzelono także tradycyjne „Światełko”. Atrakcjami dodatkowymi w trakcie imprezy były m.in. loteria fantowa, licytacje gadżetów WOŚP, smakołyki z kawiarenki oraz warsztaty florystyczne.

 

 - Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie 26 Finału WOŚP w Żarkach, wolontariuszom, wszystkim występującym na scenie, naszym partnerom, szkołom, sponsorom, osobom liczącym pieniądze w dniu Finału. Dziękujemy też wszystkim osobom, które wrzucały pieniążki do puszek. Dzięki Wam zebraliśmy 16772,83 złotych – podsumowuje Janusz Garncarz, Szef Sztabu 26 Finału WOŚP w Żarkach.

 

Zebrał Robert Bączyński,

zdjęcia: sztaby WOŚP z powiatu myszkowskiegoGaleria zdjęć

Komentarze