Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

W POWIECIE ODNOTOWANO KILKADZIESIĄT PRZYPADKÓW GRYPY

Tomasz Urbański | 2018-02-16 12:20

(powiat zawierciański) Od ubiegłego miesiąca media – zarówno lokalne, jak i ogólnokrajowe – obiegają informacje o zwiększonej liczbie zachorowań na grypę w różnych regionach Polski. Niepokojące są informacje napływają również od naszego południowego sąsiada – w Czechach ministerstwo zdrowia ogłosiło epidemię grypy, na którą w bieżącym sezonie umrzeć miało już 10 osób. Jak obecnie wygląda sytuacja w powiecie zawierciańskim i czy mieszkańcy powinni się martwić?

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego regularnie publikuje meldunki dotyczące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce. Z raportu obejmującego ostatni tydzień ubiegłego miesiąca (od 23 do 31 stycznia) wynika, że w tym okresie w całym kraju odnotowano prawie 259,5 tysiąca przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W województwie śląskim liczba ta wyniosła niespełna 20,5 tysiąca (więcej przypadków odnotowano w województwie wielkopolskim, pomorskim, mazowieckim oraz małopolskim).

 

Największa liczba chorujących w naszym województwie to osoby zaliczane do dość szerokiej kategorii wiekowej 15-64 lata (9165 przypadków). Ponad 5600 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wystąpiło w ostatnim tygodniu stycznia wśród dzieci w wieku od 5 do 14 lat, natomiast spośród dzieci do 4 roku życia odnotowano ich prawie 4 tysiące. W województwie śląskim 42 pacjentów we wskazanym wcześniej okresie zostało skierowanych do szpitala z powodu grypy lub podejrzenia grypy.

 

OD POCZĄTKU ROKU ZACHOROWAŁO PONAD 60 OSÓB W POWIECIE

 

O sytuację w powiecie zawierciańskim zapytaliśmy pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu. Jak wynika z odpowiedzi, którą uzyskaliśmy, od początku bieżącego roku do 6 lutego zgłoszono 63 przypadki zachorowań na grypę. Liczba ta nie wydaje się być niepokojąca, biorąc pod uwagę, że powiat zawierciański liczy niespełna 120 tysięcy mieszkańców. Póki co żaden pacjent nie został skierowany do szpitala z powodu grypy. - Na dzień 06.02.2018 r. nie odnotowano na terenie powiatu zawierciańskiego podejrzeń zachorowań na grypę, jak również nie skierowano żadnego pacjenta z powodu grypy do szpitala. W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu nie przebywają pacjenci chorzy na grypę – przekazała nam we wtorek 6 lutego Ewelina Sergiel-Błaszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu.

 

Wydaje się, że mieszkańcy grypy się nie boją - korzystanie ze szczepień nie jest w naszym powiecie zbyt powszechne. Odsetek mieszkańców szczepiących się na grypę jest bardzo mały i wynosi niewiele ponad… 1% wszystkich osób mieszkających w powiecie zawierciańskim.

 

- W bieżącym sezonie grypowym przeciwko grypie zaszczepiło się 1231 mieszkańców powiatu zawierciańskiego. W poprzednim sezonie grypowym, w analogicznym okresie, zaszczepiły się 1283 osoby – informuje Ewelina Sergiel-Błaszczyk.

 

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ W SEZONIE GRYPOWYM?

 

Jak dotąd nie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową – nie ogłoszono w Polsce epidemii grypy, zakłady pracy nie są zamykane z powodu „szalejącej” choroby, nie są odwoływane imprezy masowe itp. Zawsze jednak warto być przezornym. Aby zapobiegać grypie, wskazane są szczepienia, dbanie o higienę w okresie rosnącej liczby zachorowań oraz traktowanie poważnie niepokojących objawów.

 

Na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej możemy odnaleźć krótki poradnik informujący pacjentów o tym, co należy robić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę. PIS zaleca między innymi szczepienia przeciwko grypie i przestrzeganie zasad higieny. Kaszląc lub kichając, powinniśmy zakrywać nos i usta jednorazową chusteczką. W środkach komunikacji publicznej warto unikać dotykania różnych powierzchni oraz bliskiego kontaktu ze współpasażerami. W okresie wzmożonych zachorowań na grypę należy również jak najczęściej myć ręce, by ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Należy również często – nawet kilka razy dziennie – wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. - Nie lekceważ grypy – chroń siebie i innych - przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów – zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem – czytamy w ulotce o grypie dostępnej na gis.gov.pl.

 

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie grypy jak również związanych z nią powikłań są coroczne szczepienia. - Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6-tego miesiąca życia, osobom powyżej 50-tego roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi – przekazuje WSSE w Katowicach.

 

Warto pamiętać o tym, że grypa nie jest tylko „bardziej dokuczliwym przeziębieniem”, jak uważają niektórzy pacjenci. Przede wszystkim należy brać pod uwagę możliwe powikłania po grypie, m.in. zapalenie oskrzeli lub płuc. Potrafią być bardzo groźne, a nawet prowadzić do zgonu, dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie grypy i wyleczenie jej. Samo stosowanie witaminy C nie poradzi sobie z grypą. (es) Grafika: WSSE KatowiceGaleria zdjęć

Komentarze